Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES

FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES

Fear Itself, EP.12: Echoes

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Rupert Wainwright
Kraj prod.:USA
Obsada:Aaron Stanford, Eric Balfour, Camille Guaty
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Okazuje się, iż wśród produkcji co najwyżej średnich, najczęściej jednak słabych, w serii sygnowanej nazwiskiem Micka Garrisa pt. „Fear Itself” można znaleźć odcinki nie tylko ciekawie nakręcone, lecz także intrygujące pod względem prezentowanej treści. Większość epizodów to odgrzewanie bardzo starych już i kompletnie niezjadliwych filmowych kotletów podawanych na dodatek bez szczypty dowcipu czy dystansu do zakurzonego często instrumentarium wykorzystywanego w horrorach. Jednym z najlepszych odcinków serii jest „Echoes” w reżyserii znanego fanom kina grozy, choćby z filmu „Stigmata”, Ruperta Wainwrighta.

Film opowiada historię Stevena, naukowca z pobliskiego uniwersytetu, który wprowadza się do dużego, pięknego i starego domu. Jego częstym gościem jest urocza Karen, którą mężczyzna poznał w kampusie uniwersyteckim. Oboje znają się już ponad rok, jednak bohater z jakiegoś powodu boi wyznać przyjaciółce, co tak naprawdę do niej czuje. Pewnego dnia Steven decyduje się na terapię u psychoanalityka, bowiem do narastającego z każdym dniem lęku dołączają się wizje tragedii, jaka przed laty musiała wydarzyć się w jego nowym lokum. Intuicja podpowiada mu, iż podobny horror może się wydarzyć ponownie, tym razem jednak z udziałem jego i Karen.

Pomysł na film nie jest oryginalny, bo sprowadza się do wykorzystania motywu domu, w którym w przeszłości dokonała się straszliwa zbrodnia. Kłębowisko emocji towarzyszących mordowi zagnieździło się w budynku, by w sprzyjających okolicznościach zacząć oddziaływać na nowych lokatorów. Oczywiście nie ma w tym nic z przypadku, iż nowymi mieszkańcami domostwa są Steven i Karen, ludzie niezwykle podobni do tych, którzy zamieszkiwali dom w latach trzydziestych XX wieku. Mamy więc w obrazie Wainwrighta do czynienia także z przeznaczeniem, a może nawet, o czym jest mowa w filmie, z reinkarnacją.

Największym jednak atutem dwunastego odcinka „Fear Itself” jest pomysł na przedstawienie historii. Oglądamy bowiem dwie przeplatające się opowieści – jedną dziejącą się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, drugą zaś współcześnie. Obie są uderzająco podobne, obie także zmierzają do tragicznego finału. Rzecz w tym, iż do ostatniej właściwie sekundy trudno się domyślić jego szczegółów. Wainwright umiejętnie wodzi za nos widza i podrzuca mu tropy, które interpretować można na wiele sposobów. Ciekawym pomysłem okazało się również wplecenie w historię postaci psychoanalityka. Dzięki niemu do samego końca trzymani jesteśmy w niepewności, czy, podobnie jak w genialnym „Dziecku Rosemary”, nadnaturalne zjawiska, których świadkiem jest bohater, nie są tylko i wyłącznie wytworem jego wyobraźni.

„Echoes” ogląda się szybko i bez nerwowego patrzenia na zegarek. Intryguje zarówno pomysł na historię jak również jego realizacja. Oba wątki filmu przeplatają się płynnie, zmierzając do zaskakującego finału. Wainwright potrafi budować napięcie dzięki przemyślanym cięciom montażowym oraz zróżnicowanemu tempu opowiadania. Nie jest to, oczywiście, dzieło godne szczególnej atencji, jednak na tle innych odcinków „Fear Itself” prezentuje się naprawdę znakomicie.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES HO, FEAR ITSELF, EP.12: ECHOES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ profesjonalna i adekwatna do tematu realizacja
+ momentami trzymający w napięciu
+ aktorstwo

Minusy:

- wszystko, co przedstawiono w „Echoes” tak naprawdę już było w dziesiątkach innych filmów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -