Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween

BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween

Krwawe Halloween

ocena:7
Rok prod.:2003
Reżyser:Rob Spera
Kraj prod.:USA
Obsada:Katy Woodruff, Tyler Sedustine, Amanda Magarian, Kelly Gunning
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Rok 2003 serwuje nam na Halloween „Bloody Murder 2”, kontynuację słynnego slashera „Bloody Murder”. Tajemnicza postać Trevora Moorehouse’a po raz kolejny odwiedza obóz Placide Pines po to, by pokazać następnej grupie nastolatków, czym jest zabawa w „bloody murder” i co ma na ten temat do powiedzenia główny bohater lokalnej legendy.

Kelly jest dręczona koszmarnymi snami związanymi ze śmiercią jej brata, który został zamordowany pięć lat wcześniej. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Główna bohaterka jak co roku spędza wolny czas w obozie Placide Pines. Po śmierci brata w tym właśnie miejscu chce odzyskać pozytywny kontakt z rówieśnikami oraz wyjaśnić okoliczności śmierci Jasona. Z lasem, który otacza obóz, związana jest historia Trevora Moorehouse’a, który w dzieciństwie źle traktowany przez ojca wyrósł na psychopatycznego mordercę. Chłopak mordował nastolatków przy pomocy różnorakich narzędzi. Swoją zdeformowaną twarz zasłaniał maską. Legenda ta buduje atmosferę grozy podczas spotkań młodzieży przy ognisku, co w Kelly budzi coraz większe przerażenie. Jej koszmarne sny zaczynają mieć swoje odwzorowanie na jawie. Osoba podszywająca się pod Trevora zaczyna mordować mieszkańców Placide Pines.

Zastanawiając się nad tym, skąd podtytuł filmu „Halloween camp” można wysnuć tylko jedno skojarzenie. Otóż Trevor Moorehouse jest wierną kopią Michaela Myersa, głównego bohatera „Halloween” Johna Carpentera. Bardzo widoczne jest też nawiązanie do postaci Jasona Vorheese’a z „Piątku 13”. Trevor w podobny sposób morduje swoje ofiary, ma analogiczne przeżycia związane z trudnym dzieciństwem, oraz nosi maskę. Jego osobowość wyraża się poprzez czyny – główny bohater nic nie mówi, tylko zabija. Jest wręcz ucieleśnieniem zła, nie można w nim dostrzec żadnej pozytywnej cechy. Oprócz tego późna jesień czy też zabawa w „bloody murder”, która jest swoistego rodzaju wywoływaniem ducha, wprowadza widza w klimat Halloween.

Film w bardzo dobry sposób ukazuje nam to, co chcielibyśmy zobaczyć oglądając slashera. Zamaskowany, psychopatyczny morderca związany z lokalną legendą zabija nastolatków, którzy spędzają wolny czas w obozie. Pierwsze zauroczenia przeplatają się z poszukiwaniem mordercy. Natomiast paniczny strach zaczyna paraliżować w momencie, kiedy to ilość ofiar zaczyna się drastycznie zwiększać. Kolejne ślady i niewyjaśnione wskazówki kierują widza na następnych podejrzanych, jednak morderca ujawnia swoja tożsamość w ostatnich sekundach filmu, co wprowadza dodatkowy element zaskoczenia. W wielu obrazach reżyserowi nie udaje się zaskoczyć widza, zbyt oczywista postać mordercy sprawia, że dzieło w pewnym sensie przedwcześnie się kończy pozostawiając po sobie niedosyt i niezadowolenie. Tu jednak udaje się uniknąć tego błędu. Twórca dobrze ukazał schemat slashera rodem z lat 80. Jednak jeżeli chodzi o historię to chciałoby się, by była ona inna niż jej niedościgłe pierwowzory.

Mimo niesamowicie oczywistego nawiązania do „Piątku 13-tego” czy „Teksańskiej masakry piłą łańcuchową” slasher ten ogląda się przyjemnie. Film trzyma w napięciu, a o tym, kto jest zabójcą, dowiadujemy się na końcu, przez co obraz ten nie jest nudny. Zadziwia też pomysłowość w doborze narzędzi mordu, gdyż przyzwyczajeni jesteśmy do jednego góra dwóch przedmiotów, a tutaj widzimy całą gamę, poczynając od piły, kończąc na nożu. Z pewnością 98 minut spędzonych nad tym obrazem uprzyjemni każde deszczowe Halloween.

Screeny

HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween HO, BLOODY MURDER 2 a.k.a Halloween camp a.k.a Halloween

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenografia
+ klasyczna budowa filmu

Minusy:

- oczywiste odniesienie do „Halloween” i „Piątku 13-go”
- niczym nie wyróżnia się na tle podobnych filmów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -