Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DOGHOUSE

DOGHOUSE

Doghouse

ocena:8
Rok prod.:2009
Reżyser:Jake West
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Billy Murray, Danny Dyer, Stephen Graham, Christina Cole, Noel Clarke, Lee Ingleby, Terry Stone, Adele Silva, Neil Maskell, Emil Marwa
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5.85
Głosów:13
Inne oceny redakcji:

Jak zwykle znów nie robisz nic
Gazetę czytasz cały dzień
Łaskawie czasem obiad zjesz
Po domu snujesz się jak cień
Ty z kolegami wolisz pić
Niż z moją mamą ciasto piec
I zamiast dzieckiem zająć się
Musiałeś znowu wyjść na mecz
To nie jest miłość, lecz ja kocham Cię
Nie jestem świnią, choć ty tego chcesz.

Facet to świnia
Mówisz, że ty o tym wiesz
Choć ja się staram jak mogę
Przez całe życie słyszę ten tekst

Big Cyc „Facet to świnia”

Jakiś czas temu, przy okazji recenzowania filmu „Botched” Chrisa Ryana, pisałem o gatunkowym miszmaszu, jakim niewątpliwie jest łączenie konwencji grozy z komedią. Dla twórców obdarzonych niekonwencjonalną wyobraźnią oraz dość specyficznym i oryginalnym poczuciem humoru takie połączenie może stanowić nie lada wyzwanie. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepszą rozrywkę niż bezpretensjonalny konglomerat dynamicznego kina akcji, horroru i odrobiny bezczelnej komedii. W tej materii akurat „Botched” okazał się artystyczną porażką, jednak inny film z tej „szufladki”, ”Doghouse” w reżyserii Jake’a Westa, jest idealnym przykładem na to, iż ostry, sytuujący się na antypodach political correctnes dowcip, może doskonale współgrać z elementami przynależnymi do poetyki grozy.

Siedmiu facetów, dla których sens życia sprowadza się do spirytualiów, czytania komiksów, piłki nożnej, grania na Playstation oraz okazyjnego i niezobowiązującego zaliczania panienek, postanawia wyjechać na wieś, by tam przez weekend uwolnieni od swoich partnerek i partnerów (jeden z nich jest gejem) poużywać sobie w sprawdzonym męskim towarzystwie. Kiedy przyjeżdżają na miejsce, malutka, położona w sercu ogromnego lasu miejscowość wydaje im się prawie całkowicie wyludniona. Prawie… Okazuje się bowiem, iż prawdziwi londyńscy twardziele, przynamniej za takich bohaterowie się uważają, nabuzowani testosteronem i przepełnieni pewnością siebie, będą musieli stoczyć śmiertelny pojedynek z... żeńską częścią społeczności niewielkiego Moodley.

”Doghouse”, jak każdy film, można poddać drobiazgowej analizie i interpretacji. Można rozpatrywać go w najróżniejszych kontekstach – jako manifest antyfeministyczny (mowa jednego z bohaterów w busie), jako ilustrację odwiecznej walki płci czy przykład percepcji współczesnych kobiet, zawłaszczających swoją zdecydowaną postawą coraz więcej społecznej i kulturowej przestrzeni należącej dotąd tylko i wyłącznie do mężczyzn. Mam wrażenie jednak, iż twórcy zetknąwszy się z powyższym podejściem do filmu, skwitowaliby je głośnym rechotem. Ich intencją było nakręcenie jak najzabawniejszej zgrywy, polegającej zarówno na zabawie z konwencją horroru jak i wyśmianiu, czasami bardzo dosadnie, najróżniejszych stereotypów oraz przesądów dotyczących współczesnych stosunków damsko-męskich. Pisząc o nawiązaniach do znanych i lubianych horrorów, musiałbym zdradzić wiele szczegółów fabuły oraz zwrotów akcji stanowiących element zaskoczenia, a więc esencję zabawy w filmach typu ”Doghouse”. Nadmienię tylko, że lubiący intertekstualne gierki widz dostrzeże w produkcji Westa zabawne odniesienia do takich hitów jak „Aliens”, „Star Wars”, „Evil Dead” czy „Child’s Play”. Jeśli zaś chodzi o drwiny z kobiecego sposobu widzenia mężczyzn i wszystkiego, co on sobą reprezentuje, reżyser nie pozostawił złudzeń, co na jego temat sądzą bohaterowie. Nie przejmują się nim, podobnie jak wszystkimi żeńskimi fochami, zachciankami oraz absurdalnymi zachowaniami. Nie widzą oni niczego nagannego w traktowaniu przedstawicielek płci pięknej w sposób przedmiotowy. Kobieta według nich to przyrząd do zaspokajania seksualnych potrzeb. Na szczęście reżyser ma mnóstwo dystansu zarówno do swojego dzieła jak i do występujących w nich bohaterów. Nie stawia ich na piedestale, nie kreuje ich także jako wzór cnót wszelakich. W „swoich” facetach widzi dzieci, które nade wszystko cenią sobie zabawę i pozbawioną obowiązków wolność, unikające tak naprawdę tylko jednego – odpowiedzialności za cokolwiek.

Jeśli ktoś lubi angielski dowcip rodem z „Little Britain” filmem ”Doghouse” będzie zachwycony. Natychmiast bowiem polubi świetnie zagrane i bardzo wyraziste postacie wszystkich niedoszłych imprezowiczów. Takiego odbiorcę bawić będą zarówno ich dialogi jak i perypetie, będące skutkiem niewyparzonego języka, braku kulturowy wobec kobiet, a często także chłopięcej brawury i nieroztropności. Fan horroru w produkcji Jake’a Westa znajdzie wyżej wspomniane odniesienia do klasyki zarówno kina grozy jak i science fiction. Nieźle także w ”Doghouse” prezentuje się takie aspekty filmowego warsztatu jak efekty specjalne czy charakteryzacja. Nie odgrywają może one tu takiej roli jak w horrorach „na serio”, lecz w omawianej nie zostały potraktowane po macoszemu i zaspokoją potrzebę oglądania mocnych scen u niejednego widza.

”Doghouse” mogę więc z czystym sumieniem polecić zarówno jako dodatek do wysokoprocentowego spożycia pośród towarzystwa kilku kumpli, jak również jako doskonałe panaceum na wszelakie chandry i psychiczne dołki, zwłaszcza jeśli przyczyniły do nich „poczynania” przedstawicielki płci rzekomo piękniejszej.

Screeny

HO, DOGHOUSE HO, DOGHOUSE HO, DOGHOUSE HO, DOGHOUSE HO, DOGHOUSE HO, DOGHOUSE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny, bezpretensjonalny, niepoprawny politycznie humor
+ wyraziści bohaterowie
+ szybka, dynamiczna akcja
+ nawiązania do znanych horrorów i filmów science fiction
+ kobiece postacie, zwłaszcza jedna, bardzo charakterystyczna i wyrazista
+ profesjonalna realizacja
+ umiejętne balansowanie między komedią a horrorem

Minusy:

- jak na film lekki, łatwy i przyjemny, żadnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -