Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THEATER OF BLOOD

THEATER OF BLOOD

Krwawy teatr

ocena:7
Rok prod.:1973
Reżyser:Douglas Hickox
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Vincent Price, Diana Rigg, Ian Hendry, Harry Andrews
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Rok 1973 przynosi widzom “Theater of Blood”, dzieło, które za sprawą talentu aktorskiego Vincenta Prica, pokazuje nam, że świat jest teatrem, natomiast ludzie aktorami. Widzimy tutaj zarówno przeciętnego aktora, dla którego sensem życia jest scena, jak również krytyków, którzy oczerniają artystów tylko po to, by zyskać rozgłos. Ciekawa fabuła i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że nie można się przy tym dziele nudzić.

Edward Lionheart jest podstarzałym aktorem, który przez całą swoją aktorską karierę wciela się w role szekspirowskich bohaterów. Niedoceniany zarówno przez krytykę jak i widzów z biegiem lat staje się coraz bardziej zgorzkniały i upokorzony. Mimo to, dzieła wielkiego dramaturga nadal są sensem jego życia prywatnego i scenicznego. By udowodnić swój talent aktorski Edward postanawia wyreżyserować i zagrać największy dramat w swoim życiu. Zaczyna od upozorowania swojej śmierci tuż przed rozdaniem nagród teatralnych dla najlepszych aktorów. Wkrótce potem powraca, by zabić swoich prześmiewców w iście szekspirowski sposób.

Film pokazuje nam w bardzo wyraźny sposób, jak przebiega kariera aktora. W przypadku “Theater of Blood” mamy do czynienia z podstarzałym artystą specjalizującym się w szekspirowski rolach, co dodatkowo wprowadza pewien niepokój. Dzieła takie jak „Hamlet” czy „Król Lear” z jednej strony powinny być uznawane za wybitne, z drugiej jednak nie każdego zachwycają. W związku z tym, by ukazać ich ponadczasowość i nieprzeciętność, trzeba je wystawić inaczej, niż klasycznie. A na swoje nieszczęście w taki właśnie sposób ukazuje swoje role nasz bohater. Sam jednak nie potrafi, czy też nie chce, wysnuwać wniosków z ocen krytyków, gdyż dla niego najważniejsze jest to co napisał Szekspir i w taki właśnie sposób chce przekazać publiczności czyste dzieło dramaturga. Tutaj oczywiście można dyskutować, na ile i w jaki sposób można parafrazować wielkie dzieła i w związku z tym można by zapytać, jaką wolnością może cieszyć się aktor i reżyser w adaptacji tekstów największego z dramaturgów.

W dziele tym widzimy też Edwarda Lionhearta, który urodził się po to, by grać role w dramatachSzekspira. Przez krytykę natomiast postrzegany był jako kiepski aktor. Można by się zastanawiać nad tym, na ile człowiek rodzi się z jakimś talentem, a na ile wyznacznikiem jego umiejętności jest praca nad swoimi zdolnościami. Człowiek z samego założenia jest istotą, która kreuje siebie. Tak więc Edward, przez lata niedoceniany odgrywając kolejne role w swoim życiu, w końcu stał się najlepszym szekspirowskim zabójcą wśród aktorów. W pewnym sensie jego odpowiedź na krytykę była wspaniała, gdyż zachowując śmiertelną powagę klasycznego dramatu dodał do niej rozwiązania, których nikt wcześniej nie zastosował. Dzięki temu udowodnił widzom, że świat jest jedną wielką sceną, na której można powiedzieć wszystko to, co w teatrze zostało już powiedziane.

Patrząc z szerszej perspektywy, „Theater of Blood” jest dobrze przemyślanym dziełem, zarówno nowatorskim jak też klasycznym. Mimo sporej ilości krwi i trupów mamy wrażenie, że patrzymy cały czas na spektakl teatralny, a po zakończeniu filmu trudno pozbyć się wrażenia, że w pewien sposób każdy człowiek jest aktorem odgrywającym jakąś rolę w życiu swoim lub cudzym. Widać, jak bardzo wyniszczające, ale też twórcze, potrafią być opinie innych osób i ile każdy z nas musi z siebie dać, by być wiernym czemuś i rozwijać mimo wszystko swoje życiowe pasje.

Screeny

HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD HO, THEATER OF BLOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ reżyseria
+ scenografia

Minusy:

- aktorzy za bardzo przytłumieni talentem Vincenta Prica

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -