Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DIAL M FOR MURDER

DIAL M FOR MURDER

M jak morderstwo

ocena:9
Rok prod.:1954
Reżyser:Alfred Hitchcock
Kraj prod.:USA
Obsada:Ray Milland, Grace Kelly, Robert Cummings, John Williams
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Alfred Hitchcock w roku 1954 prezentuje nam ekranizację słynnej sztuki Fredericka Knott pod tajemniczym tytułem „M jak morderstwo”. Fenomenalny reżyser mając do dyspozycji świetny scenariusz w głównych rolach obsadza same gwiazdy - Grace Kelly, Raya Millanda czy wreszcie Roberta Cummingsa. Tego typu zestawienie może oznaczać tylko jedno - genialny film, który mimo upływu czasu będzie zawsze bardzo dobrze przyjmowany przez publiczność, krytyków czy historyków kina.

Amerykański pisarz Mark Halliday wraca po roku do swojej ukochanej Margo Wendice, by ostatecznie zakończyć jej nieudane małżeństwo z byłym tenisistą Tonym. Kobieta jednak postanawia dać mężowi jeszcze jedną szansę, gdyż według niej stała praca może być początkiem szczęśliwego pożycia w ich małżeństwie. Margo nie zdaje sobie sprawy z tego, że małżonek bardziej ceni sobie jej majątek niż karierę sportową. Tak więc ze względu na zdradę, jak też miłość do pieniędzy, Tony postanawia wyreżyserować zbrodnię doskonałą, w której ofiarą ma zostać małżonka, natomiast mordercą szantażowany kolega ze szkolnej ławy. Wszystko wydaje się szczęśliwie zmierzać do celu, gdy nagle ofiarą zostaje ktoś inny. Mimo tego, niezwykle utalentowany tenisista nie daje za wygraną, nadal chce kontrolować całą sytuację, by ostatecznie oczyścić się z zarzutów i wieść szczęśliwe życie z fortuną małżonki u boku. Jego plany postanawia pokrzyżować Mark Halliday.

„M jak Morderstwo” jest jednym z lepszych osiągnięć reżyserskich wielkiego Alfreda Hitchcocka. Z jednej strony jest to doskonałe połączenie jego talentu, dobrego scenariusza i doskonałej gry aktorskiej. Z drugiej jednak jest jeszcze coś, co łączy wszystkie powyższe elementy w wyśmienitą całość. Po dłuższym namyśle można powiedzieć, że sama tematyka dzieła czy też problemy w nim poruszane są bardzo mocno związane z życiem przeciętnego obywatela przeciętnego kraju. Rozpadające się małżeństwa, żądza zdobycia pieniędzy, chęć oszukania wszystkich czy wreszcie pragnienie zrobienia czegoś nadzwyczajnego w mniejszym lub większym stopniu ociera się o życie większości ludzi. Zwykle jednak najdrastyczniejsze zdarzenia, np. zabójstwo, rozgrywają się tylko w sferze myśli. Marzenie nierozerwalnie związane z byciem człowieka w świecie są miejscem na dzianie się wszystkiego tego, co chcielibyśmy kontrolować i zrobić. Nienawiść i żądza zdobycia pieniędzy rozkwita właśnie w myślach i marzeniach, ale znacznie rzadziej znajduje ujście w zbrodni, kłamstwie lub szantażu. Dlatego też siła tego filmu polega również na częściowym ukazaniu problemów nurtujących myśli wielu istot ludzkich. Dzieło to pokazuje też, że perfekcyjna zbrodnia przeniesiona z marzeń do prawdziwego życia trafia na opór psychiczny czy też fizyczny spowodowany albo uwarunkowaniami czysto kulturowymi, albo wyrzutami sumienia. W związku z tym lepiej, by rozważania pozostały w sferze czysto teoretycznej.

Film Alfreda Hitchcocka ukazuje nam zarówno społeczeństwo lat 50., jak też przeciętne małżeństwo z rozsądku, czy wreszcie nieudaną zbrodnię doskonałą. Wykorzystując ponadczasowe tematy urozmaicone o doskonałą grę aktorską, widzimy po prostu świetny film, który z pewnością zadowoli większość kinomanów. Natomiast na pytanie, czy dzieło mogło być bogatsze, szersze tematycznie czy też inaczej zakończone, trzeba odpowiedzieć samemu, gdyż reżyser użył wszelkich możliwych środków, by ukazać nam własną wersję sztuki Knotta.

Screeny

HO, DIAL M FOR MURDER HO, DIAL M FOR MURDER HO, DIAL M FOR MURDER HO, DIAL M FOR MURDER HO, DIAL M FOR MURDER HO, DIAL M FOR MURDER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ reżyseria
+ scenariusz
+ gra aktorska
+ napięcie

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -