Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTOM CREEPS

PHANTOM CREEPS

Phantom Creeps

ocena:8
Rok prod.:1939
Reżyser:Ford Beebe, Saul A. Goodkind
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Robert Kent, Dorothy Arnlod, Edwin Stanley
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Universal Pictures w roku 1939 serwuje widzom na całym świecie dzieło pod wiele mówiącym tytułem: “Phantom Creeps”. Obraz ten opowiadając prostą historię szalonego naukowca bawi widza przede wszystkim szalonymi pościgami, wybuchami raz to samochodu innym razem samolotu, ale również mrozi krew w żyłach na widok okrucieństwa i sprytu niezrównoważonego doktora. Niesamowite zwroty akcji i ciągle rosnące napięcie stale towarzyszy odbiorcom tego właśnie filmu.

Ze względu na swoje śmiercionośne wynalazki, doktor Alex Zorka jest poszukiwany przez policję. Co za tym idzie, również prasa zaczyna się interesować naukowcem, który wymyśla coraz to nowe narzędzia zbrodni. Jednym z najstraszniejszych wynalazków okazuje się monstrualny robot, który jest w stanie zniszczyć wszystko, co tylko spotka na swojej drodze. Poszukiwania Alexa utrudnia fakt, że opanował on perfekcyjnie sztukę znikania. Jedna z wielu ucieczek medyka kończy się wypadkiem samochodowym, w którym ginie jego asystent. Niefortunna sytuacja wkrótce zostaje wykorzystana do upozorowania śmierci doktora. W tych okolicznościach policja postanawia zabrać z centrum wydarzeń małżonkę denata, jednak katastrofa samolotu, w którym przewożona jest kobieta, krzyżuje plany stróżów prawa. Śmierć żony niszczy ostatnie ludzkie odczucia w doktorze, który postanawia zemścić się za wszystkie doznane krzywdy.

„Phantom Creeps” jest adaptacją powieści Willis Cooper pod tym samym tytułem. Jak przystało na dobre produkcje filmowe przełomu lat 30. i 40. najpierw nakręcono słuchowisko radiowe, które z czasem ewoluowało w przedstawienie teatralne, by ostatecznie stać się niezwykle emocjonującym filmem. Dzieło to nasycone jest ogromną ilością wybuchów, wystrzałów, eksplozji, które obecnie wcale nie rażą swą sztucznością. Mimo upływu czasu widzimy, że efekty te są po prostu dobrze zrobione. Uderza również pomysłowość w tworzeniu elementów scenografii. Metalowy robot, pistolet strzelający promieniami x, wybuchający pająk czy wreszcie znikający doktor wywołują co prawda uśmiech na twarzy widza, jednak nie rażą swą prostotą, jak inne filmowe dzieła z tamtego okresu. Zapewne jest to spowodowane idealną jak na tamte czasy kreacją nieziemskich elementów, świetnej gry aktorskiej oraz mistrzowskiej reżyserii. Film ten sam w sobie stanowi doskonale zgraną całość, przez co nie wydaje się, by jakikolwiek jego element nie pasował do reszty.

Z pewnością tematyka dzieła związana jest w znacznym stopniu z sytuacją, jaka panowała w Europie w roku 1939. Wszelkiego rodzaju obawy ludzi co do wojen czy też broni masowego rażenia zwykle zyskiwały odzwierciedlenie w kinie. Podobnie jest tym razem. W kulminacyjnej scenie widzimy szalonego doktora zrzucającego z samolotu bomby na budynki. Współczesnemu widzowi duża ilość samolotów na zachmurzonym niebie zwykle kojarzy się z operacjami wojskowymi i bombardowaniem wszelkiego rodzaju zabudowań.

Film zdecydowanie jest jednym z lepszych dokonań aktorskich Beli Lugosiego, jak również jednym z bardziej interesujących dokonań filmowych roku 1939. Można stwierdzić, że dobre pomysły w połączeniu z wyśmienitą grą aktorską, jak też doskonałą reżyserią nie potrzebują dużego budżetu, by wygenerować bardzo dobry film, który będzie cieszył widzów mimo upływu czasu. Z pewnością poświęcenie 78 minut na zapoznanie się z tym obrazem nie będzie stracone.

Screeny

HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS HO, PHANTOM CREEPS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ reżyseria
+ scenografia
+ akcja

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -