Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEVIL DOLL

DEVIL DOLL

Diabelska lalka

ocena:8
Rok prod.:1964
Reżyser:Lindsay Shonteff
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Bryant Haliday, William Sylvester, Yvonne Romain, Sandra Dorne
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Wydawałoby się, że diabelska lalka to temat znany tylko z obrazu „Child’s Play”. Wielu kojarzyć się więc może z kinem lat 80 – 90, tymczasem już w latach 60. Lindsay Shonteff podejmuje temat tajemnych złych mocy ukrytych w niewinnej zabawce. Marionetka, z samej zasady stworzona po to by bawić. W tym wypadku sieje zło. Co więcej, jej negatywna natura spowodowana jest tym, w jaki sposób została ona powołana do „życia”.

Spektakl pana Vorelli wstrząsa całym miastem. Niezwykle utalentowany lalkarz, prestidigitator i za razem hipnotyzer w jednej osobie budzi zachwyt swoimi wyrafinowanymi pokazami, a szczególnie seansami hipnotycznymi. Przemierzając kraj z kukiełką o imieniu Hugo zyskuje szacunek i zachwyt coraz większej ilości społeczeństwa. Kukiełka sterowana przez sztukmistrza niekiedy wydaje się być zahipnotyzowanym człowiekiem, co tylko podkreśla możliwości artystyczne jej mistrza. Na jednym z pokazów zostaje poddana hipnozie Marianne’a, narzeczona jednego z redaktorów lokalnej gazety. Dziewczyna na drugi dzień zapada w śpiączkę. Po długim czasie budzi się i twierdzi, że chce spędzić resztę życia z Vorellim. Jej narzeczony postanawia dowiedzieć się wszystkiego o tajemniczym magiku. Dochodzenie doprowadza go do Berlina, gdzie trafia na grupę teatralną, której członkiem był niegdyś Hugo, asystent Vorellego.

Film „Devil Doll” porusza wiele tematów. Oczywiście najważniejszym wydaje się tytułowy, wątek czyli postać diabelskiej lalki. Oto widzimy kukiełkę, która ma własną i w dodatku niezwykle tragiczną historię. Zbieżność imion lalki i zmarłego na estradzie człowieka nie jest przypadkowa, a tajemnicze przeniesienie duszy ludzkiej w ciało marionetki wydaje się być niezwykle zaskakujące. Kunszt i talent hipnotyzera niesie ze sobą strach. W końcu każdy obawia się utraty panowania nad własnym losem i nad sobą samym, a tymczasem wielki Vorelli jest w stanie zrobić z człowiekiem i jego wolną wolą wszystko. Powyższa sytuacja trwałaby w nieskończoność, gdyby nie zawiedziona miłość pewnego redaktora. Jednym słowem – odpowiedzią na zło świata bardzo często bywa miłość.

Postać głównej bohaterki, Marianne, jest kreowana w ten sposób, że w zasadzie można o niej powiedzieć tylko tyle, że jest żyjącą lalką. Od Hugo różni ją jedynie materiał wykonania. Skromna i do przesady zwykła dziewczyna nie ma swego zdania w żadnej sprawie i może właśnie dlatego stanowi doskonały materiał dla hipnotyzera, który wprowadza ją w śpiączkę, potem zdalnie wybudza z odrętwienia i wzywa do siebie. Może właśnie ta sytuacja najbardziej drażni po zobaczeniu dzieła. Świadomość tego, że istnieją na świecie ludzie, którzy są po prostu zjadaczami, chleba, żyją bezproduktywnie i w zasadzie wymagają nieustannej opieki z zewnątrz. W tym wypadku mamy do czynienia z dziewczyną, która jest nieustannie sterowana. Z drugiej jednak strony sama nie widzi tego co i kto z nią robi. Tego typu bezmyślność sugeruje fakt, że lalka to nie tylko plastikowa zabawka, równie dobrze może być nią żywa kobieta czy też mężczyzna.

Ogólnie można powiedzieć, iż lalka to udawany człowiek, istota ludzka do zabawy. Pozostaje tylko pytanie na ile taka osoba-na-niby musi być wyprodukowana z plastiku w jednej z wielu wytwórni zabawek? Czasem po prostu ludzie sami z siebie albo przy minimalnym wpływie otoczenia robią z siebie przedmioty. Najtrudniej oczywiście tego typu skłonności odnaleźć w sobie samym, ale właśnie po to jest kino, które zmusza do myślenia. Na ile ten obraz zmusza do refleksji nad światem, czy wreszcie nad własna osobą, należy przekonać się samemu.

Screeny

HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL HO, DEVIL DOLL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ reżyseria
+ scenografia
+ charakteryzacja
+ zaskakujące zakończenie

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -