Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FACE AT THE WINDOW , THE

FACE AT THE WINDOW , THE

Twarz w oknie

ocena:8
Rok prod.:1939
Reżyser:George King
Kraj prod.:USA
Obsada:Tod Slaughter, Marjorie Taylor, John Warwick, Leonard Henry
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:


Obraz, jakim jest “The Face at the Window”, ukazuje historię życia spokojnych mieszkańców Francji XIX wieku. Ich życiorys z pewnością nie byłby czymś wyjątkowym, gdyby nie bezpośrednie spotkanie z seryjnym mordercą, które raz na zawsze zmienia ich osobowości. Film być może nie jest tak straszny, jak współczesne dzieła traktujące o masowych mordach, niemniej jednak obraz ten trzyma w napięciu przez 70 minut w pełni ukazując kunszt aktorski i reżyserski.

W roku 1880 we Francji grasuje seryjny morderca zyskujący z czasem przydomek Wilkołak. Ten tragiczny okres jest też czasem problemów finansowych pana de Brisson, właściciela Brisson Bank. Tajemniczy rabunek banku krzyżuje się z przyjazdem do Paryża Kawalera Lucio del Gardo, który ratuje sytuację finansową banku umieszczając w niej sporą ilość złota. Jednakże ta akcja charytatywna nie jest bezinteresowna. Otóż Kawaler żąda od pana de Brisson ręki jego młodziutkiej córki Cecylii. Pomimo sporej różnicy wieku del Gardo wydaje się odpowiedniejszym kandydatem na męża niż jej dotychczasowy narzeczony, który jest zwykłym pracownikiem banku. Tragiczna sytuacja zaczyna się coraz bardziej komplikować, kiedy właściciel banku zostaje zabity przez Wilkołaka.

Kolejny raz w kinie widz spotyka się z sytuacją, w której biedna i bezbronna kobietka pochodząca z zamożnej rodziny wystawiona jest na pastwę losu. Tym razem nie wykazuje się ona zbytnią inteligencją czy też sprytem, więc w pewnym sensie jest przedstawiona jako przedmiot, o który toczy się walka między starym bogaczem i zakochanym młodzieńcem. Pewność siebie prezentowana przez Kawalera skontrastowana jest ze sprytem narzeczonego. Tego typu sytuacja wykorzystana jest po to, by odwrócić uwagę widza od postaci Wilkołaka, który cały czas wydaje się być postacią z zewnątrz, nie mającą nic wspólnego z naszymi bohaterami.

„The Face at the Window” jest dziełem nisko budżetowym, niemniej jednak historia opowiedziana w tym filmie nie jest ani przez sekundę nudna. Kilkoro aktorów odgrywa w sposób perfekcyjny swoje role, natomiast skromna scenografia wydaje się być idealna, by na jej tle mogła zostać ukazana jedna z pierwszych opowieści o seryjnym mordercy. Natomiast sam motyw przewodni ewoluując po wielu latach stanie się jednym z ulubionych tematów w kinie grozy. W związku z tym nie trzeba patrzeć na ten film jako na bardzo dobre dzieło – można spojrzeć na niego jako na prapoczątek tego, co jest i co będzie serwowane w kinie w przyszłości.

Screeny

HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE HO, FACE AT THE WINDOW , THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ charakteryzacja
+ klasyczny podział na dobrych i złych bohaterów
+ scenografia
+ reżyseria
+ akcja i napięcie

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -