Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man

VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man

Voodoo Man

ocena:8
Rok prod.:1944
Reżyser:William Beaudine
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, John Carradine, George Zucco, Wanda McKay, Louise Currie
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Chęć zatrzymania przy życiu ukochanej osoby i różnorakie praktyki medyczno-magiczne towarzyszą kinu grozy od lat. Podobnie jest w przypadku filmu „Voodoo Man”, w którym niezastąpiony Bela Lugosi używa praktyk voodoo by wskrzesić swoją prześliczną małżonkę. Fantastyczne zdjęcia w połączeniu z niesamowitą grą aktorską wprowadzają widza w niezwykły biało-czarny świat.

Piękna, młoda kobieta znika podczas przejażdżki pozostawiając po sobie tylko samochód. Śledztwo wykazuje, że nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Poszukiwania zaczynają prowadzić do domu doktora Richarda Marlowe’a, który jak się wkrótce okazuje, zniewolił kilka młodych panien. Medyk, dzięki hipnozie i praktykom voodoo, chce wskrzesić zmarłą sześć lat wcześniej żonę, dlatego też poszukuje idealnej dziewczyny, by przenieść z niej życie w ciało małżonki. Poszukiwania z początku nieudane z czasem zaczynają przynosić coraz lepsze rezultaty.

Życie wieczne, niekończąca się młodość czy wręcz wskrzeszenie człowieka od wieków było wyzwaniem dla magików, szamanów, a z czasem stało się priorytetem w działalności lekarzy. Należałoby zapytać, dlaczego właściwie każdy człowiek chciałby żyć wiecznie w jak najlepszym zdrowiu. W końcu większość religii mówi o różnego rodzaju byciu po śmierci. Czyżby świat, w którym żyjemy, był najlepszym z możliwych miejsc do egzystowania? Czy też wizja zmiany tak bardzo przeraża znaczną część ludzkości? Z pewnością jeden i drugi powód jest dobrym argumentem by zostać tu i teraz. Podobnie główny bohater chce zatrzymać żonę przy sobie. Tutaj jednak, by kobieta mogła żyć, potrzebna jest śmierć kolejnych dziewczyn. I paradoksalnie długowieczność jednej osoby oznacza śmierć innej, która z pewnością tak samo pragnie cieszyć się życiem.

Obraz, jakim jest „Voodoo Man”, jak sama nazwa głosi, opowiada o praktykach magicznych. No i tutaj można poczuć rozczarowanie, gdyż nie jest tak do końca. Coś na zasadzie czarnej mszy odprawianej w piwnicy nie jest przekonywujące tak bardzo, jak zahipnotyzowanie dziewczyny. A właśnie w wypadku voodoo chciałoby się, by praktyki te były bardziej obrazowo ukazane, zwłaszcza, że stanową one temat przewodni filmu. Pomijając ten mankament „Voodoo Man” jest bardzo ciekawym niskobudżetowym dziełem, zwracającym uwagę widza przede wszystkim mistrzowskimi zdjęciami, które wzbogacają dynamiczną akcję. Wart także zwrócić uwagę na obsadę aktorską, która zawsze się sprawdza w tego typu produkcjach. Dlatego też jeżeli kogoś nie nudzą biało-czarne filmy, z pewnością powinien obejrzeć to dzieło.

Screeny

HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man HO, VOODOO MAN a.k.a The Tiger Man

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ charakteryzacja
+ klasyczna budowa filmu

Minusy:

- mało o voodoo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -