Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEATH OF A GHOST HUNTER

DEATH OF A GHOST HUNTER

W pogoni za złem

ocena:5
Rok prod.:2007
Reżyser:Sean Tretta
Kraj prod.:USA
Obsada:Davina Joy, Mike Marsh, William McMinn , Lindsay Page, Patti Tindall
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Trudno oceniać poważnie amatorskie filmy, kręcone przy minimalnym budżecie, rzadko bowiem się zdarza, by twórca chciał wyjść poza krąg własnych znajomych, z których większość zagrała w filmie. Oczywiście, od każdej reguły jest wyjątek. Sean Tretta, stara się każdym filmem przynajmniej nie zanudzić widza. Czy tak też się dzieje w przypadku „Death of a ghost hunter” opartego na prawdziwej historii przeklętego domu w Stanach Zjednoczonych?

Carter Simms to osoba dość skomplikowana. Zawodowo zajmuje się „łapaniem” duchów, jednocześnie obnażając każdą mistyfikację. Kobieta mimo zaciętości z jaką stara się obalić każdą teorię o nawiedzonym domu, tak naprawdę szuka dowodów na życie po śmierci. Bardzo chętnie przystaje więc na propozycję zbadania zjawisk paranormalnych w domu Mastersonów, gdzie przed dwudziestu laty zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach rodzina miejscowego pastora. Simms otrzymuje pięć tysięcy dolarów na poczet badań i wraz z kamerzystą i medium udaje się by spędzić trzy dni w domostwie. Wkrótce dołącza do nich jeszcze młoda kobieta wydelegowana z pobliskiego kościoła. Tym razem obecność duchów zostanie potwierdzona aż nadto.


Pomysł wyjściowy, choć ociera się o sztampę okazuje się zaskakująco dobry. Oto ekipa instaluje się w nawiedzonym domu, by przy użyciu nowoczesnej technologii udowodnić istnienie duchów. Szkoda, że od początku wiemy, pomijając oczywisty amerykański tytuł, jak cała historia się skończy. Tym samym postać Mary Young, fanatycznej katoliczki, od razu jawi nam się, całkiem słusznie zresztą jako osoba, która jest tu tylko by bruździć. Od początku więc wiemy, że duchy będą, będą niemiłe i wszystko pójdzie źle. Choć w przypadku filmów o klątwach nawiedzonych domów jest to dość częsty przypadek, to jednak tutaj należy go zaliczyć na minus. Wynika to z faktu, że produkcja od początku razi amatorskim wykonaniem, poczynając od słabego aktorstwa, poprzez drętwe dialogi, na nielogicznych rozwiązaniach niektórych sytuacji kończąc. Dziwi, że tak doświadczeni „łowcy” duchów dają się wciągnąć w tak proste pułapki, są tak naiwni i nieprofesjonalni. Choć w twórcy postarali się o kilka „jump scenes” (inna sprawa, że są one dość przewidywalne), cały film od strony fabularnej nie potrafi utrzymać w napięciu, a z pozoru udany (choć zbyt przeciągnięty) finał tylko potwierdza, że wszystko czego można się było domyślić, jest prawdą. Zostało to wprawdzie całkiem udanie zobrazowane, jednak nie lubię tak nadmiernej „łopatologii”, w której trzeba się upewnić, czy aby na pewno, ale to na pewno widz zrozumiał co miałem na myśli. Filmy o duchach, klątwach i nawiedzonych domach pozostawiają zazwyczaj sporo miejsca na swobodną interpretację. Ten co najwyżej na ziewanie.

Nie twierdzę jednak, że film jest zły. Budżet budżetem, nawet z niego udało się reżyserowi wycisnąć kilka udanych scen i sekwencji. Do „aktorstwa” można się przyzwyczaić, poza tym widać tu wyraźnie, że komuś bardzo zależało na wykreowaniu specyficznego klimatu zaszczucia i zagrożenia, swoistej niesamowitości. I dzięki zdjęciom i muzyce w kilku momentach naprawdę to się udało. Szkoda, że zazwyczaj dobre sceny są przetykane płytkim monologiem głównej bohaterki, a metody pracy naukowców i ich badania po prostu sztucznie i niepotrzebnie przedłużają film.

W kwestii horrorów amatorskich „Death of a ghost hunter” wybija się tematyką, nastrojem i klimatem, jeśli jednak zestawić go z innymi filmami tego typu, przegrywa z kretesem. Wypada więc wyciągnąć średnią, postawić mu piątkę, a do obejrzenia go zaprosić zagorzałych fanów gatunku ghost stories, lub tych, którym po prostu w danej chwili się nudzi.

Screeny

HO, DEATH OF A GHOST HUNTER HO, DEATH OF A GHOST HUNTER HO, DEATH OF A GHOST HUNTER HO, DEATH OF A GHOST HUNTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ intrygujący jak na film amatorski
+ muzyka

Minusy:

- to jednak kino niskobudżetowe, ze wszystkimi tego konsekwencjami

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -