Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PATIENT X

PATIENT X

Pacjent X

ocena:5
Rok prod.:2009
Reżyser:Yam Larnas
Kraj prod.:Filipiny
Obsada:Richard Gutierrez, Cristine Reyes, TJ Trinidad, Miriam Quiambao, Paulo Avelino, Elvis Guiterrez
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Aswang to mityczna istota wywodząca się z folkloru Wysp Filipińskich. Według powszechnej opinii jest ona hybrydą wampira i wiedźmy, ponieważ prawie zawsze aswangiem staje się kobieta. Należą one do kategorii „zmiennokształtnych”, toteż za dnia nie wyróżniają się niczym spośród ludzkiej populacji. Za to w nocy mogą przybrać kształt kota, świni, ptaka lub psa. Żywią się nienarodzonymi płodami albo małymi dziećmi, gustując zwłaszcza w wątrobie i sercu. Niektóre z nich wyposażone są w długie sączki, którymi potrafią wysysać ludzkie płody. Często też kradną zwłoki lub zastępują swe ofiary przybierając postać zmarłych. Czasem jednak – jak ma to miejsce – w rozlicznych filipińskich horrorach przybierają postać pięknej kobiety zaopatrzonej w długie, wampirze kły. Próbę reinterpretacji postaci aswanga – popularnością dorównującej zachodniemu wampirowi – podjął się Yam Laranas w horrorze, „Patient X”.

Lukas jako dziecko był świadkiem śmierci starszego brata, który został zamordowany przez bandę agresywnych napastników wśród, których znajdowała się kobieta imieniem Gauda. Wiele lat później spotykamy Lukasa ponownie. Jest teraz lekarzem, ale trauma związana z morderstwem brata wciąż go nie opuszcza. Jedyne co może mu pomóc to zemsta na zabójcach. Po dwudziestu latach Lukas powraca do rodzinnego miasteczka, ponieważ otrzymał wiadomość, że w piwnicy miejscowego szpitala uwieziono jednego z morderców. Na miejscu okazuje się, że schwytanym zabójcą jest kobieta, Gauda. Okazuje się także, że mimo zewnętrznej powłoki, nie jest ona człowiekiem. Jest aswangiem! Co więcej trzej jej towarzysze - również przynależni do gatunku filipińskich wampirów - zbliżają się do szpitala, by uwolnić dziewczynę. W szpitalnym budynku, z którego zawczasu ewakuowano pacjentów, pozostali: Lukas, detektyw Minoy oraz jeszcze kilka osób. Wkrótce będą musieli stoczyć zaciekłą walkę o przetrwanie. Aswangi są odporne na kule karabinowe i na dodatek są wyjątkowo głodne.

Yam Laranas jest jednym z najpopularniejszych filipińskich reżyserów. Jego nazwisko jest znane nawet na Zachodzie za sprawą hollywoodzkiego "The Echo" - remake`u „Sigaw” z 2004 r., który zebrał wiele przychylnych recenzji. „Patient X” Laranas nakręcił już w ojczyźnie, wzbudzając realizacją tego horroru wiele oczekiwań. Należałem do grupy osób, które były ogromnie ciekawe jak wypadnie do tej pory ostatni film w dorobku filipińskiego reżysera. „Sigaw” zdradzał spory potencjał twórczy reżysera i choć nie był filmem wybitnym, obiecywał, że następne produkcje Laranasa będą jeszcze lepsze. Niestety obietnica nie została spełniona. „Patient X” jest filmem o wiele słabszym niż „Sigaw”. Mimo iż początkowa część obrazu wróżyła mu jak najlepiej.

Punkt wyjścia jest intrygujący. Oto w rodzinnym miasteczku bohatera, w miejscowym szpitalu zatrzymano tajemniczego, tytułowego „pacjenta x”. Podejrzewa się, że brał udział w masakrze rodziny policjanta i że ma na sumieniu także śmierć brata Lukasa. Wiadomo o nim także, że mimo wielokrotnego postrzału nic mu się nie stało. Wkrótce czeka na bohatera pierwsza niespodzianka. „Pacjent x” jest kobietą i to tą, która była razem z mordercami brata Lukasa. Kobieta jest przykuta do łóżka, ma pokaleczoną twarz i pomimo upływu dwudziestu lat nic a nic się nie postarzała. Szybko (za szybko) dowiadujemy się także, że nie jest człowiekiem a najgroźniejszym z przerażających filipińskich istot. Aswanagiem. Do tego momentu historia jest wciągająca i mroczna. Ponura muzyka i ekspresjonistyczne zdjęcia potęgują wrażenie obcowania z czymś nienazwanym, ale budzącym śmiertelne zagrożenie. Zamiast stopniowo, ale konsekwentnie rozwijać relacje między Lukasem a kobietą-wampirem, twórcy spychają je na drugi plan, dając pierwszeństwo wątkowi męskich aswangów, starających się dostać do wnętrza szpitala, by uwolnić dziewczynę (żonę jednego z napastników). Fabuła zaczyna przypominać kiepską wersję „Nocy żywych trupów” (ewentualnie „Atak na posterunek nr 13”). Pół biedy z filmową wtórnością, wszak mamy w filmie Laranasa dość nietypowe wampiry (kiepsko jednak się prezentujące) a nie zombie, więc nie brak oryginalności jest największym grzechem twórców filmu. Jest nim – nie bójmy się tego słowa – głupota scenariusza. Bohaterowie dostają bowiem nagle amoku i zaczynają zachowywać się irracjonalnie. Lukas uwalnia z więzienia w piwnicy kobiecego aswanga, wampirzyca nie może się określić czy jest bestią pożerającą ludzi czy zagubioną dziewczyną, napastnicy miast zbić szybę w jednym z dziesiątek okien czekają aż zamknięci w środku ludzie sami wyjdą na zewnątrz. I ci rzeczywiście… wychodzą, dając się łatwo zabić. Aby zwiększyć dramatyzm tej emocjonującej jak gra w szachy historii twórcy wprowadzają wątek samotnej matki i umierającej dziewczynki. Zamiast dramatycznie wychodzi żałośnie. Finał jest przewidywalny nawet dla osób sprawnych umysłowo inaczej i właściwie niczego nie puentuje. Może, że dziewczyna - aswang jednak bardziej była wampirem niż człowiekiem.

Szkoda, że scenarzyści w osobie reżysera i Aloya Adlawana (horror „Sundo”) nie zastanowili się co i jak chcą opowiedzieć w swym filmie. Bo mogli opowiedzieć historię zupełnie inną, może mniej (w założeniu) efektowną, ale sensowniejszą i po prostu lepszą. Ale nie ma co gdybać – jest jak jest. „Sigaw” nadal pozostaje najlepszym filmem Yama Laranasa. Może następnym razem wyjdzie ciekawiej, mądrzej i bardziej zajmująco.

Screeny

HO, PATIENT X HO, PATIENT X HO, PATIENT X HO, PATIENT X

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jak na kino niskobudżetowe przyzwoita realizacja
+ był potencjał
+ początkowe sceny filmu
+ mroczne zdjęcia

Minusy:

- im dalej film tym coraz bardziej niedorzecznie
- brak logiki w zachowaniu postaci
- zbędny wątek samotnej matki i umierającej dziewczynki
- wiele minut nudy
- kiepski wygląd wampirów
- wtórny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -