Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTOM OF THE 42ND STREET

PHANTOM OF THE 42ND STREET

Phantom of the 42nd Street

ocena:9
Rok prod.:1945
Reżyser:Albert Herman
Kraj prod.:USA
Obsada:Dave O’Brien, Kay Aldridge, Alan Mowbray, Frank Jenks
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Stare ekranizacje mrocznych kryminałów najczęściej kojarzą się z przynudnawą akcją, amatorską grą aktorską oraz niezwykle oczywistą sylwetką zabójcy. Zwykle jednak widz sięgając po tego typu produkcję przymyka oko na niedociągnięcia reżyserskie. Zdając sobie sprawę z niskiego budżetu pierwszych gangsterskich filmów, zwykle patrzy na historyczno-filmowe walory każdego obrazu lub wręcz traktuje te dzieła jak komedie. W końcu stare samochody w połączeniu z kosmicznymi fryzurami i wyrafinowanymi manierami aktorów tworzą niesamowitą atmosferę, która przenosi widza w bajkowy klimat minionej epoki. Tym razem jednak mamy do czynienia z dziełem, które poraża pomysłowością reżysera i dynamiką akcji.

Tony Woolrich jest krytykiem teatralnym w lokalnej gazecie. Podczas jednej z premier, którą ma opisać w czasopiśmie, dochodzi do zabójstwa aktora. Ze względu na obecność Tonego na miejscu zdarzenia jest on poproszony o napisanie artykułu na temat życia i śmierci denata. Dziennikarz zbierając materiał na felieton zaczyna mimowolnie prowadzić własne dochodzenie w sprawie zabójstwa, konkurując tym samym z inspektorem lokalnej policji. Stróżom prawa udaje się bardzo szybko odnaleźć zabójcę, nie mniej jednak wkrótce pojawiają się nowe trupy, a poszlaki wskazują na tego samego sprawcę.

Film „Phantom of the 42nd Street” jest bardzo dobrym obrazem, który dzięki zaangażowaniu reżysera i aktorów wygrał walkę z upływem czasu, zmieniającymi się modami czy wreszcie z bardzo szybko rozwijającą się techniką. Należałoby zapytać dlaczego tak jest? Odpowiedź wydaje się prosta - ciekawe ukazanie prostej historii z dreszczykiem jest jedynym sposobem na to, by dzieło mogło przetrwać wiele lat. W końcu nasz film, podobnie jak wiele innych produkcji, opowiada historię zabójcy, jego ofiar i długotrwałych poszukiwań policji. Podobne historie nakręcane od początków kina spotykamy po dziś dzień w kinie. W starych obrazach zwykle charakterystyczne są stroje, fryzury, samochody, reklamy, ulice. Dzięki temu dzieła te są jedynie zapisem codzienności sprzed lat. Natomiast w naszym filmie świadomi tego, że oglądamy zapis filmowy z lat 40., widzimy przede wszystkim dobrze opowiedzianą historię, dzięki temu zapominamy o tym, w co są ubrani aktorzy i czym się przemieszczają. Zachwycamy się natomiast kunsztem reżyserskim i aktorskim.

Obraz ten z pewnością zadowoli widzów rozmiłowanych w starej kinematografii, nie mniej jednak powinien również sprostać wymaganiom stawianym przez widzów preferujących współczesne kino grozy. Gdyż właśnie to dzieło może być przykładem na to, jak nakręcić ciekawą historię w niebanalny sposób.

Screeny

HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET HO, PHANTOM OF THE 42ND STREET

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ dobór i gra aktorów
+ zaskakujący scenariusz
+ fantastyczne połączenie filmu z teatrem

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -