Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTOM EXPRESS, THE

PHANTOM EXPRESS, THE

Pociąg widmo

ocena:7
Rok prod.:1932
Reżyser:Emory Johnson
Kraj prod.:USA
Obsada:William Collier Jr, Sally Blane, J Farrell MacDonald, Hobart Bosforth
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Współczesny widz przyzwyczajony jest do bezpośredniego łączenia wyrażenia „duch” z istotą, która jest, była lub będzie blisko związana z człowiekiem. Tymczasem tytułowym widmem jest pociąg. Co za tym idzie, znikająca maszyna kojarzona jest momentalnie z ingerencją ludzką mającą na celu zmylenie i ostatecznie zastraszenie uczestników całego zdarzenia. Nie inaczej jest w „The Phantom Express”.

Starszy inżynier podczas nocnej podróży staje się sprawcą wykolejenia pociągu. Niesie to za sobą ofiary w ludziach i liczne urazy rannych. W związku z tym zostaje on zwolniony z pracy. Decyzję o nagłym zahamowaniu pojazdu inżynier tłumaczy tym, że zobaczył pociąg nadjeżdżający z naprzeciwka. Co ciekawe, nikt nie wie, skąd mógłby się pojawić inny pociąg. Córka motorniczego wraz z synem właściciela kolei postanawiają na własną rękę dowiedzieć, się co spowodowało wypadek i ostatecznie oczyścić starszego człowieka z zarzutów.

Film jakim jest „The Phantom Express” opowiada prostą historię, jakich wiele można zaobserwować w życiu codziennym. Oto na skutek dziwnego zbiegu okoliczności wykoleja się pociąg jadący z wielką szybkością. Wypadek niesie za sobą ofiary śmiertelne. Wszystko wydaje się proste i jasne do momentu przesłuchania zarządzającego tym właśnie pojazdem, gdyż mężczyzna jest święcie przekonany o realności zdarzenia, które spowodowało katastrofę komunikacyjną. Próba ustalenia biegu zdarzeń wyłania kolejne pytania, na które brak odpowiedzi. Cała narracja obrazu prowadzona jest w ten sposób, by zakończenie było niesamowicie zaskakujące. Z jednej strony tak właśnie się dzieje, z drugiej jednak skumulowanie całej masy zdarzeń w kilku minutach wydaje się nieadekwatne do powolnego tempa całego dzieła. Ów brak harmonii w kwestii czasu, w jakim ukazane są poszczególne sceny, zaburza odbiór filmu.

Większa część naszego filmu kręcona jest za pomocą makiet. Mimo to dopiero po głębszej analizie poszczególnych ujęć dochodzimy do wniosku, że patrzymy na kolejkę, a nie prawdziwą maszynę parową. Nocne zdjęcia pędzącego pociągu przeplatające się z dialogami i sytuacjami są bardzo dobrze zmontowane. Zważywszy na czasy, w których powstało dzieło, jest to nie lada wyczyn. Dodając do tego bardzo dobrą grę aktorską można powiedzieć tylko jedno – mimo słabego zakończenia film jest bardzo udany.

Screeny

HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE HO, PHANTOM EXPRESS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ pomysł
+ scenografia
+ reżyseria

Minusy:

- mało straszny
- zakończenie mogłoby być bardziej zaskakująco opowiedziane

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -