Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AMAZING TRANSPARENT MAN, THE

AMAZING TRANSPARENT MAN, THE

Amazing Transparent Man, The

ocena:7
Rok prod.:1960
Reżyser:Edgar G. Ulmen
Kraj prod.:USA
Obsada:Marguerite Chapman, Douglas Kennedy, James Griffith
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Motyw nienamacalnego bohatera jest wykorzystywany w różnoraki sposób w kinie grozy. Tym razem mamy do czynienia ze złodziejem-duchem, który będąc bardzo zadowolony ze swych możliwości nagle traci kontrolę nad swoją przezroczystością. Chwilowe szczęście bardzo szybko przemienia się w niezliczoną ilość problemów.

Były wojskowy Paul Krenner marzy o zdobyciu władzy nad światem. W tym właśnie celu uprowadza naukowca Petera Ulofa. Uczony zostaje przymuszony do wynalezienia sposobu, dzięki któremu człowiek może stać się niewidzialnym. Ulof konstruuje maszynę, która wykorzystując promieniowanie radioaktywne sprawia, że zwierzę na określony czas staje się niewidoczne. Z tej też okazji Krenner wykrada z więzienia drobnego złodzieja, Joego Fausta, który poddany promieniowaniu znika. W zamian za uwolnienie złoczyńca ma zdobyć dla Krennera więcej materiału radioaktywnego. Jednak w najmniej odpowiednim dla bohaterów momencie nagle pojawiają się utrudnienia mogące uniemożliwić realizację ich planów.

Film jakim jest „The Amazing Transparent Man” podejmuje niezwykle ciekawy temat – znikanie zdrowego, żywego człowieka. Oczywiście by stało się za dość wszelkiego rodzaju wyobrażeniom na temat kina grozy, nasz bohater znika w celach niecnych. Stosunkowo prosty pomysł jest urozmaicony o motyw dominacji militarnej i co za tym idzie również nuklearnej. Lata 60 w których powstał obraz przesycone są motywami zagłady nuklearnej, atakami sowietów, bombami atomowymi czy w końcu umoralniającym patriotycznymi odezwami. Swoistego rodzaju paranoidalne podejście społeczności amerykańskiej do tego właśnie tematu ma oczywiste ujście w filmach z tej właśnie epoki. Jest to odpowiednio ukazane w naszym obrazie, nie mniej jednak brakuje w tym wszystkim konkretnych powiązań historycznych, czy wręcz logicznych. Początkowo Historia wygląda na intrygującą, nagle jednak kolejne okoliczności jak i zamieszani w nie bohaterowie zaczynają tracić na oryginalności i precyzji. Główny wątek rozmywa się i w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Dodatkowo zamieszanie to nie jest celowym zabiegiem, więc czekanie na zaskakujące rozwiązanie sytuacji niczego nie zmienia. A co najciekawsze – film ma bardzo ciekawe zakończenie, ale niestety najpierw trzeba wytrwać do końca projekcji, a potem głęboko przemyśleć to, co się zobaczyło.

W historii kina co jakiś czas pojawiają się produkcje traktujące o znikaniu czy to ludzi, czy przedmiotów. Temat ten dopełniają różnorodne historie poboczne i dzięki temu jest ciekawym chwytem artystycznym, ale właśnie ze względu na swoją charakterystykę ważne jest, by był zarówno intrygująco jak i poprawnie od strony technicznej. W „The Amazing Transparent Man” zdecydowanie mamy do czynienia z fantastycznie ukazanym efektem znikania i pojawiania się. Główny bohater staje się transparentny konsekwentnie, tzn. na początku zanika jego ciało, potem kości a ostatecznie ubranie, natomiast pojawia się w odwrotnej kolejności. W momencie kiedy zostaje zaburzona kontrola nad całym procesem, widzimy bohatera z jedną ręką, lub samą wędrująca twarz. Wzmaga to oczywiście samo napięcie filmu. Patrząc od strony technicznej sam zabieg znikania jest jednym z pierwszych o ile nie pierwszym efektem specjalnym w kinie. Z jednej strony nie wymaga on niesamowitego nakładu pieniężnego, tylko precyzji wykonania. Widz musi być pewny, że osobnik materialnie niewidoczny, fizycznie jest na scenie. I tak jest w naszym filmie – bez znaczenia czy widzimy Fausta, czy też nie jesteśmy świadomi jego obecności. Można tylko żałować, że sama historia nie jest równie klarownie i sprawnie ukazana.

Screeny

HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE HO, AMAZING TRANSPARENT MAN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ pomysł
+ scenografia
+ znikanie bohatera

Minusy:

- mało czytelna akcja

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -