Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEVIL’S PARTNER

DEVIL’S PARTNER

Wspólnik diabła

ocena:5
Rok prod.:1961
Reżyser:Charles R. Rondeau
Kraj prod.:USA
Obsada:Edgar Buchanan, Jean Allison, Richard Crane, Spencer Carlisle
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ukazanie w filmie bądź też literaturze konszachtów głównego bohatera z diabłem jest niezwykle starym motywem i zarazem bardzo często przedstawianym szerszej publiczności. Widzowi raz prezentuje się zupełnie bajkową i nieprawdopodobną historię, która poprzez swoją niesamowitość może stać się wręcz komediowa. Lub też akcja zaprezentowana w utworze jest wyciągnięta z życia przeciętnych ludzi żyjących w zwykłej przestrzeni. „Devil’s Partner” opowiada właśnie taką małomiasteczkową historię, gdzie główny bohater chcąc żyć wiecznie, zaprzedał duszę diabłu.

Starszy samotny człowiek żyje na obrzeżach małego miasteczka. Co jakiś czas wychodzi on z mieszkania by spotkać się z miejscowymi. W pewnym momencie do miejscowości przyjeżdża młody człowiek, David Simpson, który twierdzi, że jest spadkobiercą i zarazem bratankiem samotnika. Fakt ten prowadzi lokalnego szeryfa do tajemniczego domku na obrzeżach, w którym znajduje się ciało starca. Młodzieniec bardzo szybko adaptuje się w miasteczku. Znajduje pracę, zaprzyjaźnia się z miejscową ludnością. Nie mniej jednak nocami odprawia magiczne obrzędy na cześć szatana, składa mu ofiary. Szybko okazuje się też, że David jest drugim wcieleniem starca, który pozostawił stare ciało na rzecz nowego. Sytuacja komplikuje się kiedy to Simpson postanawia zdobyć serce najpiękniejszej dziewczyny w mieście.

Historia ta, podobnie jak wiele jej pokrewnych wykorzystuje motyw tajemnych znaków graficznych i obrzędów związanych z kultem szatana. Oczywiście jest to element niezbędny w tego typu produkcjach nie mniej jednak niekonsekwentne wykorzystywanie symboli sprawia wrażenie prowizoryczności dzieła. Widz patrząc na kolejne rysunki wie, że są one z jednej strony przypadkowe, z drugiej nieudolne od strony graficzno-estetycznej. W związku z tym ciśnie się na usta pytanie – czy w takim kontekście potencjalny odbiorca powinien bać się samego słowa szatan, diabeł, Lucyfer, itd.? Być może w latach 50. byłoby to straszne, gdyż widzialną postacią szatana na ziemi był tajemniczy nazista, co ze względu na uwarunkowania historyczne było zarówno przerażające jak też oczywiste. Tymczasem w odbieranym dzisiaj filmie z lat 60. liczy się jego ponadczasowość, a co za tym idzie umiejętność ukazania ciekawej historii w prosty i za razem sugestywny sposób. W wypadku „Devil’s Partner” z pewnością chciałoby się zobaczyć więcej elementów odrywający to właśnie dzieło od przeciętnego obrazu, który za raz po oglądnięciu znika z pamięci.

Obraz jakim jest „Devil’s Partner” zdecydowanie zalicza się do grona filmów, które traktując o wielkiej miłości niepotrzebnie wplatają w nią motywy sataniczne. Ukazanie straszności przez narysowanie bliżej nie określonego symbolu rzadko kiedy sprawdzało się w kinie grozy. Film ten wydaje się potwierdzać tezę, że najciekawsze i za razem najdrastyczniejsze rzeczy dzieją się w umysłach. Początkowo postaci ukazane w historii sugerują coś, co potem rośnie do niesamowitych rozmiarów w wyobraźni widzów. Reżyser niestety nie pomyślał o tego typu możliwości i skupił się na sfilmowaniu wzorków na podłodze umazanych krwią kozy. Co mimo wszystko wydaje się trochę za ubogie, by ukazać cały wachlarz satanistycznych rytuałów.

Screeny

HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER HO, DEVIL’S PARTNER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ krajobrazy
+ ukazanie życia maleńkiego miasteczka
+ stroje i fryzury z epoki

Minusy:

- mało czytelna akcja
- symbole

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -