Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEVIL'S PLAYGROUND

DEVIL'S PLAYGROUND

Devil's Playground

ocena:4
Rok prod.:2010
Reżyser:Mark McQueen
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Jaime Murray, Danny Dyer, Anna Buring, Shane Taylor, Craig Fairbrass
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Niezwykle łapczywa na kasę korporacja medyczna, nie do końca legalne eksperymenty przeprowadzane w tajnych laboratoriach, wreszcie wymykające się spod kontroli monstra powstałe na skutek nieodpowiedzialności chciwych korporacyjnych decydentów – w iluż to już filmach z pogranicza horroru i science-fiction powyższe motywy były eksploatowane. Okazuje się jednak, iż widzowie dalej pragną oglądać wciąż podobne do siebie produkcje. Nic więc dziwnego, iż filmowcy raz za razem podrzucają im filmowe wariacje na ten sam temat różniące się od siebie tylko mało istotnymi szczegółami.

Korporacja farmaceutyczna N-gen Industries prowadzi badania nad suplementem zwiększającym aktywność psychomotoryczną ludzkiego organizmu. W ramach eksperymentu odpowiednie dawki specyfiku o nazwie RAK podawano 30 tyś. ochotników. Ku zaskoczeniu szefów koncernu okazuje się, iż poddani testom ludzie w ciągu bardzo krótkiego czasu zamieniają się w krwiożercze, niezwykle szybkie i sprawne bestie. Te przedostają się ze szpitali na ulice Londynu siejąc terror wśród jego mieszkańców. Szansą na opanowanie sytuacji może być niejaka Angela, jedyna osoba z RAK-iem we krwi, która nie zamieniła się w zombie. Jej tropem podąża Cole, człowiek od czarnej roboty w N-gen Industries.

„Devil's Playground” Marka McQueena jest niczym innym, jak kopią filmu „28 Days Later...” Danny’ego Boyle’a. W obu akcja dzieje się w wielkiej metropolii, której ulice opanowane są przez polujące na ludzi krwiożercze monstra. Te powstały na skutek niefrasobliwości naukowców, dla których jakiekolwiek ograniczenia w prowadzeniu badań traktowane są jako działania wsteczników na liberalną i światłą myśl. Podobne są także potwory – szybkie, sprawne, z niezwykłą dynamiką osaczające swe ofiary. U McQueena niektóre z monstrów, niczym mistrzowie parkouru, przeszkody dzielące ich od „mięcha” pokonują z niezwykłą gracją i płynnością.

Trudno w tymże brytyjskim horrorze znaleźć cokolwiek, co mogłoby go wynieść poza legion gównianych (przepraszam za wyrażenie) filmików opowiadających bez ikry i składu wyświechtaną do cna historyjkę. Niby jest dynamicznie, niby akcja bez przestanków mknie do przodu, wreszcie od czasu do czasu jakaś horda bezimiennych pokrak pożre któregoś z bohaterów, mimo to film ogląda się z narastającym znużeniem. Trudno przejąć się losami jednowymiarowych postaci, nie sposób także zachłysnąć się „misternie” budowanym suspensem, ponieważ twórcy „Devil's Playground” w ogóle nie znają się na kreowaniu napięcia. Od pewnego momentu także, przez to, jak przedstawiani są bohaterowie, wiadomo kto stanie się padliną dla zombie, a kto będzie miał szansę przeżyć apokalipsę.

Jest jednak w filmie Marka McQueena sekwencja ujęć, po obejrzeniu której opadła mi szczęka (i nie w tym nawet szczypty przesady). Otóż wyobrazicie sobie scenę, w której jeden z bohaterów w swoim samochodzie walczy z zombie. W czasie bezwzględnej szarpaniny martwiak w jakiś sposób uszkadza pojazd. Bohater wyrwawszy się wreszcie „z objęć” monstrum wsiada do pierwszego stojącego na ulicy samochodu, po czym rusza w pościg za śledzoną dotąd kobietą. Owym samochodem jest... wściekle pomarańczowy Fiat 126p. na poznańskich numerach. Szok i niedowierzanie – chyba tylko tak można skomentować absurdalność scen z „kaszlakiem” w roli głównej.

„Devil's Playground” uczciwie radzę unikać, chyba że chce się zobaczyć wyżej opisane ujęcia albo jest się fanatycznym wyznawcą kultu zombie. Dla innych „dzieło” McQueena może okazać się daniem nie do strawienia. Mój werdykt – 4 czerepy, w tym jeden za fiacika.

Screeny

HO, DEVIL'S PLAYGROUND HO, DEVIL'S PLAYGROUND HO, DEVIL'S PLAYGROUND HO, DEVIL'S PLAYGROUND

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ są gorsze filmy od tego
+ Fiat 126p

Minusy:

- mało ciekawa historia
- jeszcze mniej interesujący bohaterowie
- mało emocji
- zero strachu
- mało udana kopia dziesiątek innych filmów o podobnej tematyce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -