Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RAVEN, THE

RAVEN, THE

Raven, The

ocena:10
Rok prod.:1935
Reżyser:Lew Anders
Kraj prod.:USA
Obsada:Lugosi, Boris Karloff, Lester Matthews, Irene Ware
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Szalony doktor opętany manią torturowania, ponad to zakochany bez pamięci w swojej pacjentce wydaje się być niezwykle powszednim i nieciekawym tematem filmowym. Podobnie ostrze w kształcie wahadła opadające na zniewolonego człowieka, czy też ruchome ściany zgniatające ludzi lub dom, w którym pokoje przemieszczają się niczym labirynt wind. Wszystkie te odniesienia kojarzą się przeciętnemu widzowi z dziesiątkami filmów różnej jakości. Nie mniej w przypadku „The Raven” jednak mamy do czynienia z dziełem, które ujrzało światło dzienne w 1935 roku, co za tym idzie wszystkie motywy – znane i wiele razy ukazywane w kinie od lat 70. powinny uchodzić w oczach widza za nowość. A 59 minutowe, niskobudżetowe dziełko w magiczny sposób ogromnie zyskuje na wartości.

Dr. Vollin jest emerytowanym lekarzem zajmującym się w dawnych czasach chirurgią neurologiczną. Obecnie prowadzi on samotne życie kolekcjonując w swojej piwnicy narzędzia tortur. Jego spokojną egzystencję przerywa prośba bogatego sędziego o uzdrowienie przepięknej tancerki, Jean. Młoda dziewczyna zostaje sparaliżowana i zupełnie traci kontakt ze światem, a co za tym idzie jej ojciec stara się poruszyć niebo i ziemię by mogła dalej żyć i tańczyć. Dr. Vollin początkowo podchodzi niechętnie do prośby, jednak z czasem udaje się go przekonać do przeprowadzenia operacji ratującej życie Jean. Starszy medyk niezwracając uwagi na różnicę wieku oraz status społeczny zakochuje się w młodziutkiej dziewczynie. Odrzucenie propozycji małżeństwa złożonej przez Dr. Vollina powoduje tragiczne w skutkach konsekwencje.

Film, jakim jest „Raven”, opiera się przede wszystkim na charyzmatycznej postaci głównego bohatera – Dr. Vollina mistrzowsko zagranego przez Belę Lugosi. To właśnie Vollin rozpoczyna film mówiąc: „Śmierć jest moim talizmanem”. I rzeczywiście, cała akcja toczy się na pograniczu życia i śmierci lub, ujmując rzecz bardziej symbolicznie, w cieniu wypchanej wrony, która jako symbol śmierci zdobi gabinet szalonego doktora. Lekarz będąc zarazem cudotwórcą i medykiem jest również w pewnym sensie szamanem – mówi zdania, które w kontekście nadchodzących wydarzeń są przełomowe. Postać wykreowana przez Lugosiego jest bardzo ambiwalentna, z jednej strony niesie dobro i sympatię poprzez uzdrawianie ludzi, lekarz kocha i chce być kochany, z drugiej jednak na skutek wydarzeń staje się okrutnym mordercą.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim domu, jednakże scenografia jest niesamowicie różnorodna. Widz ma wrażenie, że labirynty pokoi nigdy się nie kończą, co więcej, pomieszczenia przemieszczają się względem siebie. Dodatkowo dynamiczna akcja nie pozwala ani na chwilę zastanowić się nad tym, w którym pokoju jesteśmy. Doskonała gra aktorska sprawia, że każda postać jest w mistrzowski sposób wykreowana, nie mniej jednak to właśnie postać Dr. Vollina nadaje ton całej akcji.

Mimo upływu wielu lat „The Raven” nadal zaskakuje. W filmie tym widzimy wszystkie elementy, które sprawiają, że dzieło jest ponadczasowe. Zrównoważenie i mistrzowskie podejście do gry aktorskiej, dbałość o każdy detal, zwięzła i wartka akcja oraz doskonałe przeniesienie na kliszę filmową pomysłów zaczerpniętych z nieśmiertelnej prozy Edgara Alana Poe. Wszystko to sprawia, że nie sposób się nudzić przy tak wybitnym obrazie.

Screeny

HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE HO, RAVEN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Lugosi jako najwspanialszy aktor mistrzowsko odgrywający rolę
+ scenografia
+ reżyseria
+ pomysł na scenariusz
+ akcja i zwięzłość filmu

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -