Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RITE, THE

RITE, THE

Rytuał

ocena:6
Rok prod.:2011
Reżyser:Mikael Hafstrom
Kraj prod.:USA
Obsada:Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue, Alice Braga, Ciarán Hinds, Toby Jones, Rutger Hauer, Marta Gastini
Autor recenzji:Drakul
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.14
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Myślę, że nie trzeba być osobą wierzącą, aby uznać, że zjawisko egzorcyzmów i nierozdzielnie z nimi związanych opętań od zawsze ciekawiło ludzi. Działania egzorcystów są objęte ścisłą tajemnicą i sądzę, że to, co na ich temat pokazuje się w filmach to w połowie czyste fantazje. Problematyka ich działalności jest ściśle związana z kwestią wiary: jeżeli zgadzamy się, że opętania są autentyczne, to musimy dopuścić istnienie jakiegoś świata nadprzyrodzonego z całym jego inwentarzem. Tę kwestię pozostawiam każdemu z Was do indywidualnego rozstrzygnięcia, a nieco ironicznie i przewrotnie, bez zdradzania własnych zapatrywań w tym względzie, zacytuję słowa bohatera z filmu: Szatan istnieje niezależnie od tego, czy w niego wierzysz.

Film Håfströma wpisuje się w trwający od długich lat cykl kręcenia filmów o opętaniach. Powstało ich już tyle, że można spokojnie wydzielić je jako osobny gatunek filmowy, który mieści się gdzieś na granicy fikcji, horroru, rekonstrukcji fabularnej czy czystej rozrywki mającej przestraszyć. Filmów było, i owszem, wiele, ale tylko nikły procent z nich rzeczywiście pozostawił po sobie jakieś wrażenie (dla mnie jeszcze długo będą to Egzorcyzmy Emily Rose, bo zmuszały do myślenia i analizy). Cóż zatem wnosi do tematu pan Håfström?

W pierwszej kolejności wnosi Anthony’ego Hopkinsa, który był dla mnie koronnym argumentem, aby sięgnąć po ten film. Jestem wieloletnim, oddanym wielbicielem jego talentu aktorskiego – facet byłby w stanie zagrać taboret i to w taki sposób, którego nie zdołałby naśladować nawet prawdziwy taboret! Z żalem jednak przyznaję, że jego ostatnie poczynania ekranowe trącą nieco odcinaniem kuponów od własnego talentu i ogrywaniem taniego zestawu wypróbowanych chwytów (jak choćby w nieszczęsnym Wilkołaku). Być może dla tego starzejącego się aktora nie ma lepszych propozycji, a może ma po prostu zniżkę formy? Szkoda tym bardziej, że jego gra w tym filmie jest jakaś ociężała i wymuszona, jakby w niektórych scenach lub w trakcie pracy nad filmem stracił do niego zapał. To odczucie subiektywne, ale dla mnie, jako oddanego fana jego osoby, to spora ujma.

Co się zaś tyczy samej tematyki w filmie, to tu również nie będzie przełomów. Charakter pracy egzorcystów i związanych z nią rozterek duchowych czy załamań nerwowych został potraktowany pobieżnie i schematycznie, w niczym nie pomagając w tworzeniu wokół kwestii opętań atmosfery powagi i zastanowienia. Dzieje się wręcz odwrotnie: przeciętny widz potraktuje ten temat jako wdzięczny materiał na horror i nie powiąże z nim żadnych poważnych refleksji. Inni z kolei uśmiechną się pod nosem, że to wszystko „stek bzdur” i próba wmówienia ludziom, że demony (i co za tym idzie, także anioły i cała menażeria ze świata ponadnaturalnego) jednak istnieją. Ten film będzie dla sceptyków kolejnym argumentem, że demony to dobry temat na album metalowy albo film grozy, ale nic więcej. Trzeba oddać twórcom, że próbowali uchwycić temat z perspektywy niedowiarka właśnie, bo drugi z głównych bohaterów zderza się ze światem egzorcystów będąc człowiekiem wątpiącym i traktującym sprawy z wielkim dystansem. Niewiele to jednak daje, bo finał filmu jest na tyle jednoznaczny i zarazem sztampowy, że film kataloguje się w głowie jako kolejna mało poważna wariacja na temat demonów, które buszują w świecie ludzi.

Uważny czytelnik pewnie już zauważył, że nie było dotąd słowa o fabule, ale to poniekąd celowe. Film nie ma typowej liniowej fabuły, będąc raczej pewną rozlaną opowieścią o zderzeniu świata laików ze światem wierzących, gdzie przekonania są rozkładane binarnie (czarne-białe). Końcówkę łatwo jednak przewidzieć: niedowiarek zostanie przekonany, zło ukarane, a dobro zatriumfuje. Cała opowieść trąci dobrze znanym schematem, a największym zarzutem pod adresem filmu jest niedostatecznie poważne potraktowanie całego tematu. Reżyser próbuje zetrzeć ze sobą przeciwstawne poglądy licząc z pewnością, że wyjdzie z tego przekonujący dyskurs filozoficzny. Nic takiego się jednak nie dzieje, a ze starcia sceptyka z praktykującym egzorcystą nic wielkiego nie wynika.

Do listy wad można jeszcze dopisać zbytnie rozciągnięcie akcji w czasie. Na poziomie montażu końcowego komuś zabrakło chyba dystansu, aby powyrzucać kilka zbędnych scen i skondensować akcję w krótszym odcinku czasu. Film się przez to dłuży i zwyczajnie nudzi. Brak tu także jakichś gwałtownych zwrotów akcji i kulminacji napięcia, co najgorzej wypada w scenach końcowych, gdzie reżyser stara się jak może, aby nas przestraszyć, ale wytrawny miłośnik horrorów na pewno zbędzie to ziewaniem. Myślę również, że można się było lepiej postarać z charakteryzacją Hopkinsa w drugiej połowie filmu, bo trudno się oprzeć wrażeniu, że jest ona równie fatalna, co w przywołanym tu wcześniej Wilkołaku.

W podsumowaniu: zaliczenie tego filmu nie będzie zupełnie straconymi dwiema godzinami życia, ale zdecydowanie są lepsze dzieła o tej tematyce, a sam film nic nie wnosi do problematyki egzorcyzmów w kinie.

Screeny

HO, RITE, THE HO, RITE, THE HO, RITE, THE HO, RITE, THE HO, RITE, THE HO, RITE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film ma klimat i kilka naprawdę dobrych scen
+ rola Hopkinsa na zwyczajowo wysokim poziomie
+ film nie ciąży w stronę nachalnego i prostackiego horroru
+ wykorzystanie prawdziwej historii przydaje filmowi nieco autentyzmu

Minusy:

- zbyt długi
- nic nie wnosi do tematyki egzorcyzmów
- zbyt lekkie potraktowanie bardzo poważnej problematyki
- za łatwe uciekanie w schemat dobry-zły
- sceny z udziałem Hopkinsa wypadłyby o wiele lepiej, gdyby nie jego fatalna charakteryzacja
- zbytnia jednostajność w temperaturze poszczególnych scen

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -