Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAVED IN

CAVED IN

Atak Mega Karaczanów

ocena:5
Rok prod.:2006
Reżyser:Richard Pepin
Kraj prod.:USA
Obsada:Christopher Atkins, Chelan Simons, Colm Meaney, Monica Barladeau, David Palffy,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Filmy monster movie zazwyczaj odstraszają przeciętnego widza już samym tytułem. Nie inaczej jest z telewizyjną produkcją „Atak Mega Karaczanów”. Cóż bowiem może ukrywać się pod tak kuriozalnym tytułem? Zaskakująco poprawny film klasy B.

Rok 1948, Aweyern, Szwajcaria. Górnicy w jednej z kopalni znajdują komnatę pełną ogromnych szmaragdów. Niestety, kamieni strzegą bardzo agresywne karaczany wielkości cielaków. Stworzenia masakrują ludzi, kopalnia zaś ulega zawaleniu. Mija pięćdziesiąt lat. Jedyny ocalały z górników zachował mapę prowadzącą do komnaty szmaragdów. Budzi ona niezdrowe zainteresowanie bandy opryszków, którzy siłą wchodzą w jej posiadanie. Bandyci organizują wyprawę do kopalni, wynajmując Johna Palmera, najlepszego przewodnika i specjalistę od survivalu. Mężczyzna wraz z rodziną przyjeżdża do Szwajcarii, licząc, że w łatwy sposób zainkasuje zacną sumę, a jego żona i dzieci skorzystają z urlopu w domku nad malowniczym jeziorem. Nie wie, że czeka go starcie nie tylko z przestępcami, ale i ogromnymi insektami.

Film jest klasyczną produkcją monster movie jakie hurtowo serwuje Sci-Fi Channel. I zaznaczmy od razu, nie jest to film dla wszystkich, jedynie dla zwolenników tego typu kina. Co my tu bowiem mamy? Aktorstwo, które może nie jest tragiczne, ale po prostu sztampowe do bólu. Każda z postaci jest papierowa i szablonowa, mieszcząc się w klasycznych kreacjach tego typu. Mamy więc złoczyńców, którzy dzielą się na tych bezwzględnych i tych wątpiących, nie zabrakło wśród nich także czarującego drania. Rodzina to oczywiście twardy i praworządny ojciec rodziny, równie twarda, ale dostatecznie delikatna, bardzo kochająca żona. Dzieci to ambitny nastolatek, zapatrzony w tatę i targana hormonami dorastająca dziewczyna, która w kluczowych momentach pamięta jednak o najważniejszych wartościach i przywiązaniu do rodziny. Nie ukrywajmy, fabuła nie zaskakuje, bo i nie ma prawa. Najważniejsze są karaczany. A te są cudownie fatalnie animowane cyfrowo i jest ich bardzo dużo, i są bardzo agresywne. Czyli wszystko jak być powinno.

I pod tym względem produkcja również nie zawodzi. Potworki biegają po ścianach, sufitach i korytarzach kopalni, wydostają się nawet na powierzchnię by urządzić gonitwę po lesie i przypuścić atak na uwięzione w domu kobiety. Jakiż fan monster movie nie lubi widoku gigantycznych insektów łażących po dachu budynku? Ataki potworów są również dostatecznie umownie agresywne i łagodnie krwawe. Nie brak tu wyprutych wnętrzności czy ucinanych kończyn, ale nie jest to na tyle brutalne by zniesmaczyć. Choć do rodzinnego obiadku też się nie nadaje. Nie zabrakło nawet monstrualnej matki wszystkich karaczanów, która pojawia się w finale by pogwałcić oczy widza efektami CGI. Tych wszakże nie brakuje, a biegające wszędzie karaczany wyglądają jakby urwały się z jakiejś archaicznej gry komputerowej.

Myślę, że każdy ma już obraz czego oczekiwać od „Caved In” (taki bowiem jest sekretny tytuł anglojęzyczny). Jeśli lubicie rozrywkę klasy B w sosie monster movie na pograniczu kiczu, nie zawiedziecie się. „Atak Mega Karaczanów” po prostu dobrze się ogląda gdy nie oczekuje się od niego zbyt wiele.

Screeny

HO, CAVED IN HO, CAVED IN HO, CAVED IN HO, CAVED IN HO, CAVED IN HO, CAVED IN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wartka akcja
+ prosta fabuła
+ mega karaczany

Minusy:

- to kino klasy B ze wszelkimi konsekwencjami

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -