Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR

NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR

Nightmares and Dreamscapes VII: Autopsy Room Four

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Mikael Salomon
Kraj prod.:USA
Obsada:Richard Thomas, Greta Scacchi, Robert Mammone
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Twórcy serialu „Nightmares and Dreamscapes” na pewno nie poszli łatwiznę i nie wybierali do zekranizowania wyłącznie tych opowiadań Stephena Kinga, które najłatwiej przełożyć na język filmu. W odcinku „Battleground” musieli przecież ożywić armię zabawkowych żołnierzyków, w „You Know They Got A Hell Of A Band” – poszukać przekonujących sobowtórów zmarłych gwiazd muzycznych, a z kolei w „Autopsy Room Four” – zaadaptować utwór, w którym narratorem jest popadający w coraz większą panikę sparaliżowany mężczyzna czekający aż patolodzy przeprowadzą na jego ciele sekcję. Opowiadanie w mistrzowski sposób trzymało czytelnika w napięciu, ale jak przez godzinę pokazywać na ekranie faceta, który tylko leży i myśli?!

Za realizację tego szalenie trudnego odcinka zabrał się reżyser Mikael Salomon, który już wcześniej dokonał niezłej ekranizacji kingowskiego „Miasteczka Salem” w postaci miniserialu (a także wyreżyserował jeden z poprzednich odcinków „Nightmares and Dreamscapes” zatytułowany „The End of the Whole Mess”). I trzeba przyznać, że częściowo udało mu się tu odtworzyć klimat utworu Kinga: patrząc jak główny bohater ląduje na stole do wykonywania sekcji zwłok i od tego momentu jest już zdany wyłącznie na łaskę dowcipkujących patologów – oczywiście nieprzyzwyczajonych do tego, aby ich podopieczni okazywali jakiekolwiek oznaki życia i w związku z tym gotowych je przeoczyć – odczuwamy lęk, frustrację i autentyczne współczucie dla niemogącego się poruszyć mężczyzny. Poza tym Salomon dba o to, aby nie zrobiło się zbyt monotonnie i co chwilę raczy nas różnymi retrospekcjami, m.in. pokazując co doprowadziło do paraliżu bohatera. Szczególne pochwały należą się odtwarzającemu główną postać Richardowi Thomasowi, który dzielnie znosi wścibską kamerę wpatrującą się w niego w licznych zbliżeniach i generalnie bardzo przekonująco wypada jako trup.

Co więc się nie udało? Cóż, podczas gdy King naprawdę potrafił przerazić czytelników pomysłem, jakoby pechowy bohater miał za moment przyglądać się własnej rzezi, u Salomona patrzymy na to wszystko chłodniejszym okiem, jak na swego rodzaju zabawę, i zadajemy sobie pytania: „Jak dlugo uda się tę zabawę przedłużyć?”, „Jak się to wszystko skończy?” albo „Czy przyłapiemy aktora na mruganiu albo oddychaniu?” I choć rzecz jest zrealizowana z prawdziwym zawodowstwem, napięcie jest tu nieporównywalnie słabsze niż w przypadku opowiadania. Do tego sam finał filmu, choć ciekawy, na pewno nie dorównuje zakończeniu utworu Kinga, które wprost porażało genialną prostotą i humorem, a do tego było perfekcyjnie wyważone.

Doceńmy jednak to, że twórcy odcinka wprowadzili do fabuły opowiadania pewne ciekawe zmiany sprawiające, że nawet ci, którzy już wcześniej tekst źródłowy znali nie powinni się podczas tego seansu nudzić – i też z pewnością dadzą się czasem podczas niego zaskoczyć. Mogę więc sobie narzekać, że „Autopsy Room Four” nie dorównuje świetnemu opowiadaniu, ale na pewno jest to dzieło ciekawe, uczciwie zagrane, ani przez moment nie nużące, a pod pewnymi względami także wzbogacające oryginał.

Screeny

HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR  HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR  HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR  HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR  HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR  HO, NIGHTMARES AND DREAMSCAPES VII: AUTOPSY ROOM FOUR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ udana rola Thomasa
+ odpowiednia ilość czarnego humoru
+ zaskoczy również czytelników opowiadania

Minusy:

- nie trzyma w napięciu aż tak konkretnie jak tekst Kinga
- końcówka nie dorównuje genialnemu w swej zwięzłości finałowi opowiadania

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -