Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery

NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery

Night Monster

ocena:7
Rok prod.:1942
Reżyser:Ford Beebe
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Lionel Atwill, Leif Erickson, Irene Hervey
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Za sprawą „Night Monster” w 1942 roku po raz kolejny w historii kina spotykamy się z szaloną młodą kobietą, ekscentryczną rodziną i nawiedzonym domem. Jak nietrudno się domyślić, groza zrównoważona delikatnym poczuciem humoru będzie towarzyszyła nam przez 73 minuty filmu. Biało-czarny film z wyśmienitą rolą Beli Lugosiego z pewnością będzie bardzo dobrą pozycją dla miłośników wczesnego kina grozy.

Stara nawiedzona posiadłość zamieszkana jest przez rodzinę Ingstonów. Ojciec rodziny nie ma nóg i z trudnością porusza się na wózku inwalidzkim, zaś gospodyni domowa jest niesamowicie zaniepokojona o córkę, która ciągle widzi krwawe plamy na dywanie. By poradzić sobie ze wszystkimi problemami zdrowotnymi, Kurt Ingston zaprasza do posiadłości kilku lekarzy. Medycy zaniepokojeni problemami rodziny nie mogą w żaden sposób pomóc. A na domiar złego stają się świadkami kolejnych iluzji zaserwowanych przez pana domu. Pojawiający się znikąd kościotrup, trumny i krew na podłodze wydają się być codziennością dla Kurta. Dziwna sytuacja zaczyna przemieniać się w koszmar w momencie odkrycia pierwszego trupa, a wyjaśnienie kto jest mordercą, wydaje się być niemożliwe.

Nawiedzony dom urozmaicony o kolejne tajemnicze przejścia i okraszony sztuczkami z pogranicza iluzji i magii wydaje się być dzisiaj tematem na tyle oklepanym, że aż nieciekawym. Niemniej jednak motyw ten ciągle pojawia się w kolejnych produkcjach z lat 40-ych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż to właśnie dom dla każdego człowieka wydaje się być najlepszym schronieniem, miejscem, do którego zło nie ma dostępu. Tymczasem autorzy kolejnych obrazów z tego okresu pokazują, iż nic bardziej mylnego. Miejsce najbliższe może być złe. Z drugiej strony patrząc na „Night Monster” widzimy, że dom w pewien sposób współpracuje z gospodarzem. Pomaga mu we wdrożeniu kolejnych sztuczek w życie.

Oglądając film trudno nie zwrócić uwagi na cudowną kreację Rolfa stworzoną mistrzowsko przez Belę Lugosiego. Nasz bohater jest zarządcą posiadłości trzymającym w garści w zasadzie wszystkich bohaterów. Dziwi jednak fakt, że Lugosi nie zagrał żadnego z lekarzy. W końcu jego dorobek artystyczny pokazuje, że w roli medyka czuje się najlepiej. Niemniej jednak postać, którą odgrywa wydaje się wybijać ponad wszystkich bohaterów i niejako kierować biegiem akcji.

Film jest bardzo dobrze zgrany. Akcja jest nie za wolna i zarazem nie za szybka. Szczególną uwagę zwraca jednak bardzo zaskakujące zakończenie. Zwykle widz jest przyzwyczajony do przewidywalnego biegu wydarzeń, tym razem jednak na końcu czeka go nie lada niespodzianka.

Screeny

HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery HO, NIGHT MONSTER a.k.a House of Mystery

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ genialna kreacja Lugosiego
+ odpowiednio zrównoważona akcja
+ zaskakujące zakończenie

Minusy:

- niektóre efekty specjalne
- schematyczne przedstawienie kobiet

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -