Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WAKE WOOD

WAKE WOOD

Wake Wood

ocena:7
Rok prod.:2011
Reżyser:David Keating
Kraj prod.:Wielka Brytania / Irlandia
Obsada:Aidan Gillen, Eva Birthistle, Timothy Spall, Ella Connolly
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Znane powiedzenie głosi, iż „piękno i geniusz tkwią w prostocie”. Przyszło mi ono na myśl podczas seansu filmu „Wake Wood” wyreżyserowanego przez Davida Keatinga. Co prawda wspomniany obraz ani genialny, ani wyjątkowo piękny nie jest, niemniej jednak dzięki kilku elementom zaliczyć go można do ciekawszych produkcji, jakie stosunkowo niedawno trafiły na rynek DVD. Premiera filmu Keatinga wiąże się z jeszcze jednym, dla horroru niezwykle istotnym faktem. Otóż po trzech dekadach niebytu postanowiono reaktywować kultową Hammer Films Productions. „Wake Wood” jest jednym z pierwszych filmów (pozostałe to „Pozwól mi wejść” Matta Reevesa oraz „Rezydent” Antti Jokinena), które opatrzone zostały logo słynnej brytyjskiej wytwórni.

Na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Alice, kilkuletnia córeczka Louise i Patricka, zagryziona zostaje przez psa. Niemogąc pogodzić się ze śmiercią jedynej pociechy bohaterowie postanawiają wyjechać na wieś. W Wake Wood Louise zostaje właścicielką apteki, zaś Patrick otwiera praktykę weterynaryjną. Pomimo oddania się pracy, żadne z nich nie może otrząsnąć się z tragedii, jaka ich spotkała. Z czasem przestają się do siebie odzywać, uświadamiają sobie także, iż ucieczka na prowincję była pomyłką. Ich życie odmienia się całkowicie, kiedy mieszkańcy Wake Wood na czele z Arthurem, miejscowym przedsiębiorcą, składają parze głównych bohaterów propozycję z kategorii tych „nie do odrzucenia”. Dzięki magicznej mocy jaką posiadają, mogą na trzy dni przywrócić Alice do świata żywych. Rodzice nie będą mogli jej nigdzie wywieść, zaś po trzech dobach, kiedy dziewczyna znowu stanie się martwa, oni będą musieli na zawsze zamieszkać w Wake Wood. Po krótkim namyśle zrozpaczeni rodzice decydują się na uczestnictwo w rytuale. Jednak po trzech dniach zarówno oni jak i mieszkańcy wsi orientują się, iż w przypadku Alice nie wszystko odbyło się tak, jak miało to miejsce z innymi zmarłymi.

Siłą obrazu Keatinga nie jest ani oryginalna, choć całkiem niezła historia, ani jakaś wymyślna forma stanowiąca nowość w dość skostniałym gatunku, jakim jest horror. Realizatorom „Wake Wood” nie chodziło także o to, by widza zaszokować ogromną ilością trupów czy wyjątkową brutalnością poszczególnych scen. Podczas seansu cały czas towarzyszyło mi wrażenie, iż brytyjskim filmowcom zależało na nakręceniu nieskomplikowanej, ale poruszającej historii za pomocą jak najprostszych, lecz starannie dobranych i w każdym calu dopieszczonych środków. Mamy dwoje młodych, nieszczęśliwych ludzi, którym wraz ze śmiercią dziecka świat całkowicie się zawalił. Reżyserowi w znakomity, a co za tym idzie, wiarygodny sposób udało się pokazać ich tragedię. Wszystkie związane z nią emocje rozgrywają się najczęściej w ciszy i niedomówieniach. Kiedy pojawia się szansa na odzyskanie dziecka, nawet za cenę uwięzienia, Louise i Patrick nie wahają się podjąć brzemiennej w skutkach decyzji. Na trzy dni ich życie znowu zamienia się w sielankę.

Twórcy „Wake Wood” doszli do słusznego wniosku, iż to, czego boimy się na co dzień, wcale nie musi mieć charakteru nadprzyrodzonego. To nie wampiry czy duchy są źródłem naszego lęku, lecz możliwość nieszczęścia, jakie spotkać może kogoś z naszych najbliższych. Widząc rozmiar tragedii filmowych bohaterów nie dziwimy się ich decyzjom i postanowieniom. Nawet, jeśli wydają się nam one szokujące. Na widok zdrowej i jak najbardziej żywej córki cieszymy się razem z nimi. Wspólnie także przeżywamy obawy związane z jej odejściem. Wreszcie, kiedy wychodzi na jaw, iż rytuał wskrzeszenia nie przebiegł, tak jak powinien, z trwogą obserwujemy, jak tragiczne w skutkach może być igranie ze śmiercią.

To nie lejąca się hektolitrami krew, przemoc czy zwyrodnienie sprawiają, iż najlepszym określeniem historii opowiedzianej w „Wake Wood” jest epitet „przejmująca”. Realizatorom udało się wiarygodnie pokazać horror związany z utratą jedynego, oczekiwanego i bezgranicznie kochanego dziecka. Dzięki temu groza, już ta nadnaturalna (często definiująca gatunek) ukazana niby mimochodem, czasami nawet w bardzo subtelny sposób, na wyobraźnię widza oddziaływać może o wiele mocniej niż następujące po sobie sceny wypełnione obrazami nie wiadomo jakiego okrucieństwa.

Oprócz tego twórcy „Wake Wood” sięgnęli po fabularne patenty, po które artyści parający się filmowa grozą sięgali już niejednokrotnie. Mamy więc motyw próby oszukania śmierci („Pet Sematary”), zamkniętą, praktykującą pogańskie obrzędy i skrywającą przed światem tajemnice społeczność („The Wicker Man”), wreszcie niejeden fan kina grozy zauważy, iż postać Alice to przykład dziecięcej postaci, która pod przykrywką anielskiej aparycji skrywa prawdziwe zło.

Niestety, kiedy seans zbliża się do końca, a my z coraz większym ukontentowaniem stwierdzamy, iż dawno nie widzieliśmy tak dobrego horroru, twórcy serwują nam coś na kształt epilogu, w którym zrywają z konsekwentnie budowaną aurą tajemniczości i „walą” po głowie niepotrzebną dosłownością. Kilkoma scenami - pospiesznymi, nie do końca pasującymi do całości, a co najgorsze zupełnie niepotrzebnymi – niweczą to, co dotąd zbudowali, a więc subtelną opowieść o złu zrodzonym z rodzicielskiej tragedii.

Screeny

HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD HO, WAKE WOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ naprawdę nieźle oglądająca się historia
+ wiarygodni bohaterowie
+ momentami opowieść staje się bardzo przejmująca
+ nieepatowanie bezsensowną przemocą
+ intrygujący klimat
+ prosta, a zarazem przekonująca opowieść

Minusy:

- niepotrzebny, psujący cały film epilog

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -