Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIRANHA 3DD

PIRANHA 3DD

Pirania 3DD

ocena:2
Rok prod.:2012
Reżyser:John Gulager
Kraj prod.:USA
Obsada:Danielle Panabaker, Matt Bush, Christopher Lloyd, Ving Rhames, David Hasselhoff
Autor recenzji:Paweł Waśkiewicz
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Co może zrobić niezainteresowany futbolem miłośnik horrorów, gdy rozpaczliwie poszukuje relaksu i uwolnienia od stresu? Pójść do kina na film, który w całym mieście straszy kiczowatymi plakatami, a bardziej wytrwałych i regularnych kinomanów atakuje zwiastunami o porównywalnym poziomie. „Pirania 3DD” to film dedykowany dobrze rozwiniętym biustom i nieco przerośniętym okazom znanej na całym świecie drapieżnej rybki. W sezonie piłkarskim Euro 2012 może nie całkiem na miejscu, ale choć piłki jako takiej w nim nie uświadczymy, okrągłych kształtów – jak sam tytuł wskazuje – z całą pewnością nie zabraknie.

Każdy poważny horror powinien zacząć się doniośle, dlatego też na początku „Piranii” dwóch całkiem bezosobowych mężczyzn znajduje tytułowe zwierzątka w odbycie martwego, zwodowanego konia (!). Obaj panowie nie zdążą na szczęście nawet popukać się w czoła, bo chwilę potem zaczyna się krótka, trójwymiarowa uczta. Przykre wrażenie szybko zostaje wymazane widokiem kilku pokaźnych biustów, mokrych pośladków i basenowo-letnich widoków. Kilka przaśnych dialogów daje nam do zrozumienia, że łysawy właściciel wodnego parku rozrywki nie tylko zatrudnił w roli ratowniczek striptizerki, ale także przygotował cały szereg „dorosłych” atrakcji. Nie całkiem podoba się to jego pasierbicy, ale jako posiadaczka jedynie 49% akcji nie ma ona zbyt wiele do gadania (!).

Później robi się coraz ciekawiej: bezimienne pary zaczynają zrzucać ubrania i ochoczo (no, czasami niekoniecznie ochoczo) wskakiwać do orzeźwiającej wody. Niektórym nawet udaje się z niej potem wyjść, i to nawet w jednym kawałku. Oczywiście jeśli twórcy filmu oszczędzają jakąś postać poboczną to z pewnością nie w celu dalszego rozwijania jej wątku, a jedynie po to, by za szybko nie skończyli się „jadalni” statyści. Kilku protagonistów zaczyna wietrzyć zagrożenie, a gdy już odkrywają, że okolicę nawiedziły ludożerne piranie, udają się po pomoc do internetowego specjalisty…

Przyznam się bez bicia, „Piranii 3D” nie oglądałem. Nie widziałem też starzejącej się już „Piranii” Joe Dantego. Odsłona 3DD była więc dla mnie w teorii całkowicie świeżym doświadczeniem; nie byłem z pewnością obarczony wygórowanymi oczekiwaniami. Zresztą, spójrzcie jeszcze raz na plakaty tego arcydzieła i powiedzcie mi, CZEGO właściwie miałem oczekiwać…? Cóż, z pewnością spodziewałem się do bólu kiczowatego, tandetnego i przezabawnego widowiska. Nie mogę powiedzieć, bym tego wszystkiego rzeczywiście w „Piranii 3DD” nie otrzymał. Problem leży najprawdopodobniej w stężeniu. Bo mimo otoczki pastiszu, film jest za poważny jak na komedię, za słaby na horror, i za mało szalony jak na zabawę meta w stylu „Domu w głębi lasu” czy „Krzyku”.

Zacznijmy od technikaliów: całość wyreżyserowana została przeciętnie, nie zachwycając ani dobrymi ujęciami, ani szczególnie udanym udźwiękowieniem, ani rewelacyjnym aktorstwem. Niewątpliwie dobrą robotę odwala tutaj Christopher Lloyd, wcielający się w rolę youtube’owego guru od piranii. Nie wiem, jak można go nie kochać: przecież to ten sam facet, który posyłał Michaela J. Foxa na dość zwariowane podróże w czasie… Wracając do „Piranii 3DD” i jej obsady, wśród występujących tutaj epizodycznie gwiazd ujrzymy nikogo innego, lecz samego Davida Hasselhoffa. Tak, będzie bieganie w zwolnionym tempie. Tak, będzie tandetne gwiazdorstwo. David przechodzi samego siebie, a jedyne nasuwające się na myśl pytanie, to ile mu zapłacili za robienie z siebie jeszcze większego głupa?

Jeżeli rozpatrywać film w kategorii komedii, to nie da się ukryć, że miewa przebłyski. Parę razy moje wybuchy śmiechu następowały nie w wyniku żenujących dialogów czy surrealistycznych scen grozy, a naprawdę dobrze napisanych fragmentów, które pasowałyby do znacznie subtelniejszego pastiszu. Ale to tylko przebłyski – przez resztę czasu piranie po prostu gryzą członki, pośladki i cokolwiek nawinie im się pod zębate paszcze. Końcowa masakra jest wręcz kuriozalna, bo choć posoka leje się gęsto, to właściwie nie za bardzo wiadomo, dlaczego. Rozumiem, że baseny pełne piranii to poważny problem, ale na dobrą sprawę rybek wcale nie ma tak dużo, a w dodatku są wyjątkowo niewydarzone i powolne. Mimo to ludziska krzyczą i taplają się w wodzie, jakby całkiem zapomnieli rozumu; kolejne trupy pojawiają się niewiadomo skąd, a wszystko zamiast wybuch paniki, przypomina raczej bardzo nieskładną dziecięcą zabawę w ogrodowym basenie.

Nie zrozumcie mnie źle, bawiłem się przednio, zwłaszcza podczas ostatnich dwudziestu minut. Po prostu trudno powiedzieć, czy twórcy zrobili to na serio, a winę ponoszą cięcia budżetowe, czy też świadomie starali się odrzeć całość z jakichkolwiek pozorów powagi. Czasami względnie błyskotliwe żarty z konwencji idą tutaj w parze ze zwykłym powielaniem schematów: ile to już razy widzieliśmy strzelające protezy, sny o pożeraniu żywcem czy sceny erotyczne kończące się rzezią?

W ogólnym rozrachunku, „Pirania 3DD” to zły film. Bardzo zły film. I o ile dla jednych jest to powód, by obchodzić go szerokim łukiem, dla innych będzie to sygnał do szybkiego przywdziania okularów 3D i skoczenia na głęboką wodę. Nie ukrywam, że lubię nabijać się z kiepskich filmów, a „Pirania 3DD” jest właśnie dziełem takiego kalibru – należy ją oglądać albo w kinie z dobrym znajomym, albo na imprezie, z piwem w ręku i pijaną gromadką za plecami. W innym wypadku możemy się zwyczajnie znudzić, albo poczuć odrobinę zażenowani.

Screeny

HO, PIRANHA 3DD HO, PIRANHA 3DD HO, PIRANHA 3DD HO, PIRANHA 3DD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ genialny
+ przełomowy
+ rewelacyjny
+ postmodernistyczny
+ dopracowany
+ wysublimowany

Minusy:

- niestety, wszystkie wymienione plusy to tylko sarkazm recenzenta

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -