Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht

COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht

Książę Dracula

ocena:9
Rok prod.:1970
Reżyser:Jesus Franco
Kraj prod.:Hiszpania / Włochy / RFN / Liechtenstein
Obsada:Christopher Lee, Herbert Lom, Klaus Kinski, Maria Rohm
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Filmy, w których szeroko pojęta rządza krwi jest tematem przewodnim, nie należą do rzadkości w światowym kinie grozy. Nie inaczej jest w przypadku wyśmienitego dzieła „Count Dracula”, które powołał do życia wybitny Jesus Franco. Obraz ten ukazuje najczęściej ekranizowaną powieść Brama Stokera. Można obawiać się tego, iż po raz kolejny widz trafi na nudną historię, którą zna na pamięć – tymczasem już od pierwszych sekund filmu Jesus wciąga widza w magiczną opowieść, z której ciężko się wydostać.

Z samego założenia „Count Dracula” miał być wierną ekranizacją utworu Brama Stokera. Chciał tego zarówno odtwórca roli demonicznego hrabiego – Christopher Lee, jak i sam reżyser. I tylko dzięki owej wierności wobec powieści hrabia Dracula młodnieje za każdym razem, kiedy pije krew. Jest to pierwszy film, który ukazuje tego typu zależność. Jak to się mogło stać, skoro tyle niezapomnianych i jeszcze więcej zapomnianych filmów wykorzystywało postać największego z wampirów? Tego z pewnością nikt nigdy się nie dowie.

By opowiedzieć historię znaną i lubianą, Jesus Franco postanowił ubrać ją w bajeczne obrazy. Widz postawiony jest przed całymi scenami, w których nie pada ani jedno słowo, natomiast obecna jest gra obrazów, czyli świadoma zabawa kolorowymi strojami, nieziemskie oświetlenie każdej ze scen, zwrócenie ogromnej uwagi na detal. Wszystko to sprawia, że odbiorca wciągnięty jest w historię ukazaną na ekranie. Raz czuje się zahipnotyzowany przez wyzywającą wampirzycę, innym razem czuje ulgę, kiedy widzi egzekucję wampira.

Szalenie plastycznym jest też sposób ukazania postaci w danej scenerii. Kobiety są tu tak nieziemsko delikatne, że więdną niczym kwiat rozgrzany słońcem. Dodatkowo sam sposób, w jaki noszą swoje raz ubogie, a raz krzykliwe stroje sprawia, że nie muszą mówić nic – wystarczy na nie popatrzeć. Również sam Renfield – postać, która z samego założenia jest na skraju obłędu – ukazany jest niczym romantyczny poeta, którego delikatność przeplata się z rozważaniami na temat życia i śmierci. W ten oto sposób widz jest bardziej wrzucony do galerii pełnej barokowych obrazów niż posadzony w fotelu kinowym. Dodatkowo nieziemska ścieżka dźwiękowa z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej wyśmienicie ubarwia każdą sytuację.

„Count Dracula” nie jest oczywiście filmem dla każdego. Zdecydowanie nie spodoba się osobom, które spragnione są szybkiej akcji, wyrafinowanych dialogów czy też zwykłego zaskoczenia. Jesus Franco w sposób niezwykle wierny odtwarza jedną z najbardziej znanych powieści grozy. Sposób, w jaki to robi, sprawia, że każdy, kto przetrwa kilkanaście minut filmu, będzie urzeczony dalszym biegiem wydarzeń. Każda kolejna scena, kompletnie przewidywalna dla fanów gatunku, jest przepięknie ukazana. Dlatego też dzieło to będzie bardziej przemawiało do tych, którzy stawiają piękno ukazania danej sytuacji nad szybkość akcji i efekty specjalne.

Screeny

HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht HO, COUNT DRACULA a.k.a Nachts, wenn Dracula erwacht

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ odpowiednio wyważona akcja
+ niesamowita kreacja aktorska
+ reżyseria
+ pomysł
+ świadoma zabawa kolorem
+ doskonałe zdjęcia

Minusy:

- odrobinę za długi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -