Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KUCHISAKE-ONNA 2

KUCHISAKE-ONNA 2

Kuchisake-onna 2

ocena:9
Rok prod.:2008
Reżyser:Kôtarô Terauchi
Kraj prod.:Japonia
Obsada: Rin Asuka, Yukie Kawamura, Mayuko Kawakita, Yôsuke Saitô, Mayuko Iwasa
Autor recenzji:gościnnie: Krystian Szczegielniak
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

To, co nazywamy złem przyjmuje setki różnych form. W naszych umysłach jest wypaczeniem, które ze wszystkich sił powinniśmy zwalczać. Czasami jednak warto się nad nim zastanowić. Może się bowiem okazać, że to co teraz nazywamy złem, wcześniej stanowiło ofiarę.

Mayumi, Yukie i Sachiko Sawada wraz z rodzicami wiodą spokojne, wolne od trosk życie w niewielkim miasteczku jakich wiele. Mayumi jest czołową sprinterką szkolnej drużyny sportowej, przeżywającą swoje pierwsze, prawdziwe zauroczenie, Sachiko oddaje się pracy w lokalnym salonie piękności i jako najlepiej prosperująca pracownica odlicza dni do wymarzonego awansu, natomiast najstarsza Yukie, lada dzień wychodzi za mąż. Siostry są szczęśliwe i wiedzą czego pragną od życia. Wszystkie wiatry zdają się im sprzyjać do chwili, w której ogarnięty szaleństwem były chłopak Yukie rozlewa kwas na twarzy Mayumi i zabija jej matkę. Od tego momentu życie rodziny zamienia się w piekło, które w ostateczności odciśnie swe piętno na całym miasteczku.

Zanim przejdę do opisywania wrażeń wywołanych przedmiotowym obrazem, muszę zwrócić uwagę na fakt, że jest on swego rodzaju prequelem dla nakręconego w 2007 roku filmu „Kuchisake-onna”. Może to zmylić potencjalnego widza, który oglądając część pierwszą zakończył seans z poczuciem zmarnowanego czasu. Nie twierdzę, że należę do tej grupy widzów, gdyż „Kuchisake-onna” oglądało mi się całkiem przyjemnie i beztrosko, jednak nie zmienia to faktu, że był to jedynie średni slasher z duchem (mającym znacznie większy potencjał niż ten, który wykorzystano w filmie) w roli głównej. „Kuchisake-onna 2” natomiast jest... czymś więcej.

W większości azjatyckich ghost-story mamy do czynienia ze schematem, w którym zrodzona z krzywd, bólu lub nienawiści istota mści się na żywych za doznane cierpienia, ewentualnie próbuje przekazać nawiedzanym bohaterom jakąś wiadomość. Tym razem czeka nas coś zgoła odmiennego. Będziemy mogli przekonać się i spróbować zrozumieć, że w niektórych wypadkach zło stanowi jedynie reakcję na wściekłość i nienawiść, którymi nasza rzeczywistość aż ocieka, a negatywna energia kierowana w stronę innych nie znika, ale kumuluje się rosnąc i pęczniejąc, aż w pewnej chwili eksploduje, przemieniając się w coś przerażającego.
Omawiany przeze mnie film nie jest czystej krwi horrorem pełnym paranormalnych zjawisk, poruszających się przedmiotów, dźwięków nieznanego pochodzenia i bytów istniejących poza naszą świadomością. Jest to film o tym, jak niemożliwa do przewidzenia tragedia jest w stanie wpłynąć na ludzi, których bezpośrednio dotknęła i rozrosnąć się do rozmiarów, które prędzej czy później złamią nawet najsilniejszych z nas.

Mayumi jest postacią tragiczną. Zwyczajną dziewczyną, pielęgnującą własne marzenia, przyjaźnie i uczucia, która przez straszliwy w skutkach zbieg okoliczności traci dotychczasowe życie. Oszpecona, wbrew wszystkiemu podnosi się. Próbuje walczyć z ogarniającą ją traumą i żyć normalnie po to tylko, aby kolejne wydarzenia coraz skuteczniej łamały jej ducha. Kiedy kolejne sznurki trzymające ją przy normalności pękają, a zmysły zawodzą wysyłając pod jej adresem obrazy zamaskowanej postaci w czerwonym płaszczu, która zdaje się zawsze być w pobliżu, dziewczyna powoli staje się jednością z szaleństwem, które ją otacza. Kiedy w końcu ci, w których pokładała zaufanie i których prosiła o wsparcie odwracają się od niej poddaje się, zdruzgotana przez ciężar, któremu nikt samotnie by nie podołał.

„Kuchisake-onna 2” jest w większym stopniu dramatem niż horrorem i podąża zupełnie inną ścieżką niż swój prekursor. Film opowiada historię o świecie pełnym normalności, w którym zło rodzi się tylko dlatego, że istnieje człowiek, potrafiący je spłodzić i które trwa, ucztując na mroku zalegającym w sercach nawet najspokojniejszych z nas. „Kuchisake-onna 2” jest jednym z najlepszych horrorów jakie oglądałem właśnie dlatego, że pozwala spojrzeć na zdarzenia, które żadnemu miłośnikowi horrorów nie są obce z odmiennej perspektywy i zrozumieć przyczyny narodzin tego, co wywołuje w nas lęk i niepokój. A pod koniec seansu, kiedy wydaje nam się, że wszystko już wiemy, a nasze emocje ostatecznie się ukierunkowały, patrzymy na Mayumi po raz ostatni i uśmiechamy się do niej, a ona odwzajemnia uśmiech.

Screeny

HO, KUCHISAKE-ONNA 2 HO, KUCHISAKE-ONNA 2 HO, KUCHISAKE-ONNA 2 HO, KUCHISAKE-ONNA 2 HO, KUCHISAKE-ONNA 2 HO, KUCHISAKE-ONNA 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ poruszająca historia

+ ghost-story poprowadzone z zupełnie innej perspektywy

+ wzbudza ambiwalentne emocje

+ inspiruje do chwili refleksji

+ końcowa scena!!!

Minusy:

- trochę za mało grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -