Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4

WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4

Witchcraft/Witchery/La Casa 4

ocena:4
Rok prod.:1989
Reżyser:Fabrizzio Laurenti
Kraj prod.:USA / Włochy
Obsada: David Hasselhoff, Linda Blair, Catherine Hickland, Annie Ross, Hildegard Knef, Leslie Cumming
Autor recenzji:D.
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

There are three doors to the darkside. Lust, avarice, and ire.
(Istnieją trzy wrota do piekieł: pożądanie, chciwość i gniew.)

Sięgnięcie po ten film to niczym wyprawa w zamierzchłą, archeologiczną wręcz przeszłość, gdy filmy były czymś zupełnie innym, niż są teraz. Wybierając ten tytuł do recenzji oczekiwałem przeniesienia w czasie i opowieści podanej w starym, niespiesznym stylu. Niewątpliwie nastrój radosnego oczekiwania z zatęchłą przeszłością zaburzała obecność w obsadzie nazwiska Hasselhoff, ale podszedłem do tematu niezrażony i z impetem. Poniżej przedstawiam raport ze zderzenia oczekiwań z twardymi faktami.

Opowieść osnuta jest wokół historii o pewnej wiedźmie, która rzekomo nawiedza stary i opuszczony hotel (autentyczny, o ile się dobrze orientuję). Domniemaną wiedźmą jest niemiecka aktorka, której losy wiążą się ściśle z wykonywanym zawodem i urodą, której ta nie chciała stracić. Miejsce znajduje się na wyspie w stanie Massachusetts i przyciąga do siebie dwa typy przybyszów: dwoje młodych ludzi, Gary i Leslie, którzy wspólnie pracują nad książką o wiedźmich rytuałach (fotografem i partnerem debiutującej pisarki jest David Hasselhoff), oraz rodzina Brooksów, zainteresowana nabyciem budynku w celach komercyjnych. Ci pierwsi przebywają na wyspie nielegalnie i starają się udokumentować nawiedzony charakter hotelu, a Leslie spędza każdą wolną chwilę na tłumaczeniu książki o rytuałach czarownic, co jest mocno nie w smak Gary'emu. Rodzina Brooksów, potencjalni nabywcy hotelu, zjawiają się w towarzystwie młodego agenta od nieruchomości i młodej pani architekt, która ma wycenić wartość posiadłości. Jeszcze przed dotarciem na wyspę młodemu Tommy'emu Brooksowi ukazuje się tajemnicza pani w czerni, która obiecuje, że ich spotkanie jest pierwszym z wielu. Obecność obcej siły odczuwa także Leslie, która nabiera coraz większego przekonania, że hotel jest nawiedzony. Niebawem na wyspie zjawia się rodzina Brooksów i dochodzi do nieuniknionego spotkania z nielegalnymi squattersami. Pani w Czerni korzysta z okazji i zabija kapitana łodzi, która przywiozła na wyspę familię Brooksów. W ten sposób wszyscy nieproszeni goście stają się więźniami na wyspie, zdanymi na łaskę tajemniczej Pani w Czerni, a jej plan jest mało wyrafinowany: wymordować wszystkich.

Prostactwo powyższego opisu fabuły jest ze wszech miar celowe, film nie oferuje bowiem wiele więcej, niż powyższy, schematyczny opis. To zupełnie przeciętny horror z przewidywalną akcją, niespiesznym, a chwilami wręcz ślamazarnym tempem, który nie dostarcza niewiele przyjemności. Przez mniej więcej połowę filmu, gdy akcja wciąż nabiera tempa, można jeszcze cieszyć oczy i inne zmysły obcowaniem z techniką montażową, która dawno odeszła do lamusa. Brak tu ozdobników, kamera nie omiata pejzażu, a jedynie śledzi bohaterów, często pozostając zupełnie nieruchoma, aby postaci mogły się spokojnie wygadać (jak w serialach). Czasem obraz nie skupia się na niczym istotnym, jakby kamerzysta na moment zasnął, ale najczęściej widzimy bohaterów jako centrum akcji. Dziś się już prawie nie uświadczy takiej sztuki filmowania, gdzie obraz jest pokazywany tak, jak widzi go kamera, bez żadnego filtrowania (a w każdym razie minimalnego). Akcja, jak już wspomniałem, toczy się bardzo leniwie i żadnych skoków napięcia się na pewno nie doczekamy. Oprócz tych atrakcji dostajemy bardzo przeciętne aktorstwo, które nigdy nie wystaje na milimetr poza utarte schematy horrorów z ubiegłej epoki. Naturalną koleją rzeczy Mr Hasselhoff jest tu zwyczajnie ładnym chłopcem, który chwilami zupełnie nie wie, co ze sobą zrobić na ekranie, bo nie ma gdzie i czym grać (być może tak mu napisano rolę). Zachowania bohaterów oraz ich reakcje na rozkręcającą się spiralę mordu są absurdalnie nienaturalne i mogą co najwyżej śmieszyć, o ile jest to w ogóle możliwe (takich scen będzie tu bez liku). Przez pewien czas liczyłem, że będzie to historia rodem z płyt Kinga Diamonda, który potrafi kapitalnie opowiadać podobne historie do swojej muzyki (zainteresowanych koniecznie odsyłam do dyskografii), ale bardzo się przeliczyłem.

Takich filmów, jak omawiany, są tysiące. Nic nie wybija się tu ponad przeciętność, która nie zadowoli nawet starych wyjadaczy, którzy lubią klimat starych filmów grozy. Nie ma tu mroku, strachu, przerażających postaci, czy choćby sensownej, dającej się obronić fabuły, a nad wszystkim unosi się mgła amatorszczyzny, i to na każdym niemal poziomie. Sceny tzw. gore są zrobione wysoce amatorsko i żadna z nich nie robi większego wrażenia choćby swoją pomysłowością, bo na pewno nie wystraszą one współczesnego widza. Głupota goni głupotę i chwilami chce się zakrzyknąć do bohaterów filmu: no zdychajcie już, bo umrę z nudów!

Pozycja wyłącznie dla skończonych maniaków staroci w horrorze, którzy chcą to „zaliczyć” do kolekcji (stąd cztery, a nie ledwie trzy czaszki).

Screeny

HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4 HO, WITCHCRAFT/WITCHERY/LA CASA 4

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Spodoba się tylko tym, którzy chcą poczuć swąd starego horroru, a tego jakimś trafem akurat nie widzieli

Minusy:

- Ślamazarna, zbyt leniwie prowadzona akcja

- Toporne, momentami zupełnie niepasujące do sytuacji aktorstwo

- Prosta, zbyt przewidywalna fabuła

- Zupełnie nic nas tu nie wystraszy

- David Hasselhoff chyba pomylił plany filmowe

- Zachowania bohaterów są chwilami niewiarygodnie idiotyczne

- Amatorszczyzną wieje tu na kilometr

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -