Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHE-WOLF OF LONDON

SHE-WOLF OF LONDON

Kobieta wilk z Londynu

ocena:8
Rok prod.:1946
Reżyser:Jean Yarbrough
Kraj prod.:USA
Obsada:Don Porter, June Lockhart, Sara Haden, Jan Wiley, Lloyd Corrigan
Autor recenzji:gościnnie: Patryk Hertel
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Chociaż dla miłośników filmów grozy sprzed lat tytuł „She-Wolf of London” może być nieco mylący, spieszę donieść, że film nie ma nic wspólnego z obrazami z lat siedemdziesiątych XX wieku. Zamiast krwawo – erotycznych wariacji na temat nazistek, mamy tutaj całkiem ciekawą, choć bardzo stonowaną historię klątwy pewnej zamożnej rodziny.

Młoda spadkobierczyni rodu Allenbych – Phyllis, planuje swój ślub z adwokatem Barrym Lanfieldem. Podczas przejażdżki po pobliskim parku, jej uwagę przykuwa patrol policji. Z rozmów detektywów wynika, że nocą jakieś zwierzę rozszarpało tu człowieka. Dziewczyna jest mocno przejęta zajściem, przypomniało jej ono bowiem o klątwie, jaka wisi nad jej rodem. Rzekomo w żyłach Allenbych płynie krew wilkołaka.


„She-Wolf Of London” poza tematyką jakiej dotyka, nie ma w sobie niczego, co dzisiaj moglibyśmy nazwać horrorem. Jest to opowieść o rodowej klątwie, ukazana w sposób typowy dla filmów kryminalnych, czy zwyczajnie obyczajowych. Większość fabuły kręci się wokół planowanego ślubu panny Allenby z panem Lanfieldem. Młodzi, krępowani etykietą, nie są w stanie szczerze ze sobą porozmawiać. Robią więc wzajemnie podchody i odgrywają rozmaite scenki, całość utrudnia jeszcze obecność Marthy – ciotki Phyllis i jednocześnie wieloletniej opiekunki posiadłości. Mamy zatem godzinny film obyczajowy z niejasno w tle snutą nicią opowieści o wilkołaku. Pomimo, że nie uświadczymy tutaj dynamicznych scen pościgów, nie ma także mowy o ociekających krwią scenach ataków bestii, film ogląda się przyjemnie i nie nuży. Cała historia opowiedziana jest bardzo sprawnie i co najważniejsze, jeszcze lepiej zagrana. Od pierwszej do ostatniej sceny widać starą szkołę aktorską, niezależnie od tego czy mówimy o postaci pierwszoplanowej, czy o kompletnie epizodycznej. Studyjna scenografia, w jakiej poruszają się aktorzy jest pełna przepychu, ale jednocześnie dosyć mroczna (wieczorne sceny z ogrodu przy posiadłości, oraz scena w zamglonym parku), jedyny wyjątek stanowi początkowa scena konnej przejażdżki. Sprawia to ogólnie bardzo dobre wrażenie, ponieważ potęguje uczucie osaczenia, jakie towarzyszy Phyllis, kiedy ta coraz bardziej pogrąża się w obłędzie. Kobieta będąc osobą zamkniętą, dodatkowo nękana przez wyrzuty sumienia, staje się więźniem własnej sypialni, z której tylko nocami wymyka się do parku, o czym rzekomo świadczą ubłocone ubrania.

Film Jeana Yarbrougha stracił dziś wiele na aktualności. Sama historia klątwy jaka spadła na arystokratyczną rodzinę, mocno już trąci myszką. W latach czterdziestych, kiedy film wchodził na ekrany, tematyka taka była jeszcze bardzo popularna w literaturze. Obecnie nie czytuje się już tego typu romantycznych historii. Sposób, w jaki zło zostaje ukarane, nie przystaje kompletnie do schematu znanego dziś z filmów grozy, a triumf niewinnej krwi ukazanego nam przez twórców, dziś nie obroniłby się nawet w filmie dla dzieci.

Nie mniej całość jest godna polecenia, choćby po to, żeby zobaczyć co niegdyś, obecne do dziś na rynku studio Universal dumnie afiszowało mianem horroru. Jak na produkcję, która niedługo będzie sobie liczyła siedemdziesiąt lat i jest w głównej mierze obyczajowa, film jest o wiele bardziej „strawny” dla widza, niż niejedna współczesna produkcja. Można przynajmniej z czystym sumieniem dać się porwać treści filmu, bez obaw, że za chwile błędy warsztatowe i niedoróbki wizualne popsują całą zabawę, a tak niestety wygląda znakomita większość filmów grozy na początku XXI wieku.

Screeny

HO, SHE-WOLF OF LONDON HO, SHE-WOLF OF LONDON HO, SHE-WOLF OF LONDON HO, SHE-WOLF OF LONDON HO, SHE-WOLF OF LONDON

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nie nuży mimo upływu lat
+ zagrany w starym hollywoodzkim stylu
+ klasyk

Minusy:

- film niestety zestarzał się na tyle, ze jego obecność wśród horrorów staje się dyskusyjna

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -