Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK CIRCLES

DARK CIRCLES

Dark Circles

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:Paul Soter
Kraj prod.:USA
Obsada:Jonathon Schaech, Pell James, Philippe Brenninkmeyer, Jenn Foreman
Autor recenzji:Patryk Hertel
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jeśli w opisie filmu czytamy o dziewiętnastowiecznym domu, do którego sprowadzają się nowi właściciele... to już nawet czytać dalej nie trzeba, a co dopiero oglądać. Jednak czasami warto poświęcić półtorej godziny na taki niby oczywisty kawałek kina aby przekonać się, że da się takiego filmu zupełnie nie zepsuć.

Tuż po narodzinach dziecka, młode małżeństwo przenosi się do nowo nabytego domu na prowincji. Ma to im zapewnić oddech od zgiełku miasta i dać więcej czasu na opiekę nad dzieckiem. Niestety to, co miało być sielanką, okazuje się trudnym i męczącym zadaniem dla początkujących rodziców. Ustawiczny płacz dziecka i związane z tym nieprzespane noce powodują powolne narastanie napięcia pomiędzy Alexem i Penny, jakby tego było mało, zaczynają oni w domu i ogrodzie widywać postać kobiety.

Film rozpoczyna się do bólu sztampowo, młodzi ludzie, w dodatku mieszczuchy, opuszczają swoje naturalne środowisko, żeby wieść sielskie życie na wsi. Aż prosi się, by coś utarło im nosa, prawda?
Jednak po krótkim poznaniu tych dwojga okazuje się, że nie są oni jakby się mogło wydawać zarozumiałymi przedstawicielami wielkomiejskiego życia, którzy bez pardonu i szacunku wdzierają się w spokojny, prowincjonalny świat. To raczej rzeczywiście szukający spokoju, sympatyczni ludzie, którzy starają się stworzyć jak najlepsze warunki nowemu członkowi rodziny. Dlatego w pierwszych scenach konfrontacji z tajemniczą kobietą odczuwamy raczej współczucie dla bohaterki i to bez podtekstów, co nie jest takie częste w filmach o podobnej tematyce. Jednak co ponadto? Kolejny nawiedzony dom, w którym duchy będą nękać domowników aż do doprowadzenia ich do obłędu? Na szczęście niezupełnie, chociaż przez większość filmu można się nabrać.

Umiejętnie budowane jest w filmie napięcie, coraz częstsze „spotkania” któregoś z domowników z nieproszonym gościem powodują lekki wzrost adrenaliny u widza. Niby wszystko już było, niby nie ma żadnej sceny, której nie dałoby się łatwo przewidzieć a jednak całość ogląda się przyjemnie i nie nudzi. Na niezłym poziomie wypada aktorstwo głównej pary bohaterów i pomimo, że przez większość czasu tylko oni wypełniają nam ekran, nie są sztuczni. Odgrywane przez nich postępujące zmęczenie, oraz narastające napięcie sprawia wiarygodne wrażenie. Widać, ze mają zbyt mało siły aby funkcjonować normalnie, nie dziwi więc ich dosyć obojętny stosunek do nawiedzającej ich postaci. Każdy z domowników jest sobie w stanie wytłumaczyć owe projekcje jako majaki przemęczonego umysłu. Ta senna atmosfera filmu powoduje, że akcja płynie bardzo leniwie, jednak nie jest to męczące dla widza. Punktem zwrotnym filmu staje się przybycie do domu nastoletniej opiekunki do dziecka, której zadaniem jest tylko zająć się niemowlakiem, aby Alexowi i Penny udało się w końcu przespać. No cóż, udaje się... Po przebudzeniu długo nie mogą dojść co się stało, a akcja filmu staje się od tego momentu bardziej niejednoznaczna. Twórcom udało się umiejętnie wpleść wątek postaci o świeżym umyśle, która wchodzi do tajemniczego domu i spotyka ową „zjawę”, jednak wynik tej konfrontacji pozostaje tajemnicą prawie do końca projekcji.

„Dark Circles” to dosyć dziwny film, niby wiadomo od początku o czym będzie, ale potrafi zaskoczyć, niby wszystko jest przewidywalne, ale potrafi zainteresować. Gdyby nie samo zakończenie, a właściwie tylko jedna radiowa informacja, potencjał filmu zostałby zaprzepaszczony a tak, nie jest może nadzwyczajnie i nowatorsko, ale całkiem przyzwoicie. Plus dla reżysera i scenarzysty filmu, Paula Sotera za umiar w straszeniu i umiejętne wykorzystanie ogranych chwytów.

Podsumowując, największym atutem filmu jest rozwiązanie intrygi, które powoduje, ze nie jest on w efekcie tak niedorzeczny, jak większość jemu podobnych. Można obejrzeć, jeśli komuś nie przeszkadza, że przez większość filmu będzie wiedział, co za chwilę nastąpi, chociaż w ten sposób można dzisiaj napisać o większości horrorów.

Screeny

HO, DARK CIRCLES HO, DARK CIRCLES HO, DARK CIRCLES HO, DARK CIRCLES HO, DARK CIRCLES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ całkiem udane zakończenie filmu
+ wiarygodne aktorstwo
+ pomimo powolnego tempa akcji nie nuży

Minusy:

- wszystko już było
- wszystko wiadomo
- i nawet jeśli zakończenie podnosi ocenę filmu, to tez aż tak nie zaskakuje

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -