Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK TOUCH

DARK TOUCH

Dark Touch

ocena:4
Rok prod.:2013
Reżyser:Marina de Van
Kraj prod.:Francja / Irlandia / Szwecja
Obsada:Anabel Sweeney, Padraic Delaney, Marcella Plunkett, Olga Wehrly, Padraic Delaney, Mark Huberman, Marie Missy Keating
Autor recenzji:Arleta Wojtczak
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

O tym, że dzieci są stworzone do horrorów nie trzeba nikogo już chyba przekonywać. Fenomen strasznych niedorosłych zapoczątkował jeszcze w latch pięćdziesiątych ubiegłego stulecia Mervyn LeRoy w „The Bad Seed”, choć bardziej masową produkcję zawdzięczamy Rochardowi Donnerowi i jego „Omenowi”, po którym wielu twórców z mniej lub bardziej udanym skutkiem starało się zaanektować niedojrzałe charaktery na potrzeby strasznego ekranu. Są więc dzieci wampiry, duchy, sataniści, mali dyktatorzy na swoich wyspach i karzełki wśród kukurydzianych pól. Nic tak nie porusza, jak wielkie, niewinne oczy wpatrzone w swoją nie spodziewającą się krwawej jatki ofiarę. Pomysł w zasadzie tak banalny i tak łatwy w eksploatacji, jak zrobienie ślit foci czworonożnemu przyjacielowi. Okazuje się jednak, że jak niektórzy nie powinni chwytać za aparaty fotograficzne, tak innych należałoby trzymać z dala od kamery.

„Dark Touch” zapowiadał się całkiem obiecująco. Koprodukcja filmowych europejskich siłaczy pozwalała wierzyć, że będzie na co patrzeć. Wrażenie tym silniejsze, że firmowane nazwiskiem Mariny de Van, jednej z niewielu kobiet, mających odwagę zmierzenia się z gatunkiem oraz posiadającej już w swoim dorobku kilka niezłych dramatów. Przykład Polańskiego udowadnia, że specjaliści od ludzkiej psychiki lepiej niż nieźle radzą sobie z tematem strachu. Cóż, nie ma nic piękniejszego, niż zgrabnie zapakowana katastrofa.

Rzecz o dziewczynce z niepewną dokumentacją medyczną, leczoną bowiem jedynie przez swojego przez ojca wśród dyskretnych ścian domu. Leczonej oczywiście do momentu, kiedy rodzice zostają brutalnie zamordowani z rąk bliżej nieokreślonych napastników. Mała, niczym bezbronny szczeniaczek trafia pod opiekuńcze skrzydła sąsiadów (posiadających oczywiście własne traumy, żeby nie było) oraz szkolnej pedagożki w zaawansowanej ciąży – w tej roli Charlotte Flyvholm udowodniła, że jest w stanie przekroczyć wszelkie granice aktorskiego nudziarstwa oraz infantylizmu. Dorośli robią wszystko, by zagubiona po stracie najbliższych dziewczynka wróciła do świata żywych jak najmniej okaleczona emocjonalnie. Równolegle w okolicy mają miejsce niepokojące wydarzenia. Giną gdzieś dzieci – ofiary przemocy, a ich oprawcy umierają w męczarniach. Brzydkie przygody spotykają też niegrzecznych niedorosłych. Jeśli miał być to suspens, to coś gdzieś poszło nie tak. Chyba że twórcy wyobrażali sobie, że przewidywalne zakończenie będzie dla widzów takim zaskoczeniem, że pospadają z krzeseł. I owszem, w niektórych salach kinowych są na tyle niewygodne, że próba drzemki grozi upadkiem.

Obrazowi należy jednak oddać, że ma kilka ciekawych „momentów”. Są to oczywiście sceny rozczłonkowywania dorosłych uczestników obsady oraz mały sabat czarownic, w jaki przeistoczył się kinderbal. To chyba jednak trochę za mało, żeby uznać film za dobry. Równie dobrze można oglądać kronikę wypadków samochodowych – akcja jest, choć fabuły ciągle brak.

Z pewnością nie można też odmówić „Dark Touch” prób przekazania czegoś więcej, może nawet głębi. To świat z perspektywy dziecka, które w odwecie za poniesione krzywdy staje się potworem. I w tym tkwi chyba jego największy problem. Przekłamania bowiem nie mogą być synonimem niedopowiedzeń. Marina de Van chciała umieścić zbyt wiele w jednym obrazie, mając jednocześnie do dyspozycji aktorów w większości za słabych warsztatowo, by podołali zadaniu.

Bezsprzecznie temat udźwignął jedynie scenarzysta oraz spece od efektów specjalnych, czy raczej graficy komputerowi. Niestety ich praca pogłębiła jedynie dysonans z całą resztą.

I ostatni plus – nadal z niecierpliwością można wyglądać reżyserskiej następczyni spuścizny Mary Shelley.

Screeny

HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH HO, DARK TOUCH

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia
+ ambicje

Minusy:

- fabuła
- gra aktorska
- bolesna przewidywalność

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -