Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GORE GORE GIRLS

GORE GORE GIRLS

Krwawe Dziewczyny

ocena:6
Rok prod.:1972
Reżyser:Herschell Gordon Lewis
Kraj prod.:USA
Obsada:Frank Kress , Amy Farrell , Hedda Lubin , Henny Youngman, i inni
Autor recenzji:Piotr Sawicki
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:3.67
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Tłuczek do mięsa, patelnia z wrzącym olejem, tajemniczy kwas "made in Poland" - to tylko niektóre z bogatego asortymentu narzędzi zbrodni, jakie pojawiają się w "Gore Gore Girls". Film ten jest pożegnaniem Lewisa z gatunkiem, za którego prekursora jest uznawany. Zrobiony z nieco większą starannością niż poprzednie, traci jednak sporo ze spontaniczności "Two Thousands Maniacs" czy "Gruesome Twosome". Ale po kolei.

Striptizerki pewnego nocnego klubu giną z rąk jakiegoś sadystycznego mordercy. Sprawca nie tylko je morduje, ale w dodatku okrutnie bezcześci zwłoki, szczególnie wyżywając się na miejscach związanych z seksualnością, jak oczy, pośladki i piersi. Na jego trop wpadają: prywatny detektyw Abraham Centry oraz dziennikarka Nancy Weston...

Kto po tak streszczonej intrydze oczekuje szarpiącego nerwy suspensu, lepiej niech trzyma się z dala od tego filmu. Lewis uderza tutaj tym, czym zawsze: mocną dawką campowego humoru, który wynika z dystansu wobec tematu, i z warsztatowych potknięć. Tych ostatnich, niestety, jest trochę mniej niż zwykle, bo zamiast zabawnych odgłosów pracy kamery i drewnianego aktorstwa otrzymujemy jedynie nieudolnie statyczną inscenizację partii dialogowych: kamera stoi w miejscu, a aktorzy siedzą na kanapie i gadają. Całe szczęście, że dialogi są dość komiczne, bo inaczej nie dałoby się tego znieść.

Miejsca, w których reżyser dla odmiany wykazał się inwencją, to sceny w nocnym klubie - karykaturalny portret środowiska przeplatany scenicznymi tańcami striptizerek - oraz oczywiście sceny gore. Długie, krwawe sekwencje bezczeszczenia zwłok najbardziej chyba zbliżają film do estetyki campu: granica między obrzydliwością a humorem została tu zatarta równie skutecznie, jak później w "Bad Taste" i "Martwicy mózgu" Jacksona. W jednej ze scen morderca drewnianym tłuczkiem do mięsa ubija ofierze pośladki na krwawą masę, w innej odcina sutki nożyczkami, by następnie posilić się wytryskującym z nich mlekiem. Takich momentów jest w filmie więcej, jednak na ogół poprzedza je wspomniana wyżej, nudnawa inscenizacyjnie gadanina. Jest to konsekwencja zamiaru Lewisa, aby choć raz popisać się bardziej skomplikowaną fabułą. Jak wiadomo, Lewis nie jest mistrzem warsztatu filmowego, więc większość akcji, której nie potrafił poprowadzić kamerą, zawarł w dialogu. Dlatego przez większość czasu "Gore Gore Girls" formalnie przypominają film telewizyjny, albo nawet teatr TV, a nie żywiołowe i spontaniczne widowisko klasy B. Te niedociągnięcia psują trochę efekt, jakim miała być swoista krwawa parodia filmów detektywistycznych.

Film niewątpliwie jest krwawy. Parodia niewątpliwie też w nim jest - biorąc pod uwagę czarny humor sytuacji i szopkę, jaką jest śledztwo oraz jego wynik. Frank Kress i Amy Farell brawurowo parodiują klasyczną konfigurację "detektyw-dziennikarka". Brakuje jednak dynamiki, którą posiadały "Two Thousands Maniacs" i "Gruesome Twosome", przez co ten "najstaranniej zrealizowany gore Lewisa" dryfuje trochę w martwym punkcie. Nie jest ani zbyt wdzięcznym polem do wyszukiwania reżyserskich wpadek, ani faktycznie dobrze zrobionym filmem. Miłośnicy campu, niskiego budżetu i gore powinni go jednak zobaczyć, gdyż mimo licznych słabości film jest klasykiem w swoim rodzaju. Dla fanów twórczości Lewisa tym bardziej jest to pozycja obowiązkowa.

Screeny

HO, GORE GORE GIRLS HO, GORE GORE GIRLS HO, GORE GORE GIRLS HO, GORE GORE GIRLS HO, GORE GORE GIRLS HO, GORE GORE GIRLS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sceny gore
+ dystans reżysera wobec tematu
+ dużo campowego humoru
+ aktorzy
+ polski akcent :)

Minusy:

- statyczna reżyseria scen dialogowych
- zmarnowany pomysł na lepszą parodię
- Lewis usiłuje być sprawny warsztatowo :)
- mimo wszystko osoby nie dostrzegające uroków kiczu powinny ten film omijać

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -