Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CURSE OF CHUCKY

CURSE OF CHUCKY

Klątwa laleczki Chucky

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:Don Mancini
Kraj prod.:USA
Obsada:Fiona Dourif, Brad Dourif, Brennan Elliott, Danielle Bisutti, Summer H. Howell
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Chucky to naprawdę twardy zawodnik. Nieważne, jak mocne cięgi by nie zebrał i tak zawsze powraca. Tym razem już po raz szósty w „Klątwie laleczki Chucky”. Po 25. latach od pierwszego filmu z morderczą lalką, główny antagonista dalej jest w formie, a o upływie czasu świadczą jedynie kolejne blizny na twarzy piekielnej zabawki.

Przykuta do wózka inwalidzkiego Nica odbiera tajemniczą przesyłkę. W środku znajduje się rudowłosa lalka mówiąca ludzkim głosem. Niedługo później, ginie matka Nicy – wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo. Na wieść o tragedii, w domostwie zjawia się rodzina dziewczyny, by pomóc jej dojść do siebie i jednocześnie nakłonić do sprzedaży ogromnej nieruchomości. Nikt się nie spodziewa, że przyziemne troski trzeba będzie szybko odłożyć na bok i stanąć do walki o własne życie z żądną krwi lalką. Bo Chucky znów wraca do gry!

Po dziewięciu latach od ostatniego filmu z laleczką Chucky („Laleczka Chucky 5: Następne pokolenie”), Don Mancini wraca na stare śmieci jako etatowy scenarzysta oraz reżyser swojej koronnej serii o rudowłosej lalce, w której drzemie dusza sadystycznego mordercy, Charlesa Lee Raya. Już pierwsze zapowiedzi filmu mocno akcentowały powrót do korzeni historii o Chucky’m, zapowiadając horror utrzymany w poważnym i mrocznym tonie. Bo trzeba przyznać, że ostatnie części serii mocno skręciły na drogę humoru i autoparodii, co nie wszystkim się spodobało. „Klątwa laleczki Chucky” jest filmem potraktowanym bardziej serio, dowcipu też jakby mniej, choć puenty Chucky’ego dalej prowokują uśmiech na twarzy. Mordercza lalka przez sporą część filmu jest tłem dla obnażenia miałkości rodzinnych relacji głównych bohaterów i obłudy, która trawi ich żywot. Gdy jednak Chucky na dobre wkracza do akcji (początkowo robi to dość ociężale), to wszystkie dramaty zamiatane są jednym ruchem pod dywan i rozpoczyna się festiwal wymyślnego uśmiercania, z którego przecież słynie plastikowa lalka.

Zapowiedzi „Curse of Chucky” nie okazały się czcze, bo film rzeczywiście nawiązuje do początku serii i to w sposób zupełnie bezpośredni, wyjaśniając genezę piekielnej lalki i zależność między przeszłością, a nowymi ofiarami Chucky’ego. Co prawda retrospekcja nie budzi wielkich emocji, bo warsztatowy minimalizm dusi je w zarodku, ale jest to miły smaczek dla wielbicieli serii. Relatywnie niski budżet „Klątwy laleczki Chucky” i przeznaczenie filmu od razu na rynek DVD/Blu-Ray same w sobie powinny być podpowiedzią, czego można oczekiwać od najnowszej części serii, lecz w tym akurat przypadku mogą być lekko mylące. Przemyślana konstrukcja filmu i jego sprawna realizacja ocierają się niemalże o wyrafinowanie, a jedyne braki mają charakter techniczny. Oczywiście dla postronnego widza cała historia wyda się naiwna, ale powiedzmy sobie szczerze – jaki przypadkowy widz sięga po szóstą część serii o morderczej lalce?

„Klątwa laleczki Chucky” to rzecz wyłącznie dla koneserów, którzy chcą zobaczyć, co słychać u ich starego znajomego, Chucky’ego. Nie jest to horror do końca udany, daleko mu jednak do filmowej klapy. Jego niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że niesie ze sobą pewien powiew świeżości. A w przypadku szóstej odsłony serii to już naprawdę wiele. Oczywiście otwarte zakończenie filmu pozwala na kontynuowanie perypetii rudowłosej lalki. Don Mancini już nawet pracuje nad scenariuszem, a mówi się nawet i o remake’u „Child’s Play”. Cóż… emerytura Chucky'emu chyba nie jest pisana.

Screeny

HO, CURSE OF CHUCKY HO, CURSE OF CHUCKY HO, CURSE OF CHUCKY HO, CURSE OF CHUCKY HO, CURSE OF CHUCKY HO, CURSE OF CHUCKY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ realizacja
+ powiew świeżości
+ nawiązanie do początku serii

Minusy:

- braki natury technicznej
- rzecz wyłącznie dla koneserów
- Chucky dość ociężale wkracza do akcji

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -