Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VILE

VILE

Zgroza w probówce

ocena:4
Rok prod.:2011
Reżyser:Taylor Sheridan
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Jay Beck, April Matson, Akeem Smith
Autor recenzji:Dariusz Kick
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Zgroza w probówce” nie jest filmem odkrywczym czy pomysłowym, choć to jeszcze nie powód, żeby się spinać. W końcu wszystko już było, prawda? A jeśli chodzi o powody do krytyki i tak się znajdą bez zbytniego czepialstwa.

Fabuła sprowadza się do tego, że grupa osób pada ofiarą anonimowych sprawców. Po ocknięciu się stwierdzają, że mają podłączone z tyłu głowy tajemnicze urządzenia a z domu, w którym się znajdują nie ma wyjścia. Po oglądnięciu nagrania dowiadują się, że porywacze chcą uzyskać z ich mózgu mieszankę dopaminy, oksytocyny i adrenaliny. Płyn ten jest niezbędny do produkcji narkotyku a, żeby go wytworzyć człowiek musi być poddany ekstremalnym sytuacjom. Może to być ból lub seks. Wszyscy stawiają na stare wypróbowane tortury. Szkoda prawda?

Pomińmy już to pierwsze kuriozum, że nawet obecna na planie para nie podejmuje próby uzyskania owej mieszanki w sposób przyjemniejszy jak, choćby poprzez wygibasy na tapczanie. Filmy tego typu mogą się opierać w zasadzie na trzech filarach, które pociągną całą historię do przodu. Jednym z nich będzie porywająca, zakręcona fabuła pełna zwrotów akcji itd. Drugim filarem będzie fascynujące studium psychologiczne zróżnicowanych postaci. Trzecim będzie solidne gore. Niestety, fabuła nie jest porywająca czy zakręcona. Studium psychologiczne nie wypada tutaj jakoś wyjątkowo słabo co trzeba poczytać na plus, ale daleko mu do fascynującego. Natomiast, jeśli chodzi o gore, trzeba to powiedzieć wprost – dno i dwa metry mułu.

W związku z tym ostatnim, film wypada słabo. Można tłumaczyć brak krwistych scen brakiem kasy ale to trochę tak jakby ktoś chciał nakręcić pornosa bez pokazywania genitaliów. Na dodatek mamy słabą grę aktorską a technicznie film jest jeszcze słabszy.

Nie wszystko w tym filmie zasługuje na krytykę. Udało się wykreować pewne interesujące zachowania, głównie dotyczy to ról kobiecych. Atmosfera po jakimś czasie w końcu zagęszcza się i jest nawet jako taki twist. Na plus zaliczyć należy również to, że nie ma w filmie bezsensownych pseudo-filozoficznych dywagacji. Dzięki temu film nie posiada dłużyzn. Ale, żeby nie było zbyt miło w końcówce zaczyna kuleć logika.

Mniej lub bardziej słabe aktorstwo, przeciętna fabuła i brak gore. Mocno przeciętna produkcja, która może i miała większe ambicje. Nie wiem, czy to brak pieniędzy czy doświadczenia twórców, które ogranicza się głównie do aktorstwa w produkcjach telewizyjnych, ale „Zgroza w probówce” nie wyszła poza ramy klasycznego telewizyjniaka.

Screeny

HO, VILE HO, VILE HO, VILE HO, VILE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ poszukiwanie swego rodzaju świeżości w konwencji
+ tło psychologiczne
+ brak dłużyzn.

Minusy:

- zły technicznie
- gra aktorska zbyt słaba
- w końcówce logika mocno kuleje

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -