Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK TOWER

DARK TOWER

Mroczna wieża

ocena:7
Rok prod.:1987
Reżyser:Freddie Francis
Kraj prod.:USA / Hiszpania
Obsada:Jenny Agutter, Michael Moriarity, Carol Lynley
Autor recenzji:gościnnie: Damian Romaniak
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

,,Mroczna wieża” Freddiego Francisa (legendarnego angielskiego reżysera, twórcy niezapomnianych ,,Opowieści z krypty”, autora zdjęć do ,,Człowieka słonia” Davida Lyncha czy ,,Przylądku strachu” Martina Scorsese, zmarł w 2007 roku) to bez wątpienia jeden z niezwykłych i bardzo klimatycznych horrorów drugiej połowy lat 80., dzieło niesłusznie zapomniane. Po seansie przychodzi jedna refleksja: ,,Wielka szkoda, że dziś takich filmów już nie ma”. Nieco problemów przysparza data produkcji obrazu. IMDB podaje rok 1989, co jest oczywistym błędem, bowiem jeśli uważnie obejrzy się ,,Dark Tower” do ostatniego napisu to rzymskimi cyframi odczytamy rok 1987. Warto dodać, że film był w Polsce dwukrotnie wydany na VHS w pierwszej połowie lat 90. w stosunkowo niedługim odstępie czasu. Najpierw wypuściła go MAGMA, a dwa lata później Vim (obie firmy dziś nie istnieją). Dzieło nie było wznawiane na DVD, ani tym bardziej na Blu-ray Disc.

Film rozpoczyna się piękną panoramą wielkiego i zabytkowego miasta, które stanie się tłem przerażających wydarzeń. Jest dzień, świeci słońce, jako widzowie jesteśmy zachwyceni krajobrazem. Po chwili kamera zatrzymuje się na dostojnej nekropolii. Mamy rzeźby białych aniołów, grobowce klasyczne oraz urnowe. Tu po raz pierwszy odbiorca odczuwa niepokój, mimo że nie ma nocy. W tle pojawia się niepokojąca muzyka oraz modlitewne śpiewy quasi-gregoriańskie. Gdzieś w tym wszystkim narasta napięcie i groza, choć znajduje się jeszcze w przestrzeni pozakadrowej. Zaraz po tym poznajemy Carolyn Page (w tej roli Jenny Agutter, aktorka specjalizująca się w filmach telewizyjnych, ale mająca też sporo ról kinowych – ,,Equus”, ,,Orzeł wylądował”, a ostatnio ,,Avengers” czy ,,Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”) piękną i zmysłową panią architekt, którą podgląda zza szyby jeden z robotników (wyraźny element voyerystyczny z lekką nutą łagodnej erotyki). Główna bohaterka nie posiada wyłącznie urody, bowiem jest piekielnie inteligentna w swoim fachu, cechuje ją olbrzymia kompetencja oraz pracowitość, całkowicie jest pochłonięta swoją pracą. Carolyn pracuje na 29. piętrze wielkiego biurowca, będącego ozdobą i zaraz nowoczesną wizytówką miasta. Tragiczna śmierć pracownika, który upadając z wielkiej wysokości zabija jeszcze członka zarządu, uruchamia lawinę niezrozumiałych oraz budzących grozę wypadków. Mamy urządzenia, które samoczynnie się odkręcają i upadają na ziemię, zatrzymującą się windę (jedna z ofiar zostaje przez nią przejechana), krwawiące okna, normalny mężczyzna niespodziewanie zamienia się w niebezpiecznego szaleńca z bronią, dochodzi w budynku do krwawej masakry. Pojawiają się też niepokojące wizje sugerowane przez jazdy kamery w białym korytarzu. W filmie przewija się wyraźny motyw jasnowidzenia (prekognicji), wychodzenia poza świadomość, co jakiś czas widzimy zjawę w postaci tajemniczego mężczyzny. Dennis Randall (Michael Moriarty, znany z trzeciej części ,,It’s Alive” czy kultowego ,,Trolla”) bystry i przenikliwy inspektor ochrony wieżowca próbuje rozwikłać zagadkę przeklętego budynku. Dostrzega, że z przerażającymi wydarzeniami jest związana piękna Carolyn. Przeszłość kobiety kryje pewien mroczny sekret.

,,Dark Tower” jest filmem bardzo wciągającym, nawet przez minutę nie będziemy się nudzić. Miłośnicy kina lat 80. powinni być zachwyceni, ponieważ dzieło jest całkowicie przesiąknięte klimatem oraz atmosferą tej dekady. Umieszczenie akcji w przerażającym, nawiedzonym biurowcu staje się wielkim atutem obrazu, nadaje to bowiem przytłaczające poczucie narastającej klaustrofobii. Film Banetta błyskotliwie balansuje na granicy horroru parapsychologicznego (mamy ciekawą postać Maxa Golda, doktora parapsychologii, jego ojciec był uczniem samego Freuda, czego to scenarzyści nie wymyślą !!!) i ,,haunted house film” (gotycki dom zamieniono na nowoczesny budynek). W ,,Mrocznej wieży” możemy się doszukać intertekstualnych nawiązań do takich obrazów jak ,,Lśnienie” czy ,,Oczy Laury Mars” (jasnowidzenie, ucieczka poza świadomość, klaustrofobia, krwawe wizje, jazdy kamery przez korytarz). W dziele mamy umiarkowaną brutalność, jest momentami krwawo, ale nie ma scen gore, twórcy woleli postawić na niesamowity klimat. Efekty, co trzeba przyznać, robią do dziś wrażenie. Fani pięknych krajobrazów czy architektury będą mieli nie lada zagadkę, która wyjaśni się na sam koniec filmu. Wprawdzie akcja obrazu dzieje się w mieście bliżej nieokreślonym, to zdjęcia do ,,Dark Tower” były robione w słonecznej Barcelonie. Twórcy w zakończeniu dziękują władzom za pomoc w realizacji filmu. Czy film ma jakieś wady? A owszem. Dość naciągany wydaje się wątek romansowo-kryminalny (niedobry mąż z piekła rodem i żona, która postanawia go unicestwić), momentami wkradają się niepotrzebne wątki komediowe (kuriozalne rozmowy doktora Golda z zaświatami) oraz zakończenie z karykaturalnym zombie niczym taniego kina klasy B (naprawdę można było sobie to podarować). Nie zmienia to faktu, że ,,Mroczna wieża” dla miłośników kina grozy lat 80. jest pozycją obowiązkową.

Screeny

HO, DARK TOWER HO, DARK TOWER HO, DARK TOWER HO, DARK TOWER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat i atmosfera całkowicie przesiąknięte dekadą lat 80.
+ niepokojąca muzyka
+ naprawdę niezłe efekty
+ wciąga, że nie można się oderwać
+ trzyma w napięciu
+ piękno architektury i krajobrazu (także tego cmentarnego ;) )
+ nawiązania intertekstualne do innych dzieł grozy

Minusy:

- wątki romansowo-kryminalne pachnące tanią tandetą
- elementy komizmu
- zakończenie z przedziwnym ,,żywym trupem” (budzi skojarzenia z ,,The Tales of Crypt”, jednak tam obowiązywała inna konwencja)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -