Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RELIC

RELIC

RELIKT

ocena:6
Rok prod.:1996
Reżyser:Peter Hyams
Kraj prod.:USA
Obsada:Penelope Ann Miller, Tom Sizemore, Linda Hunt, James Whitmore
Autor recenzji:gościnnie: Krzysztof Dylak
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

“Głównym założeniem teorii badan, jest fakt, iż wirus może wprowadzić materiał genetyczny do ludzkiego DNA, które produkuje hormony powodujące dramatyczne zmiany fizyczne. Są na to liczne przykłady w świecie zwierząt. Na przykład kijanka przemieniająca się w żabę”. Oto słowa Douglasa Prestona współautora powieści na podstawie powstał film „Relikt” Petera Hyamsa.

Muzeum Historii Naturalnej przygotowuje się do uroczystości wręczenia stypendiów naukowych najbardziej zdolnym pracownikom za postępowe badania genetyczne i biologiczne. Jednak gala staje pod znakiem zapytania. Pracownicy muzeum zostają w makabryczny sposób zabici przez nieznanego sprawce na terenie budynku. Ma to związek z równie makabrycznym znaleziskiem, bowiem w skrzyniach przetransportowanych z Brazylii na rzecz instytucji znajdowały się zwłoki ludzi identycznie zamordowanych. Dochodzenie prowadzi porucznik Vincent D’ Agosta, a jego pomocnikiem zostaje pani biolog pracująca w muzeum dr Margo. Okazuje się, ze to nie człowiek jest odpowiedzialny za te zbrodnie tylko powstałe ze szczątków zwierząt i biologicznych substancji monstrum o nazwie Kothoga. Dyrekcja Muzeum nie daje temu wiary i nie zamierza odwoływać gali.

„Relikt” jest adaptacja powieści pod tym samym tytułem, której autorami są wspomniany już Douglas Preston oraz Lincoln Child. Książka posiada nieposzlakowaną opinie, bo oprócz klimatu grozy i napięcia budowanej nie tylko poprzez obecność samego potwora, lecz także klimatycznego opisu mrocznej scenerii muzeum, gdzie toczy się historia, zawiera umiejętnie wklejony przekaz dotyczący braku odpowiedzialności naukowców za ryzykowne eksperymenty z genetyką i szeroko pojętymi przekształceniami w tej materii. Do jakich nieprzewidzianych i szkodliwych efektów to prowadzi wiadomo z licznych horrorów filmowych i literackich.

Film Hyamsa nie jest w stanie dorównać pierwotnej, książkowej wersji pomimo, ze stara się ujmować jego elementy na ekranie. Lecz wiele zostało pominiętych. Jest wiec muzeum wielkie i nie do końca przeniknione, pełne zakamarków i nieodkrytych pomieszczeń, zawierające tajemnicze i zastanawiające eksponaty martwych zwierząt. Zgnite i rozkładające okazy lądują w podziemiach i kanalizacjach budynku, czyli tam gdzie czai się odrażające monstrum. Jest motyw niedowierzenia władz w zaistniałą sytuacje, czyli narażanie życia ludzkiego w imię niższych celów. Dobrze znane i często wykorzystywane patenty gatunku. Za „Reliktem” przemawia porządna realizacja, niezła gra aktorów , a przede wszystkim postać potwora Kothogi będącym mieszanką genotypową rozmaitych odmian gatunków zwierząt, co czyni z niego zabójcę nie do zdarcia, przy którym człowiek w bezpośrednim zetknięciu jest bez szans na ocalenie, odrażającego eliminatora rodzaju ludzkiego i każdego, kto wejdzie mu w drogę. Spece od f/x wykonali kawal dobrej roboty, bo Kothoga wygląda naprawdę realnie, nie ma mowy tutaj o komputerowej sztuczności, autorzy posłużyli się graficzną iluzją, ale nie zapomnieli o naturalnym efekcie końcowym Niestety monstrum pojawia się na ekranie zbyt rzadko, a sama konfrontacja z nim w finale pomimo, ze efektowna, to pozostawia niedosyt ze względu na jej krótki przebieg.

Reasumując: „Relikt” jest całkiem niezłym horrorem z lat 90, prezentującym nieco wyższy poziom, a jeżeli większość produkcji spod znaku monster movie. Co prawda nie jest to film na miarę takich klasyków jak” „Alien” Scotta czy „The Thing” Carpentera ani tez książki na bazie której powstał, jednakże mamy do czynienia ze zgrabną, poprawna realizacją , bardzo udaną techniczne jeśli chodzi o stworzenie potwora jak i ukazanie klimatu budynku muzealnego, a zwłaszcza jego podziemnych części. Jeśli ktoś oczekuje udanego, lecz dalekiego od idealności horroru i nie zdążył się zapoznać z książka, to nie powinien być zawiedziony.

Screeny

HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC HO, RELIC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Kothoga
+ klimat muzeum, a zwłaszcza podziemnych partii
+ poprawna realizacja
+ przyzwoita gra aktorów

Minusy:

- przegrywa z powieścią
- za mało monstrum
- przewidywalny

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -