Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass

DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass

Tragedia na przełęczy Diatłowa

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:Renny Harlin
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania / Rosja
Obsada:Gemma Atkinson, Luke Albright, Holly Goss, Richard Reid
Autor recenzji:gościnnie: Michał Miller
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Tragiczne historie alpinistów na ekranie nie grzeszą oryginalnością. Te same góry, ten sam śnieg, te same namioty, nawet twarze tak opatulone, że rozróżnić je można tylko po kolorze kurtki. Bieg wydarzeń jest też podobny, zawsze smutny, niestety, a w szczególności w tych opatrzonych przypisem „oparte na prawdziwej historii”. „Tragedia na przełęczy Diatłowa” próbuje wzniecić ogień pośród lodu dodając aurę tajemnicy i mieszając historię alpinistów z horrorem.

Fabuła rozwija się z początku niczym typowy film spod znaku found footage: zostajemy zabrani na wyprawę z kamerą do Rosji, w góry Ural, a dokładnie w miejsce zwane potocznie górą umarłych (sama nazwa mówi, że to zły pomysł). Wyprawa ta ma związek z prawdziwą tragedią, która się tam rozegrała. W 1959 roku zginęło tam dziewięcioro uczestników rosyjskiej wyprawy, a okoliczności ich śmierci do dzisiaj nie zostały wyjaśnione. Wiadomo tylko tyle, że ofiary zostały zmuszone do opuszczenia swoich namiotów w nocy, kiedy temperatura sięgała -20 stopni. Ich ciała znaleziono w stanie, którego nie dopuściłyby się ręce ludzkie – w niektórych przypadkach bez oczu i języków. Rosyjskie władze umorzyły śledztwo i jako przyczyny śmierci podały „działanie nieznanej siły”. Już ta tragiczna historia, będąca tłem dla filmu, wywołuje gęsią skórkę i zaostrza ciekawość.

Śladami zabitych podążają amerykańscy studenci, którzy po raz kolejny dostają nauczkę, że lepiej nie opuszczać kraju, a już na pewno nie wybierać się do Europy. Wkrótce znajdują nienaturalne ślady na śniegu, a pod śniegiem… Trzeba zobaczyć samemu. Tropy dwoją się i troją do momentu rozwiązania zagadki. Jest wojsko, mowa jest o UFO, o yeti, nawet okryty złą sławą eksperyment Filadelfia igrający z polem magnetycznym i teleportacją ma swoje miejsce w scenariuszu. Wszystko to działa na wyobraźnię i przyjemnie podsyca apetyt. Jednak w pewnym momencie, pod koniec filmu, historia z tajemniczej staje się zbyt wykoncypowana, aby w nią uwierzyć. Sami bohaterowie są zmuszeni tłumaczyć nam z ekranu, o co chodzi, co jest chwytem zdecydowanie bardziej naciąganym niż przydatnym. Tym sposobem skomplikowany problem zostaje wyjaśniony bez chwili zawahania, po krótkiej wymianie zdań, jakby na rozkaz reżysera. Rozwiązanie chce nas bardzo zaskoczyć i pochwalić się klamrą zamykającą opowieść i rzekomo wyjaśniającą tajemnicę, tyle że pozostawia nas ze sporymi dziurami w logice. Kiedy zobaczymy wyjaśnienie, zrobimy chwilowe „ah!”, ale kiedy film się skończy, pozostaniemy z rozczarowanym: „zaraz, ale jak to?”. Cienka linia wiarygodności, której film trzymał się przez większość czasu, zostaje przekroczona i nie ma powrotu.

Niemniej jednak, do pewnego momentu historia trzyma w napięciu i robi to prostymi środkami. Przez dużą część filmu nie uświadczymy potworów, zjawisk nadprzyrodzonych, krwi ani tym podobnych atrybutów horroru. Napięcie wywołuje sceneria, strach bohaterów, przytaczane historie, dźwięki. Wiemy, że coś złego się stanie i wyczekujemy, niczym w „Blair Witch Project”. Harlin i spółka oprawili swoją tajemniczą prawdziwą historię bardzo podobnymi środkami, jak w 1999 roku Myrick i Sanchez w historii wiedźmy z Blair. Po 15 latach wypełnionych spokrewnionymi stylowo horrorami nie starcza tego, aby wykreować nowy hype. Natomiast starcza tego na porządny wieczorny seans.

Screeny

HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass HO, DYATLOV PASS INCIDENT, THE a.k.a Devil's Pass

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ owiana tajemnicą prawdziwa historia w tle
+ do pewnego momentu trzyma w napięciu
+ działa na wyobraźnię

Minusy:

- naciągane rozwiązanie zagadki
- wysilona końcówka pozostawiająca złe wrażenie
- dziury w logice

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -