Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD

FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD

Postrach nocy 2: Nowa krew

ocena:4
Rok prod.:2013
Reżyser:Eduardo Rodriguez
Kraj prod.:USA
Obsada:Will Payne, Jaime Murray, Sean Power, Sacha Parkinson, Chris Waller
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nie zarzyna się kur znoszących złote jajka, nic więc dziwnego, iż po umiarkowanym sukcesie remake’u „Fright Night” (tego z fantastyczną rolą Colina Farrella) postanowiono nakręcić kolejną odsłonę na poły zabawnych zmagań bardzo młodych ludzi z wampirami. Rzecz w tym, iż nie do końca wiadomo, jak „Fright Night 2: New Blood” zakwalifikować – nie jest to ani kontynuacja filmu Craiga Gillespie, ani remake opowieści z 1988 roku w reżyserii Tommy’ego Lee Wallace’a. Najbliżej historii Eduardo Rodrigueza do reboota, bo jedyne co odróżnia „Fright Night” od „Fright Night 2: New Blood” to miejsce akcji – pierwszy rozgrywa się w Las Vegas, drugi zaś w Bukareszcie.

Grupa amerykańskich uczniów/studentów przybywa do Rumunii, by zgłębiać tajniki europejskiej sztuki. Uwagę trojga bohaterów zwraca miejscowa pani profesor – zjawiskowo piękna Gerri Dandridge. Jeden z młodych Amerykanów odkrywa, iż znawczyni europejskiego malarstwa jest... wampirem i najprawdopodobniej to ona przyczyniła się do zaginięcia jednego ze studentów. Chłopak postanawia wybrać się do apartamentu pani profesor, by upewnić się co do jej tożsamości. Na miejscu udaje mu się odkryć wszystkie tajemnice wampirzycy. Dandridge prawie natychmiast dowiaduje się, kto włamał się do jej mieszkania. Zaraz także podejmuje pościg za wścibskim młodzieńcem.

Podczas całego sensu zastanawiałem się nad jedną kwestią – po co ten film powstał? Wszak jeśli chodzi o schemat fabularny, praktycznie niczym nie różni się on od filmowej opowieści Craiga Gillespie. To, że akcję przeniesione ze Stanów do Rumunii tak naprawdę nic nie znaczy, bo zdjęcia kręcono w Bukareszcie, a rumuńska stolica nie jest miejscem, które jest na tyle szczególnym, by zaliczyć go do grona najważniejszych bohaterów. Bardzo rzadko bohaterowie przemieszczają się poza metropolię. Jeśli ktoś liczył na dzikie piękno Karpat i polowania pośród leśnych ostępów, ten lokalizacjami w „Fright Night 2: New Blood” srodze się zawiedzie.

Gdybyśmy oskarżyli twórców filmu o wtórność ocierającą się o plagiat, ci zapewne by się obrazili. Wszak przecież ich czarny charakter w niczym nie jest podobny do Jerry’ego z remake’u „Fright Night”. Eduardo Rodriguez i Matt Venne (scenarzysta) wymyślili sobie, że hrabia Dracula był... kobietą i nazywał się Elżbieta Batory (to ta, którą nazywano „wampirem z Siedmiogrodu” i z którą związane są legendy, jakoby dla zachowania młodości miała kąpać się w krwi młodych dziewcząt). Piękna Jaime Murray nie najgorzej wypada jako demoniczna wampirzyca po trupach dążąca do celu. Trochę żenująco zaczyna być w momencie, kiedy w jej losy jako potężnego monstrum zależeć mają od mdławej amerykańskiej studentki.

Z młodymi bohaterami filmu Rodrigueza jest ten problem, że nie chce się na nich patrzeć. Najlepiej jakby efektownie zeszli na początku filmu i już w ogóle się nie pojawiali. Nie ma w nich nic, co przykuwałoby uwagę – nie są wyraziści, brakuje im dystansu do siebie, nie przekonują ani poczuciem humoru, ani psychologiczną głębią. Idealnie nadawaliby się do amerykańskich slasherów, w których na pewno sprawiliby się jako nastoletnia padlina. Tu nie grają, bo nie mają czego grać. Główny bohater kocha swoją dziewczynę, zrobi więc wszystko, aby ją ochronić. „Narzeczona” to jasnowłosa i dużooka nastolatka, która nie do końca rozumie, co wokół niej się dzieje. Jest też geek, wyluzowany i wiecznie zadowolony z siebie koleś, dla którego cały świat sprowadza się do horrorów i komiksów.

Siląc się na obiektywizm, trzeba uczciwie przyznać, iż na półki z płytami DVD trafią gorsze filmy od „Fright Night 2: New Blood”. Tu przynamniej akcja mknie do przodu, Jaime Murray od czasu do czasu pokazuje swoje wdzięki, zaś standardowa narracja kilka razy okraszona jest atrakcjami – a to imitującą komiks animacją, a to kilkoma sekwencjami w stylu found fottage. W filmie nie brakuje krwi, wszak Elżbieta Batory uwielbiała pławić się w jej odmętach, ani ferii efektów specjalnych. Nie są to triki na najwyższym poziomie, ale małoletnim odbiorcom powinny się spodobać. W kilku sekwencjach stawiając bohaterów w obliczu niebezpieczeństwa, udało się twórcom na tyle zdynamizować akcję, że na chwilę zapomina się, iż „Fright Night 2: New Blood” to pozbawione ikry filmidło. Jednak takich fragmentów jest bardzo mało.

Ocenianie filmów podobnych do „Fright Night 2: New Blood” to najbardziej niewdzięczna część pracy recenzenta. Jeśli historia zapiera dech w piersiach, poleca się ją wszystkim bez wyjątku. Kiedy film zrobiony jest nieudolnie, każe się go omijać szerokim łukiem. Dobrze, jeśli film jest aż tak zły, że kapitalnie się go ogląda, bo wtedy oznacza to ucztę dla koneserów wszelakich filmowych dziwadeł. Najgorsza jest sytuacja, kiedy ma się do czynienia z filmem przeciętnym, bezpłciowym i pozbawionym wyrazistości. Taki jest właśnie „Fright Night 2: New Blood”, niby efektowny, a tak naprawdę nijaki. Dlatego też uważam, iż zadowoli on tylko i wyłącznie widza, który sztuce filmowej nie stawia żadnych wymagań. Aby był dźwięk i żeby coś szybko migało na ekranie.

Screeny

HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD HO, FRIGHT NIGHT 2: NEW BLOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Jaime Murray
+ dynamizm
+ strona wizualna

Minusy:

- „Fright Night” w nowej odsłonie
- beznadzieje postacie
- ani straszny, ani zabawny
- nie wzbudza żadnych emocji
- niewykorzystanie potencjału Rumunii
- fatalny Peter Vincent

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -