Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUMMER OF BLOOD

SUMMER OF BLOOD

Krew nocy letniej

ocena:6
Rok prod.:2014
Reżyser:Onur Tukel
Kraj prod.:USA
Obsada:Onur Tukel, Anna Margaret Hollyman, Dustin Guy Defa, Juliette Fairley, Dakota Goldhor,
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Sex, krew i trochę śmiechu. Temat wampiryzcnej przemiany podjęty po raz kolejny.„I don't want to make trouble, I just want to make love.” - mówi główny bohater oryginalnego, by nie powiedzieć dziwnego, dzieła filmowego „Summer of blood”.

Główny bohater Erik (w tej roli reżyser, Onur Tukel), to podstarzały nieudacznik. Umywa od wszystkiego ręce i nie chce przyjąć za nic odpowiedzialności. Jego życie zmienia się, gdy po ukąszeniu wampira zyskuje wielką seksualną energię. No i oczywiście wielki apetyt. Nie tylko na krew.

Film zyskuje przede wszystkim poprzez dosyć oryginalną konwencję. Na ekranie nie widzimy wymalowanych nastolatków o bladych twarzach. W pierwszej chwili razi nas, być może brzydota bohaterów, jednak po chwili uświadamiamy sobie, że jest to tylko naturalność, od której odzwyczajają nas holywoodzkie produkcje. Do tego dochodzi spora dawka, całkiem znośnego humoru. Tworzenie niszowego pastiszu jest odważnym ruchem, ale też szansą na kreację znakomitej produkcji. W tym wypadku jednak efekt nie dorównał pomysłowi, mimo ciekawej konwencji.

Komizm coraz odważniej wkracza do dzieła wraz z prezentacją kolejnych perypetii głównego bohatera. Podstarzały kochanek o tureckich korzeniach, ukazany jest jako nowe wcielenie Draculi albo Edwarda z sagi „Zmierzch”. Nieśmiertelny uwodziciel i dawca rozkoszy mówi dziwnym głosem, jest bardzo pokraczny, zachowuje się irracjonalnie i popełnia okropne gafy. Przy tym wszystkim stara się odzyskać miłość kobiety, którą wciąż zawodzi.

Próba igrania przez reżysera z wampirycznym fantazmatem, tarci jednak swoją wyrazistość. W filmie pojawiają się z założenia puste dysputy Nowojorczyków. Wpływa to na budowanie atmosfery bylejakości świata, w którym żyją bohaterowie. Trudno jednak orzec, czy „Summer of blood” to dzieło o miłości, śmierci, wampirach, a może życiu erotycznym. Dylemat ten sprawia, że ma się wrażenie, że film jest o niczym.

Tym co jednak warto w dziele pochwalić to ciekawe ujęcia. Produkcja przypomina paradokument, który rejestruje kolejne losy wampirycznego Piotrusia Pana, który zmaga się z żądzą, ale też w końcu staje się mężczyzną. Warto też zwrócić uwagę na sceny spożywania krwi przez bohatera. Przenikająca je obrzydliwość nie pozostaje bez wpływu na odbiorcę. Krew jako symbol inicjacji, w „Summer of blood”, zyskuje bardzo dosłowny wymiar. Szkoda jednak, że całokształt jest pozbawiony wyrazu.

Screeny

HO, SUMMER OF BLOOD HO, SUMMER OF BLOOD HO, SUMMER OF BLOOD HO, SUMMER OF BLOOD HO, SUMMER OF BLOOD HO, SUMMER OF BLOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia
+ oryginalność

Minusy:

- nijakość
- nużąca budowa tempa akcji

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -