Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHAT WE DO IN THE SHADOWS

WHAT WE DO IN THE SHADOWS

Co robimy w ukryciu

ocena:7
Rok prod.:2014
Reżyser:Jemaine Clement, Taika Waititi
Kraj prod.:Nowa Zelandia
Obsada:Taika Waititi, Jemaine Clement, Jonathan Brugh, Cori Gonzalez-Macuer, Stuart Rutherford
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:


Wampiry to jedne z najbardziej znanych i eksploatowanych figur grozy. Setki książek, filmów i gier o krwiopijcach zapewniły im solidną pozycję w popkulturowym uniwersum, czyniąc zeń zjawisko tyleż powszechne, co oczywiste - nawet dla odbiorców, którzy z gatunkiem horroru są na bakier. Jemaine Clement i Taika Waititi w nowozelandzkiej produkcji "Co robimy w ukryciu", podejmują nową grę z figurą wampira, osadzając ją w modnej konwencji mockumentary i pokazując życie krwiopijców od kuchni.

Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Prowadzą normalne, męskie życie, przepełnione humorem i zabawą. Jedyne, co ich wyróżnia to fakt, że są… wampirami i od czasu do czasu potrzebują świeżej krwi. Któregoś dnia, rutynową egzystencję zaburza pojawienie się w domostwie wampirów Stu, człowieka, który szybko znajduje z krwiopijcami wspólny język, stając się ich prawdziwym przyjacielem i członkiem grupy.

"Co robimy w ukryciu" to jedna wielka zgrywa na temat kina wampirycznego. Pretekstem do uwolnienia humoru staje się tu sama konwencja. I tak, jesteśmy świadkami m.in. tego, co może się stać, gdy krwiopijca wgryzie się nie tam, gdzie trzeba; jak “początkujące” wampiry uczą się latać; dlaczego mają tak duży problem z udaniem się na dyskotekę; czy jak dobierają garderobę, nie mając odbicia w lustrze. Na dodatek, nieumarli przewijający się w filmie to nie jakieś wampiry z przypadku, ale postacie znane, bądź budzące jednoznaczne skojarzenia. Petyr to przecież bliźniacza kopia Nosferatu, Vladislaw to nikt inny, jak słynny Dracula. Znajdziemy tu również mnóstwo nawiązań do innych tworów popkultury, m.in. „Wywiadu z Wampirem”, „Straconych Chłopców”, a nawet „Zmierzchu”. Kamera uważnie śledzi poczynania krwiopijców, ukazując ich żywot od kuchni. Okazuje się, że bycie wampirem nie zawsze jest fajne i przyjemne. Znalezienie dziewicy w dzisiejszym świecie graniczy z cudem, wejście na imprezę wymaga zaproszenia bramkarzy, a same wampiry, zamiast budzić lęk i trwogę... nierzadko bywają obiektem kpin, a nawet są brane za gejów. Ot, ciężki wampirzy los. Jakby tego było mało, są jeszcze i wilkołaki, których lepiej nie drażnić. W końcu animozje na linii wampiry-wilkołaki znane są nie od dziś.

“Co robimy w ukryciu” to interesujący powiew świeżości w skostniałej konwencji filmu wampirycznego. Żart jest prosty, momentami absurdalny i opleciony ironią, lecz dostarcza tego, czego można oczekiwać od tego rodzaju filmu – niezobowiązującej rozrywki na jeden wieczór. Wampiry u Clementa i Waititi w zaskakująco dużym stopniu przypominają ludzi, z wszystkimi ich małostkami, problemami i emocjami. Prawdopodobnie tutaj tkwi siła tego obrazu, bo mimo wampirzego sztafażu, trudno oprzeć się wrażeniu, że oglądamy siebie w lekko zakrzywionym zwierciadle.

“Co robimy w ukryciu” pewnie nie znajdzie miejsca obok najbardziej znanych filmów wampirycznych, lecz w kategorii humorystycznych ciekawostek jest pozycją godną polecenia – choćby jako odtrutka na utarte schematy vampire movies. Bo oprócz pomysłu, czuć tu pasję i zapał, których często pozbawione są produkcje podpierające się o wiele bardziej znanymi nazwiskami i budżetami. A to już całkiem poważny argument…

Screeny

HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS HO, WHAT WE DO IN THE SHADOWS

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ humor
+ nawiązania do klasyki
+ zabawa konwencją

Minusy:

- nie zawsze żarty są trafione

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -