Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MEET THE FEEBLES

MEET THE FEEBLES

Rewia Feebles'ów

ocena:10
Rok prod.:1989
Reżyser:Peter Jackson
Kraj prod.:Nowa Zelandia
Obsada:Mark Hadlow, Mark Wright, Danny Mulheron
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.98
Głosów:48
Inne oceny redakcji:
Kinson - 9
Majster - 9
GrzEGOrz - 8
Piotr Sawicki - 6
Skaldi - 8
Lohikaarme - 7

Po stworzeniu "Bad Taste" Peter Jackson snuł plany krwawego filmu o zombie ( z inspiracji "Dawn of Dead" oczywiście). Póki co nie miał funduszy, więc realizację jak się okazało później arcydzieła gore (chodzi oczywiście o "Braindead") odłożył na bok i zrealizował niskobudżetowy film kukiełkowy. Jak się okazało zupełnie przypadkiem powstał jeden z najbardziej zadziwiających, chorych, wyjątkowych i jednocześnie genialnych filmów w historii. Panie i panowie : przed wami show "Meet the Feebles"!

Hipopotamica Heidi, gwiazda Meet the Feebles Variety Hour, odkrywa że jej mąż, mors Bletch, zdradza ją z dużo od niej młodszą gwiazdkę. Wpada w depresję, zaczyna się obżerać i próbuje nawet popełnić samobójstwo. Tymczasem show musi trwać. Podczas prób ginie uczestnik numeru z rzucaniem nożami. Krokodyl - nożownik okazuje się ćpunem i w dodatku weteranem wojny wietnamskiej (takiej parodii "Łowcy Jeleni" jeszcze nie widzieliście!). Pecha ma też seksualnie rozpasany królik - showman, który zachorował na dziwną chorobę, podobno "przenoszoną drogę płciową". A tymczasem obleśny szczur kręci z tancerkami rewii filmy porno. Zbliża się godzina rozpoczęcia familijnego show. Cała ekipa robi co może by uratować rewię. Tymczasem Heidi postanawia się zemścić na kukiełkach za wszystkie doznane krzywdy...

Film reklamowany był hasłem : "nie ma nic bardziej przerażającego niż wściekła i szalona hipopatamica z karabinem maszynowym", co nie pozostawia złudzeń z jakim dziełem będziemy mieli do czynienia. "Meet the Feebles" to film po prostu fenomenalny. Pozwolę sobie nawet na bluźniercze stwierdzenie że momentami lepszy od "Braindead". Naprawdę. To trzeba po prostu zobaczyć, zwłaszcza jeśli kukiełkowy teatrzyki w stylu "Fraglesów" czy "Muppet Show" kiedyś nas zachwycały ( ten drugi fascynuje mnie do dziś). Film obnaża bezwzględne mechanizmy świata kukiełek, a przecież jest to metafora całego przemysłu filmowego. Słyszałem opinie że ten film to brutalne rozdziewiczenie z marzeń z dzieciństwa. Coś w tym jest. Kiedy zdamy sobie prawdę co tak naprawdę stoi za "niewinnymi" programami dla dzieci i całej rodziny, nie będziemy już z taką radością zasiadać przed telewizorem. W całej historii kina nie ma filmu bardziej osobliwego i demaskatorskiego. Są tacy którzy powiedzą że to chory, głupi, niepotrzebny film. Czy mają rację? Moim zdaniem nie. Bez "Meet the Feebles" kino byłoby uboższe o najbardziej zadziwiający dowód możliwości tego medium. A my stracilibyśmy możliwość podziwiania bez dwóch zdań jednego z najbardziej szokujących filmów w historii kina.

Screeny

HO, MEET THE FEEBLES HO, MEET THE FEEBLES HO, MEET THE FEEBLES HO, MEET THE FEEBLES HO, MEET THE FEEBLES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ najbardziej zadziwiający film w historii kina
+ kultowy klasyk
+ najbardziej demaskatorski film w dziejach
+ metafora całego przemysłu rozrywkowego
+ mnóstwo bardzo dziwnych, "chorych" pomysłów
+ szok podczas oglądania
+ momentami przebija nawet "Braindead"
+ chyba najlepszy film Jacksona
+ ogólne wrażenia
+ "nie ma nic straszniejszego niż wściekła i szalona hipopotamica z karabinem maszynowym!"

Minusy:

- nie zauważyłem
- no dobra, z pewnością nie dla wszystkich
- naprawdę chory film

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -