Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCREAM TV

SCREAM TV

Krzyk

ocena:6
Rok prod.:2015
Reżyser:Ti West i inni
Kraj prod.:USA
Obsada:Willa Fitzgerald, Bex Taylor-Klaus, John Karna, Tracy Middendorf, Conner Weil, Amadeus Serafini, Carlson Young, Jason Wiles
Autor recenzji:gościnnie: Łukasz Zbrzeźniak
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

MTV nie kojarzy się z horrorem. W zasadzie w ogóle przestaje się kojarzyć z rozrywką stawiając głównie na kontrowersje. Z tego powodu słysząc po raz pierwszy o pomyśle stworzenia telewizyjnej wersji Krzyku Wesa Cravena właśnie dla tej stacji byłem do tego pomysłu nastawiony bardzo sceptycznie. Jak w telewizji gdzie popularne są raczej formaty pokroju Nastoletnich Matek i Jersey Shore poradził sobie Ghostface?

Od pierwszych scen serialu nie mamy wątpliwości z jakim formatem mamy do czynienia. W Internecie pojawia się filmik kompromitujący jedną z uczennic lokalnego liceum. Odpowiedzialna za jego upublicznienie nastolatka ginie w brutalnych okolicznościach. Jej śmierć staje się swoistym preludium do serii morderstw, a w mieście na nowo ożywa legenda Brandona Jamesa – sprawcy podobnej masakry dwadzieścia lat wcześniej. Historia serialu toczy się wokół Emmy, która z jakiegoś tajemniczego powodu staje się obiektem niezdrowej fascynacji mordercy i staje się odpowiednikiem Sidney Prescott z kinowej serii.

Pierwsze co rzuca się w oczy zaczynając przygodę z serialem to przeniesienie ciężaru gatunkowego z typowego slashera w kierunku teendramy. Wątki romansowe i rozterki bohaterów przez większość czasu znajdują się na pierwszym planie, a morderstwa dzieją się gdzieś w tle. Jest to zrozumiałe, napakowanie akcją dziesięciu odcinków serialu nie byłoby możliwe. Nie każdemu takie podejście do kultowego już materiału źródłowego może się spodobać, ale serial wydaje się idealnie skrojony pod obecną publikę.

Zaletą jest bardzo wierne odtworzenie klimatu filmów. Podobnie jak w kinowym Krzyku serial zachowuje lekko żartobliwy ton. Trupów tu jednak jak na lekarstwo i w takcie sezonu zdarzają się dłużyzny w ciągu których możemy zapomnieć, że oglądamy Krzyk i przypadkiem włączyliśmy jakiś serial dla nastolatek. Całość zyskuje jednak na rozmachu w końcówce sezonu kiedy suspens osiąga poziom krytyczny, a krew zaczyna się wylewać z ekranu litrami.

Wiele kontrowersji wywołała zmiana wyglądu maski Ghostface’a. Klasyczną, znaną niemal każdemu maskę zastąpiła nowa wersja. Widzom przyzwyczajonym do poprzedniego wyglądu mordercy może się to nie spodobać, ale dla mnie ta zmiana jest niemal neutralna, nowy wizerunek wydaje mi się nawet ciekawszy.

Serial niestety bardzo cierpi pod względem aktorskim. Postacie są drewniane, emocje wyrażane na ekranie sztuczne, a przez to trudno się utożsamić z którymkolwiek z bohaterów. Wyróżnia się tu tylko John Karna, który gra Noah – wesołkowatego najlepszego przyjaciela głównej bohaterki. Jako jedyny wzbudza sympatię, a niektóre z jego żartów są naprawdę zabawne, jego pojawienie się na ekranie nie powoduje jęku zawodu.

Krzyk w wersji serialowej odrobinę mnie zaskoczył. Wydawał mi się pomysłem od początku skazanym na porażkę, jednak efekt końcowy okazał się zaskakująco przyzwoity. Widać wyraźnie dla jakiej telewizji jest tworzony, ale można przymknąć na to oko. Nie jest to poziom kinowej kwadrologii, ale mimo wszystko można go uznać za całkiem interesujący eksperyment z serialową wersją slashera, szczególnie w obliczu plotek o serialowej wersji Piątku Trzynastego. Bez bólu wrócę ponownie do tej historii w drugim sezonie.

Screeny

HO, SCREAM TV HO, SCREAM TV HO, SCREAM TV HO, SCREAM TV HO, SCREAM TV HO, SCREAM TV

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ przyzwoita historia
+ nowe podejście do wyglądu mordercy
+ poziom finałowych odcinków
+ widowiskowe morderstwa

Minusy:

- dłużyzny
- za dużo tu dramatów typowych dla serialowych amerykańskich nastolatków
- drewniane aktorstwo
- tożsamość mordercy jest łatwa do przewidzenia

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -