Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHARK LAKE

SHARK LAKE

Rekin z jeziora

ocena:3
Rok prod.:2015
Reżyser:Jerry Dugan, David Anderson
Kraj prod.:USA
Obsada:Dolph Lundgren, Sara Lane, Michael Milligan, Lance E. Nichols
Autor recenzji:Łukasz Zbrzeźniak
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wiele lat temu Steven Spielberg nakręcił film o morderczym rekinie, który lubią prawie wszyscy. Od czasu Szczęk podobnych obrazów została wyprodukowana cała masa. Niestety każdy bez wyjątku okazywał się gorszy od pierwowzoru. Z czasem filmowcy zaczęli urozmaicać formułę. Mogliśmy oglądać rekiny latające, rekiny duchy, rekiny mutanty teraz przyszła pora na mordercze rekiny słodkowodne.

Film zaczyna się od sceny pościgu za Dolphem Lundgrenem, który zajmuje się szmuglowaniem chronionych gatunków zwierząt, które bogaci ekscentrycy chcą mieć w swoich kolekcjach. Nie trwa ona długo, samochód Lundgrena ląduje w jeziorze, a my widzimy przemykający cień rekina na tle reflektorów. Błyskawicznie teleportujemy się w czasie o pięć lat i wkraczamy we właściwą akcję. Chyba nie trzeba wyjaśniać co będzie się dziać dalej?

Shark Lake wpisuje się idealnie w trend wypuszczania na rynek kilkunastu kiepskich filmów o rekinach rocznie. Film Jerryego Dugana wyróżnił się jednak z tłumu podobnych produkcji. Twórcom udało się zaangażować do projektu znanego aktora, który z tego co widać na ekranie całkiem nieźle bawił się przy kręceniu filmu. Co prawda to, ze Dolph Lundgren jest najlepszym aktorem w filmie nie świadczy najlepiej o jego poziomie, ale przynajmniej ktoś się przy produkcji starał.

Obraz jest pełen komicznych błędów w logice. We wspomnianej scenie pościgu policjanci przechodzą w przeciągu sekund od skradania się przez las do pogoni za uciekającym autem Clinta. Pierwsze ataki rekinów mają miejsce w wodzie głębokiej co najwyżej do połowy łydki, matka głównej bohaterki w pogoni za swoim psem rzuca się za nim wpław, a Michaelem Phelpsem to ona nie jest.

Najsłabszą częścią filmu zdecydowanie są postaci. Główna bohaterka, policjantka, zaskakująco często zapomina o konieczności przestrzegania prawa kiedy jej to nie pasuje. Dolph Lundgren, mimo bycia zaskakiwanym przez nieproszonych gości za każdym razem kiedy wraca do domu, nie nauczył się zamykania drzwi. Kwintesencją źle napisanego charakteru jest prezenter telewizyjny, który przyjechał do miasta upolować rekina i przy okazji zrobić o tym materiał. To dziwne połączenie Steva Irwina i Davida Attenborough omal nie sprawiło, że wyłączyłem film w połowie.

Przy budżecie dwóch milionów dolarów nie ma co liczyć na zwalające z nóg CGI. Rekiny wyglądają jak wyciągnięte z gry komputerowej z połowy lat 90. Co gorsza właściwie ich tu nie ma, ataki można policzyć na palcach jednej ręki. Bez rozrywanych na strzępy, nieświadomych zagrożenia turystów film zaczyna przynudzać. W momentach kiedy pojawiają się rekiny film staje się bardzo zabawny. Szczególnie scena ataku na plażowiczów podczas konferencji prasowej szeryfa zasługuje na obejrzenie.

Shark Lake to nie są Szczęki. Z drugiej strony nie jest to także poziom Rekinów w Wenecji czy Sharknado. Reżyser dysponując scenariuszem ze wszystkimi jego wadami i bardzo ograniczonym budżetem starał się zrobić najlepszy film z możliwych. W pewien sposób mu się udało. Ogląda się to nie cierpiąc, ale też nie odnosząc wrażenia, że ktoś stara się robić celowo zły film wyłącznie dla szumu. W porównaniu do większości filmów z rekinami w roli głównej warto zwrócić uwagę na Jezioro Rekinów, nie tylko dla Dolpha Lundgrena.

Screeny

HO, SHARK LAKE HO, SHARK LAKE HO, SHARK LAKE HO, SHARK LAKE HO, SHARK LAKE HO, SHARK LAKE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ogląda się dość przyjemnie
+ nie stara się być „tak zły, że aż dobry” na siłę
+ całkiem przyzwoity Lundgren (jak na jego standardy)

Minusy:

- za mało rekinów
- scenariuszowe głupoty i niekonsekwencje
- sposób budowania postaci

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -