Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PET SEMATARY

PET SEMATARY

Smętarz dla Zwierzaków

ocena:8
Rok prod.:1989
Reżyser:Mary Lambert
Kraj prod.:USA
Obsada:Dale Mitkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby, Miko Hughes, Brad Greenquist
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.37
Głosów:105
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 8
Flaco - 7
BartX - 6
Drachu - 6
Molly - 8
Lohikaarme - 8
Sabbath - 7

Są takie sytuacje, kiedy lepiej pozostawić martwych samym sobie. Są takie miejsca, które sami czynimy złymi. Są łzy, które zaślepiają tych, którzy pozostali przy życiu. Jest taka ziemia, która zmienia się w kamień. Są w końcu rzeczy, o których wolelibyśmy nie wiedzieć...

Młode małżeństwo Louis i Rachel Creed wraz z dwójką dzieci, dziewczynką Ellie i dwuletnim Gage'em wprowadza się po nowego domu. Dom położony jest w urokliwej okolicy, która jak się szybko okazuje, ma jedną poważną wadę. Obok biegnie szosa, po której kilka razy dziennie przejeżdżają rycząc niemiłosiernie wielkie ciężarówki. Louis ma objąć posadę lekarza w miejscowej szkole i wydaje się, że będzie to spokojna mało absorbująca praca - cóż bowiem pasjonującego może stać się w karierze lekarza szkolnego gdzieś na prowincji... Jednak rzeczywistość okazuje się być zaskakująca - już pierwszego dnia do gabinetu pana doktora trafia chłopak - Victor Pascow - potrącony właśnie przez ciężarówkę. Przypadek jak się okazuje jest beznadziejny, młodzieńca nie udaje się uratować, jednak zanim umiera, otwiera on jednak oczy i przekazuje przerażonemu lekarzowi dziwne przesłanie: "Serca ludzi kamienieją jak ziemia...". Zmarły chłopiec nawiedza Louisa jeszcze tej samej nocy próbując przekazać mu wiedzę o tajemnicy "smętarza". Musisz bowiem wiedzieć, że okolica domu Creedów skrywa, jeszcze jedną tajemnicę. Od samego domu prowadzi ścieżka biegnąca do tytułowego "Smętarza dla zwierzaków" miejsca gdzie zrozpaczone dzieci grzebią swoje zwierzęta - często ginące przy ruchliwej drodze. Historię cmentarza opowiada nowym mieszkańcom sąsiad Jud - nie mówi jednak im całej prawdy o "smętarzu"... Wkrótce potem żona i dzieci Louisa wyjeżdżają po to aby spędzić święta z rodziną, on sam zaś zostaje w domu. Podczas ich nieobecności ginie, przejechany przez ciężarówkę, ukochany kot Ellie - Church. Jud widząc zakłopotanie ojca i obawiając się rozpaczy małej dziewczynki proponuje Louisowi dość nietypowe rozwiązanie. Obydwaj udają się na szczyt wzgórza, opodal cmentarza dla zwierzaków na stare indiańskie cmentarzysko, tu Louis zakopuje martwego kota. Po powrocie do domu okazuje się, że miejsce pochówku wybrane przez Juda było nieprzypadkowe - Church wraca do życia, jest jednak niesamowicie odmieniony - staje się agresywny, a jego oczy błyszczą dziwnym blaskiem. Krótko po tych wydarzeniach możemy obserwować straszny wypadek, w którym ginie dwuletni syn Louisa i Rachel - Gage. Zrozpaczony ojciec chwytając się ostatniej nadziei wpada na szatański pomysł pochowania syna w tym samym miejscu... Skutek? Musisz zobaczyć już sam.

Opisywany przeze mnie film jest kolejnym z dzieł mistrza horroru Stephena Kinga. Jego pierwowzorem była powieść pod tym samym tytułem, to na jej podstawie sam Król stworzył scenariusz filmu, który notabene w kilku wątkach znacznie odbiega od fabuły książki - zachęcam do lektury. Rola Kinga jednak nie ograniczyła się w tym wypadku jedynie do scenariusza - podążając śladami mistrza suspensu Hitchcocka, King postanowił osobiście pokazać się w swoim filmie - przyjmując epizodyczną rolę pastora podczas pogrzebu pomocy domowej Creedów. W tej sytuacji w scenariuszu próżno szukać większych braków i niedociągnięć. Akcja filmu jest zaskakująca i zawiera masę niesamowitych zwrotów akcji, autor takiej opowieści musi być nie tylko obdarzony niesamowitą, mroczną fantazją, ale musi znać psychikę ludzi i wiedzieć, czym naprawdę można nas wystraszyć. Zatrzymajmy się chociażby chwilę nad postacią Victora Pascow'a - chłopaka zabitego przez ciężarówkę w pierwszym dniu pracy Louisa w szkole. Otóż Pascow to postać niesamowita - duch z rozbitą głową i mętnymi oczami pojawiający się zawsze w najmniej spodziewanym momencie. Z początku autentycznie przeraża, ale w miarę upływu czasu widz orientuje się, że ta koszmarna postać tak naprawdę chce uchronić Louisa - który wcześniej próbował ocalić mu życie - przed popełnieniem straszliwego błędu. Innym przykładem na doskonałe budzenie drzemiącego w nas koszmaru może być postać, dwuletniego zombie - Gage'a - nie wiem jak dla innych oglądających, ale dla mnie widok dwuletniego dziecka chcącego pobawić się z tatusiem za pomocą skalpela działa mocno na wyobraźnię. Inna sprawa, że sceny te powinny być dużo lepiej zagrane, ale właśnie obsada i gra aktorów to, moim zdaniem najsłabsze elementy filmu. Świetna muzyka, wartka akcja, zaskakujące zakończenie i mroczny nastrój tajemnicy - czegóż chcieć więcej od filmu grozy?

Chcesz zobaczyć dobry film - z czystym sumieniem mogę polecić Ci "Smętarz dla zwierzaków", znajdziesz tu świetną atmosferę, tajemniczy klimat i zagadkę, której rozwiązania nie poznasz do końca. Czyli to co horrorkowe Tygryski lubią najbardziej.

Screeny

HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY HO, PET SEMATARY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ charakterystyczne postaci - Gage, Zelda, Victor
+ ciekawe wątki poboczne
+ film zaskakuje widza
+ muzyka
+ zakończenie

Minusy:

- gra aktorska w niektórych scenach

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -