Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:2000 MANIACS

2000 MANIACS

Dwa tysiące maniaków

ocena:8
Rok prod.:1964
Reżyser:Herschell Gordon Lewis
Kraj prod.:USA
Obsada:Connie Mason, Jeffrey Allen, Thomas Allen
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7
Głosów:19
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 6
GrzEGOrz - 4
Drachu - 3

"2000 maniaków" to drugi film gore w karierze Lewisa, a jednocześnie drugie dzieło "krwawej trylogii", na którą składają się również "Blood Feast" i "Color Me Blood Red". O ile "Krwawe święto" było filmem raczej słabym, o tyle "Two Thousands Maniacs" jest już dojrzałym owocem współpracy Lewisa z producentem Davidem Friedmanem. Powstało pierwsze arcydzieło w historii nowonarodzonego gatunku - gore.

Od lat 80. trwa nieustanny renesans twórczości Herschella Gordona Lewisa, odkrytej na nowo przez Johna Watersa. Wszyscy oczywiście mówią i piszą o "Blood Feast", gdy tymczasem prawdziwe arcydzieło, przełomowe dla gore jako gatunku powstało rok później : w 1964. Fabuła "2000 Maniacs" jest oczywiście pretekstowa, niemniej bardzo znacząca : w południowoamerykańskiej mieścinie Pleasent Valley co sto lat do życia powracają wymordowani Południowcy by świętować obchody "ożywienia" zapomnianego miasta. Główną atrakcją święta są staroświeckie, acz efektowne tortury i mordy dokonywane na przypadkowo znajdujących się w okolicy Jankesach.

Takie założenie fabularne prowadzi nas oczywiście do wyodrębnienia jednego z najciekawszych aspektów socjologicznych filmów gore : zjawiska aktu przemocy jako spektaklu, a także próbę refleksji nad zachowaniem widzów takiego widowiska. Temat ten rozwinięty został później w takich filmach jak "Bloodsucking Freaks" czy "Videodrome", które wyszły poza intuicyjne stadium filmu Lewisa i skupiły się jeszcze bardziej na refleksji nad percepcją obrazów przemocy. Tym niemniej "2000 Maniaków" dyskurs ten rozpoczął. Jest to film, w przeciwieństwie do "Krwawej uczty", zrealizowany dość sprawnie i pomysłowo. Pomysły tortur inspirowane są np. męczeństwem św. Szczepana (rozerwanie ciała przez cztery konie), a niektóre egzekucje mają ambicje dekonstrukcji tradycyjnych rozrywek (np. dartów). To co pozwala nam zwykle mile spędzić czas, w filmie Lewisa okazuje się narzędziem śmierci. "2000 Maniaków" jest więc również zaawoluowanym atakiem na przemysł rozrywkowy. W tym filmie rozrywka łączy się z cierpieniem, a sadyzm z wystawnością (do czego w równie szokujący sposób powróci Paolo Pier Pasolini w swym "Salo,120 dni Sodomy"). Dodatkowego smaczku dodaje wielka umowność zarówno fabuły, jak i bohaterów. Jakkolwiek sceny przemocy są rzeczywiście drastyczne, to film jako całość ma charakter swoistej krwawej baśni, a może raczej sennego koszmaru. Koszmaru który jest cykliczny ale nigdy się nie kończy. Powraca ja dżuma. I w tym sensie "2000 Maniaków" mogą być uznane za alegorię. I choćby tylko dlatego trzeba zobaczyć ten film.

Screeny

HO, 2000 MANIACS HO, 2000 MANIACS HO, 2000 MANIACS HO, 2000 MANIACS HO, 2000 MANIACS HO, 2000 MANIACS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Żelazny klasyk gore
+ Punkt zwrotny w historii gore
+ Pierwsze w historii gatunku arcydzieło
+ Akt przemocy jako element i przedmiot spektaklu
+ Pionierska próba refleksji nad tym zjawiskiem w ramach kina gore

Minusy:

- Spora umowność
- Brak poziomu ogólności refleksji dostrzegalnego później w "Bloodsucking Freaks" i "Videodrome"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -