Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:NADJA

NADJA

Nadja

ocena:5
Rok prod.:1994
Reżyser:Michael Almereyda
Kraj prod.:USA
Obsada:Elina Löwensohn, Karl Geary, Peter Fonda, Galaxy Craze, Suzy Amis, Martin Donovan
Autor recenzji:Kinson
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Ambitne kino grozy? Współczesne i czarno-białe? Nadja?

Nadja, znudzona wieczną młodością wampirzyca, zwabia kolejną ofiarę w celu zaspokojenia głodu krwi i życia. W trakcie pożywiania się, ma wizję śmierci swojego ojca - hrabiego Drakuli. Zabił go Van Helsing przebijając serce drewnianym kołkiem. Jest to dla niej zarówno szok jak i pewnego rodzaju wyzwolenie. Szansa na inną przyszłość. Tymczasem Helsing zostaje odebrany z aresztu (tłumaczenia w stylu "on był wampirem" nie działają na prokuratora) przez swojego bratanka Jima. Wspólnie udają się do baru, żeby wszystko 'przedyskutować'. I tutaj zdarza się wielkie nieszczęście. Żona Jima - Lucy czuje się zaniedbana, wyrusza więc samotnie do pubu gdzie spotyka Nadję. Zauroczona jej osobą zaprasza ją do domu. A tak się z krwiopijcami nie postępuje. Ukąszona staje się pół-wampirem, klątwę może odwrócić jedynie zabicie 'pana', czyli w tym wypadku Nadji. Córka Drakuli odnajduje tymczasem swego brata Edgara, który pragnie już jedynie śmierci. Nadja ma jednak inne plany. Zwłaszcza wobec znajdującej się u jego boku zakochanej w nim blondwłosej pielęgniarki - Cassandry. Wkrótce drogi wszystkich bohaterów skrzyżują się w miejscu, w którym "diabeł mówi dobranoc", czyli w Transylwanii.

Producentem filmu jest David Lynch, był nawet obecny na planie (recepcjonista w kostnicy). To wyjaśnia bardzo wiele. "Nadja" nosi ślady jego sposobu przedstawiania świata. Nie otrzymujemy więc typowego horroru 'o Drakuli', ale jego zwichrowaną współczesną wersję. Zamiast napakowania filmu akcją, eksplozjami i gejzerami płynów ustrojowych (w różnych kolorach) otrzymujemy melancholijną, depresyjną i dekadencką opowiastkę o tym, jaki ten nasz świat jest zły i pusty. Krew się leje, ale z rzadka, no i jest czarna. Ta czerń filmu podkreślana jest pojawiającymi się co chwila ujęciami o 'zmniejszonej rozdzielczości' - dosłownie - widać piksele. Po co ten trik? Myślę, że reżyserowi wydawało się, iż będzie to wspaniałe uartystycznienie filmu, jeżeli nic nie będzie widać. Wolę gdy używa się w tym celu dobrego scenariusza. Kolejnym grzechem są przestoje - jest zbyt wiele scen w których kompletnie nic się nie dzieje, a które budują 'klimat'. Ten 'klimat' pomagają też tworzyć aktorzy. Tylko Peter Fonda wykazuje jakąś energię życiową pomimo, że wygląda jak uciekinier z lat 70-tych (sam porównuje Drakulę do Elvisa). Inni są strasznie bezpłciowi. Nie znaczy to, iż grają źle. Ta niemoc głównych bohaterów jest niestety zamierzona. Na przykład Elina Löwensohn pasuje ze swoim akcentem i wyglądem idealnie (urodziła się w Rumunii) do roli córki Drakuli. W filmie powtórzony jest schemat z klasycznych filmów grozy z lat 30-tych (siły zła, kontra siły miłości), 'pojawia' się nawet Bela Lugosi. Niestety solidne zlinczowanie tegoż schematu nie przyniosło zadowalających rezultatów. Żeby nie pisać tylko źle o filmie, wspomnę, że posiada całkiem dobrą ścieżkę dźwiękową. Nieźle wygląda też na zdjęciach.

Jestem przekonany, że film albo zachwyci, albo zanudzi. Z jednej strony, aż ocieka mrocznym (a dokładniej ciemnym) klimatem, z drugiej nie jest to klimat grozy, raczej nastrój dekadencji, nudy i pustki. Podobnie jak w "The Hunger", tylko znacznie gorzej. Jedni powiedzą, że to arcydzieło, a ja mówię, że może to i jest arcydzieło, ale bardzo nudne.

Screeny

HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA HO, NADJA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Elina Löwensohn
+ Van Helsing w okularach przeciwsłonecznych
+ ścieżka dźwiękowa
+ nawiązania do klasyki horroru
+ dla niektórych - klimat

Minusy:

- nuda
- nic się nie dzieje
- niepotrzebne 'rozpikselowywanie' obrazu
- Drakula zlinczowany

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -