Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTASM 2

PHANTASM 2

Zjawa 2

ocena:9
Rok prod.:1988
Reżyser:Don Coscarelli
Kraj prod.:USA
Obsada:James Le Gros, Reggie Banister, Angus Scrimm, Paula Irvine
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.48
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 9
Flaco - 7
BartX - 6
Kinson - 9

Dziewięć lat minęło od ukazania się pierwszej części. Tall Man naprawdę mocno się wkurzył przez ten długi okres czasu.

Mimo, że minęło dziewięć latek od premiery jedynki, to już od początku mamy wrażenie, że oglądamy dalej pierwszą część. Może dlatego, że podobnie jak w Halloweenie II, film zaczyna się w momencie, w którym kończy się pierwsza część, a jednak chwilę później przenosi się kilka lat do przodu. Poprzednik kończy się, gdy Tall Man i gwardia karłów przychodzą po Mik'a i chcą go zabić, a jego ciało zamienić w golema. Jednak okazuje się, że był to tylko zły sen, a Mike jest już dorosłym człowiekiem. Reggie opiekuje się Mikiem, ale ten przez swoje koszmary trafia do szpitala psychiatrycznego na terapię. W swoich snach widzi dziewczynę imieniem Elizabeth, która przeżywa to samo co on i przeczówa, że wkrótce po śmierci jej dziadka Tall Man dobierze się do niej. Mike na własne życzenie wychodzi z ośrodka i razem z Reggiem postanawiają ruszyć śladem "Wysokiego człowieka". W tym celu włamują się do sklepu i zaopatrują w potrzebny im sprzęt. Miotacz ognia, dubeltówkę (zmodyfikowaną na czterostrzałowca), piłę łańcuchową:) , młotek oraz inne tego typu gadżety. Jadąc po śladach Tall Man'a mijają wiele wymarłych miasteczek, a na miejscowych cmentarzach puste groby. Wreszcie trafiają na jego ślad. Dziwnym zbiegiem okoliczności znów przyjeżdżają do Morningside :).

Bardzo dobra i ciekawa fabuła z pierwszej części trzymała nas w napięciu, tutaj jest nie inaczej. Bardzo dobry klimat i atmosfera niepokoju towarzyszy nam od początku do końca, a to dlatego, że przez cały czas toczy się akcja. Nie ma momentów nudnych i pierdółkowatych. Akcja po raz kolejny przenosi nas na cmentarze, miasteczka oraz domy pogrzebowe, a te ukazane są w niesamowity, owiany tajemniczością sposób. Między innymi, dlatego tak bardzo podobał mi się klimat tej produkcji, czułem się niemal jak w domciu. Tym razem armia karłów (golemów) prezentuje się o wiele lepiej, nie tylko pasują do klimatu, ale także wzbudzają niechęć, a taka miała być ich rola. W poprzedniej części stworki te nieco psuły atmosferę. Wreszcie dłużej będziemy delektować się grą Tall Man'a, ponieważ konfrontacji ujrzymy tutaj wiele. Jest jeszcze bardziej przerażający i śmiało może konkurować z takimi postaciami jak Leatherface, Mayer's czy Freddy. Również nasi bohaterowie rozwinęli swoje umiejętności aktorskie. Mike (James Le Gros) jest świetny, a Reggie (Reggie Banister) to super gościu, bez którego nie wyobrażałbym sobie serii Phantasm. Największa bolączka Phantasm'a to efekty specjalne i wizualne. Jako, że w głównej mierze za efekty odpowiedzialna była jedna osoba - Don Coscarelli, czyli reżyser, producent itd. to nie mogły być za dobre. W drugiej części są jednak o wiele lepsze, ale i tak nie mogą konkurować z innymi produkcjami. Zobaczymy odpadającą rękę, atak żelaznych kul na dwie osoby, oraz rozpad ciała Tall Man'a. Jednak nawet na tamtejsze standardy było to stanowczo za mało. Rekompensuje nam to jednak ciągła akcja. Nie wierzyłem, że druga część będzie lepsza od pierwszej, ale w tym wypadku tak jest. Prawie wszystko zostało poprawione i rozwinięte. Oprawa dźwiękowa prezentuje się dobrze, a muzyczka jest świetna (w klimatach filmów Fulciego z zombiakami). Na początku wydawało mi się, że kontynuacja nie posiada już tej atmosfery z jedynki, ale z każdą kolejną minutą odchodziłem od tego stwierdzenia. Niektóre sceny po prostu wbijały mnie w kanapę. Na przykład, bohaterowie przyjeżdżają do opuszczonego miasteczka i zatrzymują się w przydrożnym domostwie. Nie widać żywej duszy, jednak w domku na przeciwko przez chwile w oknie paliło się światło, ale zaraz potem zgasło. Myślałem, że Coscarelli rozwinie ten wątek i Mike i Reggie sprawdzą kto tam mieszka, niestety tak się nie stało. Podobnych scen jest wiele, a ja to uwielbiam. Minusów oprócz słabych efektów wizualnych się nie dopatrzyłem. Warto jeszcze wspomnieć o końcówce filmu. Jest świetna i cholernie zachęca do obejrzenia następnej części.

No i co tu napisać ? Jeżeli podobała Ci się pierwsza część to koniecznie musisz obejrzeć Phantasm II, ponieważ jest o wiele lepszy. Wydawać by się mogło, że dwójka jest identyczna jak poprzednik. To jednak początkowe złudzenie, w miarę upływu czasu dostrzegasz jak duży krok naprzód zrobił Don Coscarelli.

Screeny

HO, PHANTASM 2 HO, PHANTASM 2 HO, PHANTASM 2 HO, PHANTASM 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetna fabuła
+ rozwinięty niemal pod każdym względem w stosunku do poprzednika
+ gra aktorów
+ zanakomity klimat i lokacje (cmentarz)

Minusy:

- tak jak poprzednio - efekty !

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -