Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:28 DAYS LATER

28 DAYS LATER

28 Dni Później

ocena:9
Rok prod.:2002
Reżyser:Danny Boyle
Kraj prod.:Wielka Brytania / Francja
Obsada:Cillian Murphy, Naomie Harris, Brendan Gleeson, Noah Huntley
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.3
Głosów:187
Inne oceny redakcji:
Molly - 8
BartX - 9
Mr Filth - 8
Drachu - 8
Kinson - 7
Flaco - 7
GrzEGOrz - 7
Skaldi - 7
Sabbath - 7
Shadock - 8
mihaugal - 10
M@rio - 8

Tak jak można było się tego spodziewać do zagłady ludzkości w znacznym stopniu przyczyni się człowiek. W sumie to licho, wie co oni wyprawiają w tych tajnych labolatoriach, które oficjalnie nie istnieją.

Już od dawna śledziłem losy tego filmu. Gdy ujrzałem pierwsze zarysy fabuły, wiedziałem, że ta produkcja ma szansę znów wynieść gatunek horroru na wyżyny. Danny Boyle (twórca "Trainspotting" oraz "Niebiańskiej plaży") podjął się bardzo trudnego zadania: musiał dać odczuć ten specyficzny klimat pustki i obawy o własne życie jaki przez cały film towarzyszy widzowi. Czy rzeczywiście ta sztuka mu się udała ? O tym poniżej, ale najpierw kilka zdań o fabule. Akcja toczy się w Wielkiej Brytanii. Grupa obrońców praw zwierząt włamuje się do pilnie strzeżonego labolatorium, gdzie naukowcy przeprowadzają okrutne eksperymenty na zwierzętach. Nieostrożność włamywaczy doprowadza do wybuchu straszliwej epidemii. Okazuje się bowiem, że małpy zarażone były śmiertelnym wirusem niewiadomego pochodzenia. 28 dni później w jednym z londyńskich szpitali ze śpiączki budzi się Jim, ofiara wypadku samochodowego. Po dojściu do siebie wychodzi na zewnątrz i błądzi ulicami wyludniałego miasta. Mija pozostawione w pośpeichu samochody, wywrócony autobus i całkowicie opustoszałe budynki. Jednak dosyć szybko atakują go mieszkańcy Londynu, których dotknęła tajemnicza choroba, a ich jedynym celem stało się zabijanie. Podczas ucieczki spotyka parę dwóch ocalałych ludzi, którzy pomagają mu zbiec przed żądnymi krwii potworami. Jim powoli poznaje całą prawdę o wirusie i masowej zagładzie mieszkańców, nie może w to wszystko uwierzyć, ale nie ma wyboru...od tej pory zaczyna się walka o przeżycie, trudna walka.

To jest właśnie scenariusz dobrego filmu grozy w pełnym tego słowa znaczeniu ! Fabuła jest znakomita. Od początku porusza i wprawia nas w stan niepokoju. Napięcie towarzyszy nam na każdym kroku, a potęguje je fakt, że bohater porusza się po opustoszałych ulicach. Sam wstęp potraktowany został nieco pobieżnie: w jaki sposób grupka obrońców praw zwierząt może dostać się do mocno strzeżonego labolatorium, które posiada na dodatek śmiertelnie niebezpieczny i bardzo łatwo rozprzestrzeniający się wirus. Oczywiście ta błahostka nie ma wpływu na końcowy efekt. Film nie pozwala się nudzić, wciąga nawet gdy na ekranie jest tylko bohater. Wszystkie sceny zostały dogłębnie przemyślane, niektóre mogą naprawdę przestraszyć. Ot na przykład: aktorzy śpią w domu, cisza, a nagle rozlega się huk tłuczonego szkła, a do domu wpada dwoje zarażonych ludzi. Podobnych momentów, które dają niezłego kopa zawarto więcej. Zapewne wszystkich fanów horrorów przez duże H interesują efekty wizualne i ich poziom wykonania. Otóż w 28 Days Later nie ujrzymy latających kończyn i innych części ciała. Danny Boyle zdecydował, że postawi na atmosferę strachu i paniki, a nie na wylewanie hektolitrów krwii, no i chyba wiedział co robi. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że film całkowicie pozbawiony jest mocniejszych scen. Lokacje, gdzie krącono całą przygodę robią niemałe wrażenie. Wyludniony Londyn i puste autostrady wprowadzają w niesamowity, nieco nerwowy nastrój. Dużą rolę odgrywa również praca kamery, która szaleje wokół bohatera, dając dzięki temu uczucie znane chociażby z "Blair Witch Project". Zdałem sobie sprawę, że nakręcenie scen, gdzie nie ma ani jednej żywej duszy na najbardziej ruchliwych ulicach i mostach w Anglii to nielada wyczyn. Osoby zarażone wirusem, które atakowały bohaterów i były ich głównym utrapieniem zostały bardzo dobrze ucharakteryzowane. Czerwone oczy, ślinotok i ich koślawy bieg wcale nie wzbudzały śmiechu, lecz prawdziwą obawę. Ocalałych ludzi oraz głównych bohaterów grają mało znani aktorzy. Wywiązali się ze swego zadania celująco. Jim (Cillian Murphy) cały czas walczy ze śmeircią swoich rodziców, w końcu znajduje oparcie i miłość w Selenie (Naomie Harris), która z początku jest zimna, twarda i nieuczuciowa. Z biegiem czasu zbliżają sią do siebie, po części dzięki poznaniu również ocalałej rodziny - Franka i jego córki Hannah. Ta ostatnia para była bardzo sympatyczna, szkoda, że Frank został zarażony w momencie, gdy pomoc i schronienie było w zasięgu ręki. Ogólnie gra aktorów bardzo mi się podobała, wszyscy oddali doskonale trudne położenie granych przez siebie postaci. Oprawa dźwiękowa również trzyma wysoki poziom. Podczas projekcji usłyszymy niespokojne gitarowe brzmienia oraz kawałki muzyki klasycznej. Wszystkie wyżej przedstawione elementy składają się w jedną spójną całość w postaci świetnego kina grozy. Dawno nie oglądałem dobrego horroru, który został wydany po 2001 roku.

28 dni później spełnił wszystkie moje oczekiwania. Danny Boyle i jego apokaliptystyczna wizja z wirusem w roli głównej dociera głęboko do naszego umysłu, zmuszając do przemyśleń na temat ludzkich zachowań. Film doskonale pokazuje co stałoby się z planetą po wybuchu epidemii zabójczego wirusa. Nie ma się nad czym rozpisywać, po prostu 28DL to kino grozy w najlepszym wydaniu i nie wypada go nieobejrzeć. Oby tego typu produkcji nie zabrakło w przyszłości.

Screeny

HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER HO, 28 DAYS LATER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ znakomity klimat
+ lokacje
+ praca kamery
+ ogólnie całość

Minusy:

- pobieżnie potraktowany początek
- nieciekawe zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -