Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTOMS

PHANTOMS

Odwieczny Wróg

ocena:7
Rok prod.:1998
Reżyser:Joe Chappelle
Kraj prod.:USA
Obsada:Ben Affleck, Peter O'Toole
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.2
Głosów:20
Inne oceny redakcji:
Flaco - 6
Ash J. Williams - 7

"Odwieczny wróg" to kolejny film, którego obecność niesłusznie pomijana jest w świecie dreszczowców. Reżyserią zajął się Joe Chappelle znany m.in. z filmów "Halloween 6", "Hellraiser 4" czy "The Skulls 2".

Lisa i Jenny jadą do niewielkiego miasteczka o nazwie Snowfield jednak na miejscu zastają kompletne pustki, opuszczone samochody i ulice. Gdy docierają do mieszkania swej znajomej, napotykają się jedynie na jej zwłoki. Przerażone dziewczyny dzwonią na policję jednak telefon także nie działa. Postanawiają pojechać na komisariat swoim samochodem ale ich wóz również odmawia posłuszeństwa. W mieście nie ma żywej duszy! Dziewczyny, które na swej drodze znajdują tylko zwłoki i odcięte części ciała (dłonie, głowy itp.), zaczynają podejrzewać, że jest to efekt jakiejś zarazy lub działań szaleńca... Wreszcie spotykają trzech policjantów. Od tej pory wspólnymi siłami będą próbować rozwikłać zagadkę tego miejsca, która z chwili na chwilę staje się coraz bardziej przerażająca. W mieście na ich oczach zaczynają dziać się przeróżne rzeczy, słychać ludzkie wrzaski, samoczynnie pojawiają się i znikają przedmioty... Padają kolejne ofiary! Do akcji wkracza FBI, które do Snowfield deleguje specjalną grupę naukowców i komandosów mających za zadanie zlikwidować "odwiecznego wroga".

Film potrafi nieźle przestraszyć, nawet odgłos dzwoniącego telefonu powoduje wzrost adrenaliny. Całość trzyma w napięciu od samego początku do końca jednak w drugiej części filmu (gdy do akcji wkracza wojsko) klimat tajemniczości już nieco topnieje. "Odwieczny wróg" chwilami swą specyfiką i efektami przypomina takie filmy jak "The Thing" Johna Carpentera czy "The Blob" Chucka Russella. Chętnie bym zdradził czym jest tytułowy "odwieczny wróg" jednak nie chcę popsuć Wam dobrej zabawy. Niewątpliwie największym atutem filmu jest świetna, tajemnicza fabuła zrealizowana na podstawie powieści Deena Koontza. Efekty specjalne także są całkiem niezłe, tak samo jak klimatyczna muzyka.

Reasumując, "Phantoms" to ciekawy film, który posiada w miarę interesującą i wciągająca fabułę. Polegam go miłośnikom serii "The X-Files", a także tym, którzy lubią zagadkowe horrory z elementami science-fiction.

Screeny

HO, PHANTOMS HO, PHANTOMS HO, PHANTOMS HO, PHANTOMS HO, PHANTOMS HO, PHANTOMS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalna i wciągająca fabuła
+ akcja zaczyna się od pierwszych minut filmu
+ tytułowy "odwieczny wróg"
+ oprawa techniczna

Minusy:

- zmiana klimatu filmu w końcówce
- ci którzy zwracają uwagę na dobiazgi, znajdą kilka niespójnych elementów dotyczących tytułowego "odwiecznego wroga"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -