Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIECES

PIECES

Kawałki

ocena:4
Rok prod.:1981
Reżyser:Juan Piquer Simon
Kraj prod.:USA / Hiszpania / Puerto Rico
Obsada:Christopher George, Linda Day George, Edmund Purdom, Frank Brana
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:2.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Ash J. Williams - 3

"Nie musisz jechać do Teksasu, by przeżyć masakrę piłą łańcuchową" - tak woła do widza napis umieszczony na okładce. Czy rzeczywiście "Pieces" to godny rywal dla "The Texas Chainsaw Massacre"? Zdecydowanie nie, choć wielu miłośników niskobudżetowych slasherów ostrzy sobie nań zęby i dla wielu jest on nieodzownym elementem filmowej kolekcji.

Rok 1942, Boston. Mały chłopiec zostaje przyłapany przez matkę na układaniu puzzli przedstawiających kobiecy akt. Wściekła matka każe natychmiast wyrzucić ohydną zabawkę do śmieci. I gdy tak złorzeczy i przeklina swoje niedobre dziecko, chłopiec powraca z siekierą w garści... zabija matkę kilkoma ciosami, po czym odrzyna głowę piłką do metalu. Policja odnajduje chłopca ukrytego w szafie. Mija czterdzieści lat. Akcja toczy się teraz w środowisku uniwersyteckim. Zamaskowany osobnik brutalnie morduje młode studentki piłą łańcuchową i zabiera odcięte części ciał. Czyżby chłopiec sprzed 40 lat powrócił - teraz już jako dorosły - by dokończyć układanie swych ulubionych puzzli? Miejscowa policja bezskutecznie próbuje dopaść maniaka, lecz ten nie poprzestaje. Kim jest? Co zamierza zrobić ze zgromadzonymi częściami dziewczęcych ciał?

Bardzo dobrze pamiętam, kiedy pierwszy raz zetknąłem się z tym tytułem. Krótka recenzja w kultowej już dziś publikacji "Video Comfort" nie dawała mi spokoju, za wszelką cenę chciałem obejrzeć zachwalane przez "VC" Pieces. Po kilku latach wreszcie się udało i stwierdzam, że niepotrzebnie się tak nadmiernie ekscytowałem, co nie znaczy, że film jest zupełnie nieudany. Cechuje się dobrym klimatem, porządną dawką makabry i nastrojową muzyką w wykonaniu CAM. Reżyserem filmu jest Juan Piquer Simon, twórca innego znanego horroru pt. "Slugs". W rolach głównych zagrało aktorskie małżeństwo - Christopher George (znany z "City of the Living Dead") i Linda Day George. Na drugim planie rzuca się w oczy Edmund Purdom - ksiądz z filmu "Absurd" a także reżyser slashera "Don't Open Till Christmas". Lecz aktorstwo to raczej minus tego filmu, tak samo jak sztuczne dialogi i wiele niedorzeczności w scenariuszu. "Pieces" jednak broni się niezłymi scenami gore i muzyką (która notabene została wykorzystana w dużym stopniu w filmie "Rosso Sangue"). Jednak nie spodziewajcie się po "Pieces" rewelacji, ot, przeciętny slasher z kilkoma krwawymi scenami, za to pełen naiwnych i naciąganych sytuacji (np. nocna scena z karateką-oszołomem).

Z ciekawostek: współscenarzystą filmu jest Joe D'Amato - tu ukryty pod jednym ze swych licznych pseudonimów.

Podsumowując: dla spragnionych krwi maniaków będzie to dobra zabawa, dla pozostałej części widowni to tylko kolejny naiwny b-klasowy gniot. Można obejrzeć.

Ostatnia, dość istotna uwaga. Można natrafić na wersję pt. "Mil gritos tiene la noche", do której muzykę napisał Librado Pastor (na stronie www.imdb.com zamieszczona jest wersja z muzyką Pastora). Strzeżcie się tej wersji, albowiem pozbawiona jest zupełnie klimatu, jaki nadała "Pieces" niespokojna, progresywna muzyka CAM.

Screeny

HO, PIECES HO, PIECES HO, PIECES HO, PIECES HO, PIECES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gore w niezłym wydaniu
+ muzyka CAM, sprawdzająca się zwłaszcza w scenach nocnych

Minusy:

- naiwny scenariusz
- kiepskie aktorstwo
- film zdecydowanie przereklamowany

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -