Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIRANHA

PIRANHA

Pirania

ocena:7
Rok prod.:1978
Reżyser:Joe Dante
Kraj prod.:USA
Obsada:Bradford Dillman, Heater Menzies
Autor recenzji:Piotr Sawicki
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.86
Głosów:22
Inne oceny redakcji:
Flaco - 6
Ash J. Williams - 3
Kinson - 7
TSR - 7

Olbrzymi sukces "Szczęk" wywołał modę na horrory z udziałem zwierząt-ludojadów. Jednak spośród dziesiątków naśladownictw żadne nie zbliżyło się poziomem do filmu Spielberga, choć kilka produkcji na pewno zasługuje na wyróżnienie. "Pirania" należy do tych najbardziej udanych.

W uroczej górskiej miejscowości wypoczynkowej pewnego dnia ginie bez śladu para młodych ludzi. Zadania ich odnalezienia podejmuje się młoda pracowniczka agencji detektywistycznej, Maggie McKeown, która zaciąga do pomocy miejscowego rozbitka życiowego i pijaczynę Paula Grogana. Ślad prowadzi do pobliskiego ośrodka badawczego, dawniej w sekrecie użytkowanego przez wojsko, obecnie zapuszczonego i wyłączonego z użytku. Basen na terenie ośrodka podsuwa bohaterom podejrzenie - słuszne - że zaginiona para mogła tu przebywać i utonąć. Aby się upewnić wypuszczają wodę z basenu do pobliskiego jeziora, uwalniając jednocześnie to, co przed laty było tu przedmiotem badań wojska: gromadę krwiożerczych piranii-mutantów, genetycznie zmodyfikowanych i przystosowanych do życia w najbardziej skrajnych warunkach środowiskowych. Rozpoczyna się prawdziwy horror...

Producentem "Piranii" był legendarny Roger Corman, reżyserował późniejszy twórca "Gremlinów" i "Skowytu" Joe Dante, a scenariusz napisał Joe Sayles, jeden z mistrzów niezależnego kina amerykańskiego. Wpadli oni na pomysł zrobienia "monster-movie", który dostosowałby ten archaiczny gatunek do wymogów nowoczesnego kina rozrywkowego, ale - inaczej niż w "Szczękach" - nacisk miał być położony nie tyle na napięcie i widowiskowość, co na humor, także ten wynikający z pastiszowego charakteru filmu, oraz na efekty gore. Wprawdzie te ostatnie ograniczają się tu głównie do widoku krwi w wodzie, przeplatanego podwodnymi ujęciami odsłaniającymi mocniejsze szczegóły, ale dzięki szybkiemu montażowi i znakomitym efektom dźwiękowym robią dość duże wrażenie. Efekty dźwiękowe są zresztą mocną tego filmu; wrażenie robi zwłaszcza "wycie" płynącej ławicy piranii oraz dźwięk "szatkowania" ostrymi zębami. Same zaś efekty wizualne prezenują się przyzwoicie, jeśli wziąć pod uwagę tanie środki, jakimi zostały wykonane. Spójrzmy choćby na same piranie - są to po prostu rybie kształty odlane z gumy, ale sfilmowane i poddane montażowi w sposób tak zmyślny, że jest to prawie niezauważalne.

Akcja filmu toczy się bardzo szybko i właściwie nie ma tu miejsca na stopniowanie napięcia, ale to nie przeszkadza, bo w zamian otrzymujemy, oprócz makabry, sporo humoru sytuacyjno-dialogowego w wykonaniu pary głównych bohaterów, z dużym wdziękiem zagranych przez Bradforda Dillmana i Heater Menzies. Opiera się on na różnicy ich charakterów, ale przede wszystkim na przygodach jakie przeżywają, aby ostrzec ludzi przed nadciągającym niebezpieczeństwem: trafiają do więzienia za zakłócanie porządku publicznego, nawet wojsko próbuje ich uciszyć przed nagłośnieniem sprawy, toteż bez przerwy muszą opracowywać strategię ucieczki. I - co najciekawsze - ani razu nie udaje im się powstrzymać zagrożenia; na miejsce przybywają niemal zawsze już po fakcie, gdy ratownicy wyciągają z wody zmasakrowane ciała niefortunnych kąpielowiczów. W ten sposób twórcy filmu żartują z klasycznego motywu "ocalenia w ostatniej chwili"; i to żartują bezkompromisowo, jak w scenie, w której piranie masakrują gromadkę dzieci na obozie pływackim. Odważne jest też pozostawienie widza w niepewności co do Grogana: w czasie swojej finałowej akcji ostatecznego rozrachunku z piraniami zostaje dotkliwie pokąsany i wcale nie jest powiedziane pod koniec, że wyjdzie z tego żywy. Ocalałe piranie natomiast przedostają się do oceanu, i mimo telewizyjnych zapewnień pani profesor, że wyginą w słonej wodzie, wiemy przecież, że to nieprawda. Ostatnie ujęcie spokojnego morza sfilmowanego przez czerwony filtr tylko nas w tym utwierdza, i słusznie: fabuła drugiej części rozgrywać się będzie w kurorcie nadmorskim.

Screeny

HO, PIRANHA HO, PIRANHA HO, PIRANHA HO, PIRANHA HO, PIRANHA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jeden z lepszych horrorów o zwierzętach
+ szybkie tempo akcji
+ efekty wizualne
+ efekty dźwiękowe
+ dobra gra aktorów
+ dużo humoru
+ niejednoznaczne zakończenie

Minusy:

- mało napięcia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -