Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIT AND PENDULUM

PIT AND PENDULUM

Studnia i Wahadło

ocena:8
Rok prod.:1990
Reżyser:Stuart Gordon
Kraj prod.:USA
Obsada:Lance Henriksen, Jonathan Fuller, Rona De Ricci, Jeffrey Combs
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.18
Głosów:17
Inne oceny redakcji:

Film bazuje na motywach wyjątkowego opowiadania Edgara Allena Poe. Naturalnie, nie jest to pierwsza próba sfilmowania jego dzieła. W 1961 powstał już horror pod tym samym tytułem, którego reżyserem był Roger Corman. Produkcja ta przez lata budziła pozytywne emocje jednak w dzisiejszych czasach można by jej wiele zarzucić. Ciężar nowej odsłony filmu "Studnia i wahadło" spoczął na Stuarcie Gordonie. Nazwisko tego reżyseria kojarzone jest głównie z ekranizacją dzieł H.P.Lovecrafta, czego efektem były filmy "From Beyond", "Dagon", "Castle Freak", a także trzy części kultowego "Re-Animatora".

Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpani, w 1492 roku. Młody piekarz Antonio wraz ze swą piękną i głęboko wierzącą w Boga, żoną Marią, wiodą spokojne żywot. Ich koszmar rozpoczyna się gdy młoda para przez przypadek trafia na zamkowy dziedziniec, gdzie właśnie obywała się publiczna egzekucja. Poruszona widokiem duszonej kobiety, Maria próbuje przeszkodzić w torturach jednak to tylko pogarsza sytuację. Dziewczyna zostaje zatrzymana przez Świętą Inkwizycję i zabrana na zamek. Tu zarzucono jej herezję, praktykę czarów, a w rezultacie uznano ją za czarownicę. Poddana okropnym torturom Maria wpada w ręcę szalonego Inkwizytora, który zaślepiony swą chorą wiarą, postanawia ją zniewolić. Od tej pory jedyną nadzieją jest Antonio, który za wszelką cenę próbuje uratować dziewczynę...

Film nakręcono we Włoszech. Ukazanie zaślepionych wiarą ludzi, oraz różnorodnych bestialskich tortur, które naprawdę stosowano w średniowieczu robią piorunujące wrażenie. Na plus filmu wpływa także wciągająca fabuła, kostiumy, zdjęcia, wzniosła muzyka i scenografia. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobrą grę aktorów, a w szczególności Lance'a Henriksena (kreacja Inkwizytora), który ma już za sobą dziesiątki udanych ról w różnych horrorach m.in."Omen II", "Piranha II", "Nightmares", "Aliens", "House III", "Mind Ripper", "Scream III", czy "Mangler II". Wśród pozostałych aktorów, warto wspomnieć także Jeffreya Combsa, który miłośnikom horrorów kojarzy się przede wszystkim z filmami "Re-Animator", "Necronomicon", "Castle Freak", "The House On Hauted Hill", czy "Fear.Dot.Com".

"Studnia i wahadło" w wersji Stuarta Grodona to dobre kino będące połączeniem horroru z wątkami historycznymi. Niestety, momentami całość zaczyna przypominać film przygodowy (wątki z Indiany Jonesa) co na szczęście jest tylko drobną rysę na całkiem niezłej produkcji. Polecam!

Screeny

HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ sceneria i kostiumy
+ wątki historyczne
+ gra aktorów
+ oryginalna fabuła

Minusy:

- momentami za dużo czarowania w stylu Indiany Jonesa
- niewiele strasznych momentów
- ...a wszystko znów przez dobre serce i łatwowierność kobiety :-)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -